Dýchání a metoda Wima Hofa. Jak na to?

Někdo ho zná pod přezdívkou Iceman, jiný pod jménem Wim Hof a někteří o něm doposud vůbec neslyšeli. Ať už to máte jakkoliv, pojďte s námi zjistit, kdo je Wim Hof a jaké poselství pro naše zdraví nám tento holandský dobrodruh přináší.

Kdo je Wim Hof?

Jedná se nejen o dobrodruha, ale především také o vytrvalostního sportovce, který se v posledních letech stal vzorem tisíců lidí po celém světě. Díky své vlastní metodě totiž dokáže odolávat i naprosto extrémnímu chladu. A má tak za sebou několik neuvěřitelných úspěchů a více než 26 světových rekordů, například:

 • 1 hodinu a 43 minut strávil v ledové lázni
 • vystoupal na Mount Everest a Kilimandžáro pouze v botách a kraťasech
 • uplaval pod ledem 57,5 metrů
 • naboso uběhl půlmaraton severně od polárního kruhu
 • uběhl celý maraton v poušti Namib bez kapky pitné vody

… je tedy schopný si poradit nejen v chladu a mrazu, ale i v dalších extrémně náročných podmínkách.

Tip: Zásady správného saunování

Wim Hofova metoda

Po jeho dechberoucích výkonech není divu, že se o něj začala zajímat media. Stejně tak zaujal také vědce a nadšence do zdravého životního stylu, kteří se rádi seznamují s takzvanou Wim Hofovou metodou. Veškerá jeho síla pochází ze správného dýchání a otužování, díky kterým se mimochodem dokázal vyrovnat i s bolestivou ztrátou své manželky.

Wim Hofova metoda má vědecky ověřený vliv na imunitu, ale také na psychickou a fyzickou zdatnost. Není tedy divu, že se tento neuvěřitelný Holanďan stal světově uznávaným koučem.

Wim Hof dýchání

Možná znáte jeho jméno právě z tohoto termínu, který označuje metodu dýchání, jež z části stojí za Wim Hofovými úspěchy. Společně s otužováním má totiž pro naše tělo celou řadu pozitiv, jako je:

 • posílení imunitního systému
 • zlepšení koncentrace
 • duševní klid a pohoda
 • zvýšení vůle i energie
 • zmírnění stresu a některých příznaků deprese
 • zlepšení spánku
 • eliminace příznaků chronických onemocnění
 • stimulace a zrychlení metabolismu
 • zvládání některých příznaků fibromyalgie

Jak dýchat podle Wima Hofa?

Dýchání podle Wima Hofa je prvním z pilířů k dosažení duševní síly, energie či pohody. Je velice těžké popsat celou techniku v pár bodech, pokusíme se tedy jednoduše nastínit, v čem tato metoda dýchání spočívá.

 1. Základem je si na procvičování dýchání najít klidné a bezpečné místo, ideálně trénujte ihned po probuzení. Wim Hof totiž doporučuje mít k této činnosti prázdný žaludek. Jelikož se jedná o metodu vědomého dýchání, je potřeba se zklidnit, uvolnit, zavřít oči a soustředit se jen a jen na svůj dech. Pak můžete začít …
 2. Zhluboka a kontrolovaně se nadechněte nosem či ústy do hrudníku i břicha současně. Jakmile ucítíte slabý tlak v hrudníku, na malou chvíli zadržte dech. Poté zcela vydechněte ústy tolik, aby vám to bylo příjemné.
 3. Tento nádech a výdech opakujte 30 – 40x nebo do té doby, než ucítíte, že je vaše tělo nasyceno kyslíkem. Mohou vám lehce brnět prsty nebo se točit hlava, jedná se ovšem o neškodnou běžnou reakci.
 4. Po posledních nádechu vydechněte veškerý vzduch z plic tak hluboce, jak jen můžete, a zadržte dech po co nejdelší dobu. Jelikož je vaše tělo dostatečně okysličeno, je možné, že vydržíte nedýchat i déle než 2 minuty.
 5. Jakmile vás reflex donutí k nádechu, obnovte dýchání hlubokým nádechem až do plných plic a zkuste jej v plicích udržet po dobu 15 sekund. Během této chvíle zatněte svaly pánevního dna i břišní svaly a jemně “zatlačte či napumpujte vzduch do hlavy”.
 6. Užívejte si pocit, kdy se vaše tělo plní novou energií. Celý proces zopakujte 3 – 4 krát po sobě, ideálně bez přestávek. Po završení se budete cítit odpočatí, zregenerovaní a budete mít chuť a energii na další práci a aktivity.

Tip: Jak zjistit, kdo mne sleduje na Instagramu?

Wim Hof aplikace do telefonu

Pokud se vám dýchání podle Wima Hofa líbí, můžete si bezplatně stáhnout i jeho aplikaci, která vám pomůže vypilovat techniky dýchání, prozradí vám, jak začít s otužováním ve sprše nebo si můžete zacvičit tematické cviky jógy. Samozřejmostí je nezbytná motivace a sledování vašeho progresu, pokračovat pak můžete s placenou verzí aplikace, ve které toho najdete ještě mnohem více.

Zdroj: https://www.wimhofmethod.com/ a https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/metoda-wima-hofa/ 

4.4/5 - (5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *