Office 365 vs. Microsoft Office 2021 – co si vybrat?

Ať už je váš počítač určen ke kancelářské činnosti nebo jej budete využívat pro studium, práci nebo jen pro zábavu, bez kancelářského balíčku nástrojů se jen stěží objedete. Proto si dnes vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi Office 365 a Microsoft Office 2021 …

Co nabízí Microsoft Office 2021

Samotný kancelářský software Microsoft Office vám asi představovat nemusíme. V případě Office 2021 jde prozatím o nejnovější dostupnou verzi této sady, které předcházely verze 2019, 2016 … až do prvotní verze Microsoft Office 95. 

Microsoft Office 2021 je trvalá licence (On-Premise) a má tedy neomezenou platnost užívání. Každá tato licence je vždy určena pouze pro jedno zařízení.

Licenci koupíte jednoduše online, balíček je vhodný pro běžné domácí i komerční využití, obsahuje základní programy jako Word, Excel, OneNote, PowerPoint, Outlook, Publisher, Teams a Access. Software je dostupný v češtině i dalších jazycích, které Office podporuje. 

Při nákupu licence se určitě setkáte s různými cenami Microsoft Office 2021, přestože balíček obsahuje stejnou nabídku produktů. Rozdíl je v možnostech aktivace licence, kdy nejlevněji vychází možnost aktivace za pomocí digitálního klíče přes telefon, o něco dražší je pak balíček s možností online aktivace. 

Nejdráž pak vychází Microsoft Office Professional Plus 2021 v případě, že budete k práci potřebovat propojení s Microsoft účtem

Může se hodit: Jak napsat přehlasované u (ü) na klávesnici

Co je Microsoft Office 365?

Office 365 nabízí opět balíček kancelářských nástrojů, tentokrát ovšem v online podobě. Nejedná se o klasický nákup licence, ale o online předplatné.

Balíček Office 365 a jeho nástroje máte k dispozici online, a to po celou dobu předplatného. Office 365 a služby s ním spojené – tedy především podporu a cloudové úložiště hradíte vždy předem a to buď na rok, nebo měsíčně

Office 365 pro jednotlivce vyjde na 189 Kč měsíčně (1 899 Kč ročně), předplatit si můžete i Microsoft 365 pro rodiny – tedy pro 2 až 6 osob, a to za  269 Kč měsíčně (2 699 Kč ročně). Jiný ceník je pak samozřejmě pro firmy a společnosti.

Nepřehlédněte: 19 Tipů na úpravu videa pro začátečníky

Jaký je rozdíl mezi Office 365 a Microsoft Office 2021?

Jak už jsme naznačili, největší rozdíl je samozřejmě v dané licenci. Microsoft Office 2021 nabízí díky jednorázovému nákupu časově neomezenou možnost užívání balíčku, tzv. On-Premise licenci, zatímco Microsoft 365 je online cloudová služba, která funguje na bázi předplatného. 

Office 365 pak může v závislosti na vybraném předplatném nabídnout také rozšířené Microsoft nástroje. 

Dalším rozdílem je způsob ukládání informací a dokumentů. S Microsoft Office 2021

máte nad veškerými soubory 100% kontrolu pouze vy, jako úložiště slouží váš počítač, notebook nebo jiné zařízení, na kterém balíček Office využíváte. 

Office 365 ale funguje na principu cloudového úložiště – vaše data ukládá na svůj server. Vám tak sice ušetří prostor v zařízení, pokud ale pracujete s citlivými údaji, může být případný přístup třetích stran k dokumentům problém.

Náš tip: Jak zjistit IP adresu – jednoduchý návod

Výhody a zápory Microsoft Office 2021

Pořád si nejste jistí, jestli je pro vás On-Premise licence ideální volbou? Pojďme si společně shrnout klady i nevýhody Microsoft Office 2021 v několika bodech …

Výhody Microsoft Office 2021:

 • Technická podpora 60 dní po zakoupení.
 • Větší kontrola nad úložištěm a citlivými daty.
 • Částka za nákup licence se vám oproti předplatnému rychle vrátí.
 • Nejste závislí na internetovém připojení.

Nevýhody Microsoft Office 2021:

 • V případě aktualizací se o ně budete muset postarat, v případě upgradu zakoupit licenci na novější Microsoft Office 202x.
 • Za údržbu a bezpečnost si zodpovídáte sami. 
 • Dostupnost jen z jednoho zařízení.

Výhody a zápory Office 365

Také Office 365 má svá pozitiva i nevýhody, které vás mohou od předplatného odradit. Ty hlavní vám přinášíme v rychlém přehledu …

Výhody Office 365:

 • Neustále máte k dispozici nejaktuálnější verze všech programů v rámci balíčku. 
 • Technická podpora po celou dobu předplatného.
 • Office 365 se stará o zabezpečení dokumentů a obsahu na cloudu.
 • Nižší vstupní investice.

Nevýhody Office 365:

 • Ukládání souborů na cloud nemusí být vhodné pro citlivé údaje a dokumenty.
 • Předplatné z dlouhodobého finančního hlediska nemusí vycházet výhodně.
 • K užívání programů z balíčku je nutné internetové připojení.
 • Pokud neplatíte, nemůžete službu využívat.

Který Office si vybrat?

Výběr mezi Microsoft Office 2021 a Office 365 je velice individuální záležitostí. Zvažte, k jakým účelům, jak často nebo odkud budete jednotlivé programy z balíčku Office využívat. Projděte si klady i nevýhody obou možností a rozhodněte se na základě vašich preferencí. V obou případech se ale jedná o kvalitní software, který skvěle plní svou funkci.

A který z programů preferujete vy? Ať už se přikláníte ke kterékoliv verzi, podělte se s námi a našimi čtenáři o názor v komentářích níže …

Zdroje: https://support.microsoft.com/cs-cz/office/jak%C3%BD-je-rozd%C3%ADl-mezi-microsoftem-365-a-office-2021-ed447ebf-6060-46f9-9e90-a239bd27eb96, https://softtrader.cz/office-2021-professional-plus-vs-microsoft-365-business-premium/ a https://prednyslm.eu/cs/office-2021-ltsc-nebo-office-365-ktery-balik-office-je-vhodny-pro-vasi-organizaci

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *