Co je podcast? A jaké jsou nejzajímavější české podcasty?

Neustále o nich slýcháme v rádiu i televizi a již dávno není pouze výsadou moderních stanic pro mladé. Také vám vrtá hlavou, co je  podcast a proč byste si jej měli vyhledat, nebo jak si pustit podcast na svém mobilu a počítači?

Co je podcast?

Pod tímto pojmem si vlastně můžeme obecně představit jakékoliv šíření informací zvukem. Jedná se tedy i audio nahrávky, které si ale na rozdíl od běžného rozhlasu můžeme pustit přesně ve chvíli, kdy nám to nejlépe vyhovuje.

Často si takto můžete na internetu najít záznamy ze svého oblíbeného rádiového pořadu, který jste nestihli, nebo si zkrátka ranní show s populárními moderátory pustit před spaním. Rádiem to ale samozřejmě nekončí. Než se ale mrkneme na inspirativní seznam oblíbených podcastů, povíme si o něm ještě pár důležitých informací.

Hlavní výhody podcastů

Myšlenka pustit si obsah skutečně kdykoliv vás neohromila? Podívejte se na další výhody podcastů, které vás k jejich přehrávání přesvědčí…

 • Různorodost témat – ať už jste aktivní sportovní fanoušek nebo milujete módu, z podcastu si každý vybere své oblíbené téma od politiky až po kriminalistiku.
 • Podcasty jsou zdarma – tedy většinou. Je ale potřeba se připravit na občasné reklamy, stejně jako například u videí. Díky nim tvůrci podcastů samozřejmě přicházejí k zisku. Verze bez reklam bývají placené.
 • Různé názory – nahrávání podcastů je poměrně jednoduché a nenáročné, díky tomu je obsah témat tak pestrý. A díky tomu se můžete těšit také na různé úhly pohledu nebo rozdílné názory odborníků i nezaujatých jedinců.
 • Široké využití – podcasty se staly také ideálním médiem pro výuku a vzdělávání, k relaxaci nebo tvorbě audioblogů, ale také ke snadným marketingovým nástrojům.

Jak poslouchat podcasty?

K poslouchání podcastů bude samozřejmě potřeba chytrá telefon, počítač nebo další zařízení s připojením k internetu. Velkou část podcastů najdete na různých webových stránkách a adresách, na kterých si je můžete rovnou přehrát, snadnější je ale určitě použití některé aplikace. Mezi top podcastové aplikace u nás patří například:

 • Spotify
 • Apple Podcasts
 • Google Podcasts
 • YouRadio Talk
 • Pocket Casts

Samozřejmě ale existuje celá řada českých i zahraničních aplikací či webů, na který své oblíbené podcasty najdete.

Druhy podcastů

Jak už jsme naznačili, lez podcasty třídit do nekonečných skupiny podle témat a zaměření, o to nám ale zrovna nyní nejde. Podcasty totiž dělíme také podle jejich autorů na

 1. Veřejnoprávní podcasty, jejichž autorem je veřejnoprávní subjekt – většinou se tak jedná o pořady pod záštitou rádia či televize.
 2. Komerční podcasty, jejichž autorem je soukromoprávní subjekt – tedy společnost, která tvoří podcast většinou za účelem zisku.
 3. Influencerské podcasty (taky uváděné jako individuální) – autorem je jednotlivec, kterého nezaštiťuje žádná společnost.

Top české podcasty

Pokud tedy nevíte, jaké podcasty si pustit, máme pro vás inspiraci z nejlepších příček z posledního ročníku soutěže Podcast roku, ale i další populární podcasty:

Vinohradská 12

… je podcastem Českého rozhlasu, který vás seznámí s aktuálními tématy, které běžně nestíháte sledovat.

Standashow

… moderátor Standa Hruška (z Bruntálu) si zve do rozhovorů jak významné české politiky, tak i lidi z různých oborů. Celé záznamy podcastů najdete na jeho vlastním projektu nazvaném TalkTV.

Opravdové zločiny

… moderátorky Evropy 2 ve svém volném čase přesvědčivě a do hloubky rozebírají české i zahraniční případy ze světa zločinu.

Host Lucie Výborné

… podcast Českého Rozhlasu, skvělá moderátorka a slavní hosté. Co více k tomu psát?

U kulatého stolu

… podcastové duo Martin Klesnil a Patrik Fiala za své poutavé rozhovory s hosty získali dokonce ocenění Křišťálové Lupy za podcast roku 2021.

České podsvětí

… zločiny divokých devadesátek očima Josefa Klímy opravdu poutavě a bez obalu.

Vyhonit ďábla

… podcast, u kterého se budete červenat. Témata od předehry až po orgasmus, ve kterých moderátorky neznají žádná tabu.

Cukrfree podcast

… autorka známého blogu Cukrfree se zajímavými hosty poutavě hovoří o nejen o zdravém životním stylu.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Podcasting, https://www.podcastroku.cz/, https://kristalova.lupa.cz/2021/vysledky/ a https://ceskepodcasty.cz/  

4.3/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *