Co znamenají u chytrých hodinek parametry IP67 a IP68?

Chytré hodinky pro mnohé představují praktický a elegantní doplněk každodenního outfitu. Klíčovým faktorem při jejich výběru pak může být mimo designu také míra odolnosti vůči prachu nebo vodě. Prozradíme vám, co u hodinek znamenají parametry IP67 a IP68 i na co se při výběru zaměřit.

Voděodolnost vs. vodotěsnost: v čem je rozdíl?

Při výběru chytrých hodinek jste možná již narazili na pojmy vodotěsnost a voděodolnost. Oba popisují odolnost hodinek vůči vniknutí vody, každý však trochu odlišným způsobem.

Co znamená, že jsou chytré hodinky voděodolné?

Voděodolnost vyjadřuje odolnost těsnění chytrých hodinek vůči vniknutí pevných částic (například prach) a tekutin (například voda). Jedná se ovšem pouze o odolnost v kontextu krátkodobého působení vody. To, že je nějaké zařízení voděodolné, tedy ještě neznamená, že se s ním můžete bezstarostně koupat nebo sprchovat.

K vyjádření míry odolnosti se v tomto případě používá takzvaná IP certifikace. Chytré hodinky jsou pak označeny kódem ve tvaru IPXX, kde první číslice označuje odolnost vůči pevným částicím (prachu) a druhá odolnost vůči tekutinám.

Co znamená, že jsou chytré hodinky vodotěsné?

Označení „vodotěsné“ již získávají zařízení, která jsou schopná vydržet vymezenou dobu/vzdálenost pod vodou, aniž by je tento pobyt poškodil.

Vodotěsnost může být vyjádřena v barech, atmosférách nebo metrech, přičemž tyto hodnoty říkají, jak vysoký tlak vodního sloupce může na chytré hodinky působit, aniž by do nich pronikla voda. V případě metrů pak získáte přibližnou představu, do jaké hloubky se s nimi můžete ponořit.

Jeden bar/atmosféra značí, že jsou chytré hodinky vodotěsné do hloubky deseti metrů. Pokud jste tedy narazili na hodinky, jejichž výrobce uvádí vodotěsnost 5 ATM, tak se s nimi můžete potopit až do hloubky 50 m.

Důležité je ovšem upozornit na to, že se jedná o hodnoty získané v laboratorních podmínkách. V praxi bude odolnost chytrých hodinek vůči vodě nižší.

Tabulka vodotěsnosti chytrých hodinek

Předchozí odstavec již zmínil, že stupeň vodotěsnosti chytrých hodinek ani jiné elektroniky nelze brát doslova. Laboratorní podmínky například nepočítají se slanou nebo znečištěnou vodou, a proto byste výstupy certifikace měli brát s rezervou. Například pro koupání v moři jsou ve většině případů vhodné až hodinky s označením 10 ATM.

Označení vodotěsnosti hodinekCharakteristika
Water resistantHodinky jsou odolné vůči vzdušné vlhkosti. Neměly by se dostat do přímého kontaktu s vodou.
3 ATM / 4 bar / 30 mHodinky přežijí krátké setkání s vodou. Neměl by jim ublížit déšť ani mytí rukou.
5 ATM / 5 bar / 50 mHodinky nemusíte sundávat při povrchovém plavání, problém by neměla činit ani sprcha.
10 ATM / 10 bar / 100 mHodinky jsou určené ke šnorchlování a provozování vodních sportů na hladině.
20 ATM /20 bar / 200 mHodinky se hodí k vodním sportům, potápění s dýchacími přístroji či hlubinnému potápění.
30 ATM / 30 bar / 300 mHodinky jsou určené profesionálním potápěčům, kteří se potápějí s přístroji.
Tabulka vodotěsnosti chytrých hodinek

Tabulka voděodolnosti chytrých hodinek (certifikace IPXX)

Parametry voděodolnosti pak vznikají podobným způsobem jako u vodotěsnosti. Ani zde byste proto neměli brát certifikaci doslova. Důležité je také připomenout, že se IP certifikace od předchozí liší nejen typem odolnosti, ale i tím, že se kromě odolností vůči vodě zabývá také rezistencí vůči prachu.

Vyšší úroveň certifikace pak nutně neznamená, že jsou v ní zahrnuty všechny vlastnosti předchozích úrovní. Například chytré hodinky označené IP68 nemusí být odolné vůči tryskající vodě. Podrobnější informace k certifikaci daného zařízení se dozvíte ve specifikaci od výrobce.

IP certifikaceCharakteristika
IP4XHodinky jsou odolné vůči vniknutí velmi drobných předmětů.
IP5XHodinky jsou částečně odolné proti prachu.
IP6XHodinky jsou odolné vůči prachu.
IPX5Hodinky jsou odolné vůči tryskající vodě ze vzdálenosti do 3 m po dobu 3 min.
IPX6Hodinky jsou odolné proti intenzivně tryskající vodě, dešti nebo polití.
IPX7Hodinky vydrží ponoření do hloubky 1 m po dobu 30 min. Měly by tedy přežít náhodné ponoření.
IPX8Hodinky vydrží ponoření do hloubky minimálně 1 m (maximum udává výrobce).
IPX9Hodinky jsou odolné vůči tlakové vodě.
Přehled IP specifikace chytrých hodinek

Zdroj: Android Autority

1.8/5 - (22)

2 vašich komentářů a zkušeností: Co znamenají u chytrých hodinek parametry IP67 a IP68?

 1. Článek naprosto k ničemu, nedozvěděl jsem se nic nového.
  Zajímá mě, zda se s hodinkami IP 68 může plavat.

  1. Tak asi pokud vydrží min. 30 min. v hloubce 1 metru, tak dá. Otázkou je, zda deklarovaná certifikace odpovídá realitě.
   Článek přehledně na 1 místě dává přehled o obou parametrech, které výrobci hodinek obvykle uvádí – to je užitečné. Až si koupíte hodinky, dozvíte se z návodu, že výrobce ještě jejich použití třeba ještě kvůli záruce omezil. Mám outdoorová Casia – 5atm/5bar => tedy by se s nimi mělo dát normálně plavat, ale nešnorchlovat. Výrobce v návodu posouvá kategorie u svých hodinek o level dolů => tedy jen sprchovat.
   Já s nimi plavu, šnorchluji, jezdím na lodi (sladká / slaná voda) a z ruky je nesundávám. Každé 2 roky vyměním baterku a nechám potom udělat tlakovou zkoušku, a žádný problém :-).
   Mám je přes 10 let… Takže asi tak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *