Cukání oka – jak se ho zbavit a jaké jsou příčiny?

Přestože nás dokáže celkem nepříjemně potrápit, většinou tik v oku nebo záškuby víčka nejsou nic vážného. Stejně jak rychle se objeví, tak rychle a nepozorovaně umí také zmizet. My si dnes prozradíme, co způsobuje nepříjemné cukání oka a jak se ho jednoduše zbavit. 

Jak se projevuje tik v oku?

Z ničeho nic vám samovolně začne škubat ve víčku nebo okolí oka a vy tento jev nedokážete ovlivnit? Pak se s největší pravděpodobností jedná o myokymii – tedy záškuby očních víček neboli tik v oku. Ten většinou postihuje jen jedno oko.

Jak dlouho trvá tik v oku?

Myokymie neboli záškuby očních víček jsou většinou krátkodobou záležitostí a samy bez nutnosti léčby zmizí. Věnujte se možným spouštěčům od kofeinu až po stres a vyčerpání. Pokud by se záškuby víček opakovaně objevovaly po dobu delší než jeden týden, uričtě doporučujeme návštěvu lékaře.

Příčiny cukání oka – především stres a únava

Mezi nejčastěšjší spouštěče myokymie – tedy záškubů v očních víčkách, patří zejména stres a únava. V takovém případě doporučujeme dát si na pár chvil klid a oddych, cukání oka by jinak mohlo být jen prvním z mnoha příznaků a důsledků vašeho vyčerpání. 

Na vině samozřejmě může být i celková životospráva. Pokud příliš pracujete, málo spíte a odpočíváte, vystavujete se stresu a navíc nezvládáte pravidelnou a vyváženou stravu, koledujete si o mnohem nepříjemnější zdravotní problém, než jakým je myokymie. 

Nepřehlédněte: Happy Sleep recenze – zkušenosti, výhody, návykovost

Doplňte hořčík a vitamín B

Hořčík a zejména pak jeho nedostatek dokáže silně ovlivnit naši nervovou soustavu. Kromě cukání oka může nedostatek hořčíku způsobovat křeče, podrážděnost a bolesti hlavy, ale také únavu a celkovou slabost.

Hořčík je ideální užívat v kombinací s vitamínem B6, který zvyšuje jeho účinnost. Naopak se vyvarujte společnému užívání hořčíku a vápníku. Hořčík sice podporuje vstřebávání vápníku, zároveň ale vápník blokuje vstřebávání hořčíku. 

V případě, kdy chcete, aby byl hořčík vstřebán co nejlépe, uživejte jej před jídlem a vápník si nechte na jinou denní dobu. 

U vitamínů skupiny B doporučujeme doplňovat celý jejich komplex, který se mimo jiné stará o správnou funkci mozku a nervové soustavy. Nedostatek vybraných vitamínů B skupiny často způsobuje deprese a podrážděnost, případně také zvyšuje nervozitu a únavu.

Hořčík i vitamíny skupiny B zakoupíte v každé lékárně, kde vám nejlépe poradí s jejich koncentrací i užíváním. Ideální pak je tyto tablety doplnit také o přirozené zdroje hořčíku, kterými jsou banány, datle, listová zelenina, luštěniny a různá semínka či oříšky, ryby nebo celozrnné pečivo. 

Náš tip: Neuromedic recenze – výhody, rizika, zkušenosti

Pozor na nikotin, alkohol a kofein

Častým spouštěčem očních záškubů jsou také kofein, alkohol nebo nikotin a samozřejmě také drogy, které naštěstí většina z nás nevyhledává. U kofeinu je to zejména ve chvílích, kdy to s jeho množstvím přeženeme. 

Nezapomínejte na brýle, ani na ty sluneční

Máte potíže se zrakem, ale k optikovi se vám nechce a zatím na všechno vidíte dostatečně? Nebo již máte nějaké ty dioptrie potvrzeny, ale brýle nebo čočky zůstávají často doma? 

Oko, které i neznatelně hůře vidí, je po celý den namáháno mnohem více než to zdravé. Nemusí jít tedy o celkové vyčerpání organismu, k nepříjemným záškubům v oku může docházet i ve chvíli, kdy je oko příliš unavené

A únava očí je nejhorší během krásných dnů, kdy víčka neustále mhouříme před ostrými slunečními paprsky. Chraňte své oči nejen před únavou kvalitními slunečními brýlemi. A nezapomínejte na ně ani v zimě, kdy se ostré sluníčko odráží od zmrzlé vrstvy sněhu. 

Suché a podrážděné oči

Tik v oku se může projevovat také ve chvílích, kdy jsou vaše oči suché nebo podrážděné. Jednou z příčin může být například sezónní alergie, kterou ovšem snadno potlačíte pomocí běžně dostupných léků. 

Pokud by ale vaše oči byly suché a podrážděné často i bez zjevné příčiny, doporučujeme návštěvu očního lékaře neoddalovat

Pracujete na počítači? Kupte si brýle!

Únavu očí a s ním spojené cukání v očních víčkách má často na svědomí celodenní práce na počítači. Abyste této únavě předcházeli, můžete si za pár stovek pořídit speciální brýle tlumící modré světlo

Uvidíte s nimi fantasticky a své oči budete efektivně šetřit. Stejně tak můžete modrým filtrem doplnit vaše dioptrické brýle

Zkuste cvičení na oči 

Pokud vás právě trápí cukání v oku, je dobré na chvíli vypnout, oko zavřít a odpoutat se od práce, stresu a starostí. Ideálním pomocníkem je tak meditace, postačí ale i chvilka klidu a pomalého dýchání. 

Pokud záškuby oka trpíte často, je dobré ve chvílích, kdy oko není unavené začít s jeho cvičením. Na internetu najdete mnoho rad a videí, jak oči cvičit nebo jak provádět speciální oční jógu. Tak mimo jiné prý dokáže také zredukovat vaše dioptrie. 

Oční kapky proti únavě očí 

Oční kapky mohou být také řešením problémů s akutním cukáním víčka. Oko dokážou uklidnit, dodat mu výživu a v případě suchosti jej zvlhčit

Z dlouhodobého hlediska je ovšem lepší zaměřit se na spouštěče myokymie, než pouze potlačovat její příznaky. Ty nám stejně většinou signalizují problém s naší životosprávou.

Může se hodit: FlexiMed recenze – zázrak pro klouby nebo vyhozené peníze?

Kdy navštívit lékaře?

K očnímu lékaři byste měli zamířit ve chvíli, kdy se myokymie opakuje příliš často, neustává nebo se zhoršuje. Samozřejmě také v případě, kdy by se přidala bolest – ta může znamenat zánět, ale také cizí tělísku v oku, kterého jste si nemuseli ani všimnout. 

Při dlouhodobém cukání víčka se nevyhnete ani návštěvě neurologie, myokymie totiž může provázet také některá onemocnění – například roztroušenou sklerózu nebo Tourreteův syndrom. 

Existuje léčba ke zmírnění?

Pokud vás myokymie i po odstranění všech možných příčin nepřestává trápit, může oční lékař přistoupit také k botulotoxinovým injekcím do víčka, kterým ale budou předcházet rozsáhlá vyšetření dalších možných příčin. 

Máte také zkušenost s tikem v oku či cukáním víčka? Podařilo se vám myokymie efektivně zbavit? Podělte se o zkušenosti s námi i dalšími čtenáři v komentářích níže …

Zdroje: https://fokusoptik.cz/zrakopedie/clanek/tik-v-oku-je-neprijemna-zalezitost-vite-proc-vznika-a-jak-se-ho-zbavit.html, https://www.prozeny.cz/clanek/neprijemne-cukani-v-oku-co-je-pricinou-a-jak-se-ho-zbavit-12490, https://coopervision.cz/blog/cukani-v-oku, https://www.kondice.cz/zdravi-a-vyziva/cukani-v-oku-priciny-jak-se-ho-zbavit.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *