Co je zakázáno při ozařování? Tyto věci nezanedbejte

Radioterapie je vždy velkým zásahem do organismu. A aby byly její účinky maximálně podpořeny, je vhodné dodržovat některé zásady. Týkají se především péče o pleť, jídelníčku a životního stylu.

Zapovězené potraviny při radioterapii

Během období, kdy jste léčeni touto metodou, se vyhněte především konzumaci tučných a kořeněných jídel, nebo těch, která jsou všeobecně považována za nezdravá. Jde například o nejrůznější slané pochutiny (chipsy, slané tyčinky apod.), také zákusky, uzeniny, potraviny z řetězců rychlého občerstvení apod. Pokud chcete zvýšit kalorický obsah svých pokrmů (především proto, že jich obvykle nedokážete sníst příliš mnoho), pak vsaďte na přidání zdravých tuků do svého jídelníčku (olivový olej, tresčí játra, bio máslo, ořechy). Ty jsou zdrojem prospěšných omega-3 mastných kyselin a dalších látek, které organismus pro své ozdravení potřebuje.

Není vhodné ani pití sladkých sycených nápojů, které tělu zbytečně dodají prázdné kalorie, ale přitom ho nezasytí. A stopka platí i pro alkohol a nadměrné množství kávy.

Při radioterapii prováděné v oblasti hlavy je nutné dbát i na dostatečné zapíjení jídla (tento léčebný postup totiž omezuje tvorbu slin). U radioterapie v oblasti břicha platí totéž doporučení, navíc je však vhodné vyřadit veškeré mléčné výrobky, které obvykle nebývají trávicím traktem příliš dobře snášeny. A nutné je klást důraz i na přidání vlákniny do stravy, bez níž nemusí dobře pracovat střeva. A co radioterapie v oblasti hrudníku? Ta mívá obvykle omezení nejméně – doporučeno je pouze lehce stravitelné jídlo rozdělené do 5-6 porcí denně. Kromě alkoholu se pak nedoporučuje ani jinak oblíbený mátový čaj, který často vede k pálení žáhy.

Péče o pokožku při radioterapii

Další oblast „zákazů“ se týká i vaší pokožky. Ta je po každé takové terapii velmi citlivá a nešetrným zacházením byste ji mohli vážně poškodit. Především přestaňte používat spreje a deodoranty na bázi alkoholu (deodoranty jsou všeobecně vhodné spíše kuličkové nebo tuhé).

Vyhněte se také jakýmkoliv náhlým změnám teploty – zcela tedy vynechte například ledové obklady nebo fén na vlasy. Na ozářenou pokožku také nikdy nepoužívejte lepicí náplasti.

Po dobu celé radioterapie se také vyhněte návštěvě chlorovaného bazénu nebo sauny. Zakázáno je také opalování (a to i v soláriu). Během všedního dne (bez ohledu na roční období) vždy používejte krémy s vysokým opalovacím faktorem.

Až do doby ukončení léčby také noste výhradně volné a vzdušné oblečení z přírodních a měkkých tkanin (nejlépe se hodí bavlna nebo hedvábí). A veškerý textil, který se přímo dotýká kůže, perte pro jistotu v pracích prostředcích určených pro alergiky. Budete tak mít jistotu, že jste opravdu nic nezanedbali.

Zdroj: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/strava-hraje-u-onkologicky-nemocnych-velmi-dulezitou-roli-316684, https://www.ulekare.cz/clanek/radioterapie-kuzi-velkou-radost-neudela-13100

4/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *