Jak napsat přehlasované u (ü) na klávesnici

Některé znaky, které se v češtině nepoužívají, je mnohdy poměrně obtížné na klávesnici najít. Zjistěte proto, jak napsat přehlasované u díky několika jednoduchým klikům.

Přehlasované u se často používá především v němčině, ale vyskytuje se i v jiných jazycích.

Přehlasované u na klávesnici

Nejjednodušším způsobem je napsání přehlasovaného u s pomocí několika speciálních kláves. Pro začátek se ujistěte, že máte zapnutou českou klávesnici (QWERTZ). Poté najděte na klávesnici symbol dvou teček (bývá nalevo od klávesy Enter) a stiskněte ho. Poté ho pusťte, stiskněte písmenko u a máte hotovo. Výsledkem bude přehlasované u = ü. Pokud potřebujete napsat velké přehlasované u, pak před celou procedurou ještě stiskněte a podržte klávesu Shift.

TIP: Jak napsat euro znak (€) na klávesnici notebooku i stolního počítače

Jak napsat přehlasované u pomocí ASCII kódu?

Ne všechny klávesnice na sobě mají symbol dvou teček, jímž se přehlasované u píše nejčastěji. V takovém případě je třeba pro jeho napsání použít ASCII kód. Stačí použít kombinace Alt+0252 nebo Alt+0220). A jak na to? Nejdříve zmáčkněte klávesu levý Alt a držte ji. Mezitím na numerické části klávesnice vyťukejte čísla 0252. S jejich pomocí napíšete ü. Pokud chcete napsat Ü, pak použijte číslo 0220.

Tip: Doporučujeme se více seznámit alespoň s těmi nejpoužívanějšími klávesovými zkratkami. Zejména u opakujících se aktivit vám dokáží dost urychlit a zpříjemnit práci s programy i v operačním systému. 

Další možnosti psaní přehlasovaného u

Najdete ho i ve znakové sadě Windows-1250 (cp-1250), Unicode a html,a to takto.:

  • Windows-1250 = 0xFC pro ü nebo 0xDC pro Ü
  • UNICODE = U+00FC pro ü nebo U+00DC pro Ü
  • HTML = ü

TIP: Jak napsat hranatou závorku – [ ] aneb několik způsobů, jak můžete hranatou závorku napsat na klávesnici počítače

Přehlasované u jednoduše zkopírujte

Pokud píšete přehlasované u jen výjimečně, pak si oba znaky jednoduše do textu zkopírujte zde:

  • ü
  • Ü
Jak napsat přehlasované u na mobilním telefonu?

Na klávesnici stačí chvíli podržet znak pro písmeno U. Nad ním se brzy objeví možností dalších zápisů (kromě přehlasovaného u tu najdete třeba i to s čárkou). Stačí kliknout na požadovanou možnost a máte hotovo.

TIP: Jak napsat přehlasované o (ö, Ö) na mobilu a klávesnici počítače?

Office word a přehlasované u

Pokud používáte Office word, pak pro zápis toho znaku využijte implementovanou sbírku znaků. Jděte jednoduše do sekce „Vložení“, a poté zde najděte záložku „Symbol“. Poté už stačí jen přehlasované u vyhledat a vložit do textu.

Jak napsat přehlasované u na zařízeních MAC s operačním systémem iOS?

Hodit se vám může i návod na vložení přehlasovaného u pro zařízení od společnosti Apple. Jednoduše zmáčkněte klávesu u a nepouštějte ji. Po chvíli se nad ní objeví okno, v němž najdete varianty různých zápisů tohoto písmene.

Zdroj: https://eprehledy.cz/specialni_znaky_prehlasovana_pismena.php, https://www.cnews.cz/jak-napsat-prehlasovane-u-na-klavesnici/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *