Jak se otužovat?

Otužování má velmi pozitivní vliv jak na psychické, tak na fyzické zdraví. Vědecké studie postupně potvrdily a rozšířily znalosti, které máme o vlivu chladu na člověka, a proto dnes existuje několik metod, jak se otužovat. 

Pokud i vy chcete s otužováním začít, ale úplně se ještě necítíte na účast v novoročním plavání ve studených vodách Vltavy, máme pro vás několik rad na začátek. 

Otužování se nesmí přehnat

Pravdou je, že otužování není lehká disciplína. Zvlášť pro člověka, který s ním nemá vůbec žádné zkušenosti, a k tomu si potrpí na pohodlnou teplotu. V době sociálních sítí se stal z otužování trend a spousta otužilců začátečníků se tak bez rozmyslu vrhá do ledové vody.

Pokud vaše tělo není na chlad zvyklé, je třeba začít pomalu. Divoké otužování může vaše zdraví i podlomit. Dá se říci, že různé otužovací techniky můžeme rozdělit do třech skupin: 

  • Otužování vodou
  • Otužování vzduchem
  • Otužování ledem

Postupně se podrobně podíváme na každou z nich. Jedna poučka platí ovšem ke každé z výše zmíněných metod. Má-li se dostavit alespoň nějaký výsledek, je třeba otužování provádět pravidelně po delší dobu. 

Tip: Jak vyléčit zánět průdušek?

Od sprchy po plavání v řece – otužování vodou

Nejjednodušší je začít s otužováním pomocí vody. Dobrým začátkem je tedy studená sprcha. Nejlepší účinky má ráno, pomůže vám nabudit tělo i mysl před celodenní aktivitou. Na začátku je možné začít pouze s vlažnou vodou, a postupně snižovat její teplotu. V létě bychom se měli sprchovat zhruba 5 minut, v zimě stačí 3 minuty

Během sprchování není dobré stát na místě, pohyb pomáhá tělu vyrovnat se s návalem chladu. Ze stejného důvodu není dobré vyměnit studenou sprchu za vanu plnou ledové vody, v takovém případě převažují spíše negativní efekty otužování. 

Jakmile si naše tělo zvyklo na chlad ve sprše, je čas se posunout dál. Dá se říct, že po sprše se můžete vrhnout na plavání ve studené vodě. Opět je zde několik pravidel. 

Pravidla pro plavání ve studené vodě

  1. Začněte s plaváním ve vodě, která má alespoň 15 stupňů, postupně můžete teplotu snižovat. Ve vodě nebuďte déle, než 20 minut
  2. Mějte vždy připravený ručník a teplé oblečení, dlouhý pobyt na studeném vzduchu krátce po ledové koupeli není pro tělo dobrý. Jakmile se obléknete, zahřejte se ještě pohybem.
  3. Nezáleží na tom, jestli budete plavat v řece nebo ve studeném bazénu. V případě krytého bazénu máte ale vždy jistotu, jakou má voda teplotu. 

Rozepnutá bunda i sauna

Otužování vzduchem je vhodné kombinovat zejména s vodním otužováním. Pokud se tedy už delší dobu otužujete doma ve sprše, nebojte se do chladného počasí vyrazit v rozepnuté, nebo tenké bundě. Smyslem otužování je právě zvýšení odolnosti těla vůči chladu, a chladné počasí plní tento účel dokonale. 

Tip: Jak rychle usnout?

Existují ovšem i exotičtější formy otužování vzduchem. Můžeme s jistotou říci, že pravidelné saunování napomáhá i otužování. Pokud tělo vystavíme velmi teplému vzduchu v sauně, musí se po jejím opuštění vyrovnat s nižší teplotou vzduchu v místnosti. Celý proces můžeme završit ponořením do ledové vody. 

Jde využít k otužování ledové cihly? 

K méně známým metodám patří otužování ledem. Ten bývá v podobě ledových ker či celistvé krusty považován spíše za překážku v cestě za studenou říční vodou. Přesto existuje snadný způsob, jak led využít při každodenním otužování. 

Stačí si v mrazáku vyrobit menší ledovou cihlu, a tou si během sprchování potřít prsní a stehenní svaly. Dobré je před použitím kostku rychle omýt horkou vodou, tak se rozpustí případné ostré výstupky. 

Tato ledová terapie podporuje v tkáních přeměnu bílého tuku na zdravější hnědý. To má pozitivní vliv na schopnost těla přizpůsobit se chladu, zároveň je následkem i snížená náchylnost ke kardiovaskulárním chorobám

Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/jak-se-spravne-otuzovat

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *