Jak napsat přehlasované o (ö, Ö) na mobilu a klávesnici počítače?

klávesová zkratka pro přehlasované o

Přehlasovaná písmena patří mezi nejtypičtější znaky německé, švédské nebo maďarské abecedy. Přesto se s nimi však můžete relativně často setkat i v česky psaném textu. Poradíme vám, jak přehlasované o i další znaky napsat na mobilu, notebooku i klasické klávesnici stolního počítače.

Jak napsat přehlasované o na notebooku

Nejsnazším způsobem, jak napsat přehlasované o na počítači, je stisknutí klávesy se znakem přehlásky a následně písmeno, které chcete napsat. Princip je tedy stejný, jako když píšete například „ň“, pouze háček vyměníte za symbol přehlásky.

Klávesu se symbolem přehlásky najdete vedle enteru – typicky ji doplňuje ještě zpětné lomítko a apostrof. Po stisknutí této klávesy už stačí jen napsat písmeno, které chcete o přehlásku doplnit, například o. Pokud chcete napsat velké Ö, tak stiskněte ¨+ SHIFT + o, případně zapněte Caps Lock.

jak napsat přehlasované o
zdroj: vlastní

Jak napsat přehlasované o na numerické klávesnici

Pokud vlastníte počítač s numerickou sekcí, můžete přehlasované o napsat také prostřednictvím kombinace kláves ALT + 0246.

jak napsat přehlasované o na klávesnici
zdroj: vlastní

Alternativní způsoby, jak napsat přehlasované o

V případě, že nepatříte mezi příznivce klávesových zkratek, možná oceníte také alternativní způsob, jak napsat přehlasované o. Jednou z variant je zkopírování tohoto znaku z nějakého titulku nebo části textu – například zde: ö, Ö.

Druhý alternativní způsob, jak napsat přehlasované znaky, využijete zejména při psaní ve Wordu:

  1. Přejděte na kartu vložení.
  2. Úplně vpravo klikněte na položku „Symbol“.
  3. V okně vyberte „Další symboly“.
  4. V dodatku západoevropské latinky vyhledejte znak, který chcete vložit.
  5. Klikněte na tlačítko vložit.
jak na klávesnici napsat přehlasované o
zdroj: vlastní

Kýžený znak se tím vloží na místo, kde se zrovna nachází kurzor. Z Wordu můžete přehlasované o také zkopírovat a použít například ve webovém prohlížeči.

Třetím způsobem, jak napsat přehlasované o, je použití virtuální klávesnice neboli klávesnice na obrazovce. Najdete ji ve Startu, kam stačí zadat klíčové slovo „Klávesnice na obrazovce“.

Symbol přehlásky zde najdete v pravé horní části, po stisknutí klávesy AltGr. Pak už zbývá jen napsat písmeno, které chcete vložit – v tomto případě o.

jak napsat přehlasované o na notebooku
zdroj: vlastní
klávesová zkratka přehlasované o
zdroj: vlastní

Jak napsat přehlasované o na mobilu

Podobně jako klávesnice na obrazovce funguje i virtuální klávesnice na mobilních zařízeních. Pokud chcete přehlasované o napsat na klávesnici mobilu nebo tabletu, zapněte aplikaci, do které chcete písmeno vložit a nechte vyjet klávesnici. Chvíli podržte klávesu „o“ – nad ní se vám zobrazí všechny varianty daného písmene, mezi něž patří i přehlasované o.

4.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *