Co s odkvetlými cibulovinami (lilie, tulipány)? Některé cibulky raději vykopejte a uskladněte v suchu.

Cibuloviny bývají jedněmi z prvních květů jara – do dalšího roku však ne vždy přežijí v takové formě, jak bychom si přáli. Tomu může předejít vhodná péče po odkvetení.

Měli bychom je tedy ponechat v zemi nebo bude lepší je vykopat a uskladnit ve sklepě? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zatímco některým druhům zimování na zahradě nevadí, jiné nejsou schopny v našich chladných zimách přežít.

Které cibuloviny je nutné v létě vykopat

Jde především o nejrůznější druhy velkokvětých lilií – ty silně šlechtěné přežívají mrazy jen obtížně. Vyjmout se doporučuje například i tzv. zefírové lilie (Zephyrantes) nebo tigridie. V zásadě se však tento postup doporučuje pro všechny cibuloviny, u kterých chcete, aby co nejdéle a co nejvydatněji kvetly.

A proč tomu tak je? Pokud totiž zůstanou v zemi, nedostanou žádnou příležitost k odpočinku. Navíc se také trochu zatáhnou směrem dolů, takže budou mít později větší problém s tím, aby se dostaly ke slunci. A to všechno samozřejmě intenzitu jejich kvetení velmi výrazně ovlivní.

Odkvetlé cibuloviny potřebují péči

Ať už se rozhodnete tulipány, narcisy a jim podobné ponechat na místě nebo je přes léto vykopat, základní péče o ně by měla být vždy stejná. Jako první vždy odstraňte odkvetlé květy – ty by rostlinu zbytečně vysilovaly. Vybledlé a zažloutlé listy pak naznačují, že je nutné odstranit i ty. Vezměte si k ruce ostré nůžky nebo nůž. Nečekejte na okamžik, kdy změknou a půjdou odtrhnout. V takovém případě už může být vaše květina ohrožena nepříjemnou hnilobou.

Kdy vykopat cibuloviny ze země

Čas odstranění listů se také shoduje s vhodným časem vyjmutí cibulovin ze země. Pokud jste stále na pochybách, tak si dobře prohlédněte cibule. Pokud mají na sobě tmavě hnědé šupiny svrchní vrstvy slupky, pak jsou již dostatečně zralé.

Všechny cibule nezapomeňte dobře očistit od země a roztřídit. Rozdělte je podle odrůd a velikosti a umístěte do samostatných nádob, čím se usnadní jejich skladování. Poškozené a nemocné cibulky by měly být vždy zlikvidovány – letní přestávku totiž pravděpodobně nepřežijí. Pokud to však z jakéhokoliv důvodu chcete přece jenom zkusit, pak je uskladněte odděleně od ostatních a často kontrolujte.

Před uskladněním je všechny cibule vhodné omýt a půl hodiny dezinfikovat ve slabém roztoku manganistanu draselného, aby před výsadbou nepodlehly hnilobě a jiným chorobám. Do sklepa nebo na jiné vhodné místo je samozřejmě uskladněte až po úplném oschnutí. To je nutné provést ve stínu (teplota nesmí být vyšší než 25 stupňů). Po 7 dnech usušené cibulky znovu přeberte, odstraňte zbytky stopek a poté je nechte ještě několik dní sušit.

A kde cibule skladovat? Zvolené místo by mělo být dobře větrané, mimo dosah přímých slunečních paprsků a samozřejmě suché. Vlhkost by neměla překračovat více než 70 %. Cibule tulipánů je navíc vhodné zasypat pilinami, pískem nebo vermikulitem.

Skladování cibulek v lednici

Pokud máte cibulovin jen málo a postrádáte pro jejich uložení vhodné prostory, pak je můžete bez obav uložit i v lednici. A jak na to? Umístěte je do prostoru, kde se běžně ukládá zelenina a ovoce. Předtím každou cibulku zabalte samostatně do papíru a vložte do papírového nebo látkového sáčku. Obaly z umělých materiálů nepoužívejte – vlhkost uvnitř by velmi rychle narostla k nepříznivým hodnotám a cibulky by vám uhnily.

Problémy při skladování cibulovin

Pokud postihne uskladněné cibule hniloba, pak je nutné všechny zasažené kusy najít a zničit. Ovšem v případě opravdu malých malých oblastí poškození je někdy lze ještě zachránit. Postižené místo je třeba vyříznout a následně ošetřit skořicí nebo dřevěným popelem, které působí antisepticky. I tak je však nutné jejich stav stále sledovat a v případě potřeby zasáhnout radikálněji.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-a-proc-vyzvedavat-cibule-tulipanu-z-pudy-a-jak-je-skladovat-20190712.html, https://www.magazinzahrada.cz/co-s-odkvetlymi-cibulovinami-vykopat-nebo-nechat/

3.2/5 - (8)

Zkušenosti “Co s odkvetlými cibulovinami (lilie, tulipány)? Některé cibulky raději vykopejte a uskladněte v suchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *