Daniel Defoe – Robinson Crusoe – rozbor díla pro čtenářský deník

Osudy trosečníka na opuštěném ostrově, to je čtenářsky známá kniha Robinson Crusoe. Autoru posloužil jako předloha skutečný příběh, který spisovatel upravil, doplnil a pozměnil. Jedná se o velmi známé literární dílo řadící se k románům literárně-realistické fikce. Je prvním klasickým dílem subžánru zvaného robinzonáda.

Kdo je autorem knihy Robinson Crusoe?

Anglický spisovatel, novinář i náboženský aktivista Daniel Defoe (narozen okolo roku 1660 – 1731) rodině londýnského obchodníka. Zásady anglikánských separatistů a puritánů, ke kterým jeho rodiče patřili, silně ovlivnilo autorovu tvorbu. Studoval teologii, historii, matematiku a cizí jazyky.

Se svou manželkou Mary Tuffleyovou vychovali 7 dětí.

Po studiu se rozhodl podnikat v Londýně, obchodoval s textilem, později založil velkoobchod a svůj podíl měl také v loděnicích. Po několika letech úspěchy v podnikání pominuly, zadlužil se a vyhlásil bankrot

V té době si začal vydělávat psaním článků s politickou tématikou. Jako přívrženec staré vlády byl po jejím pádu novými politiky odsuzován, a skončil ve vězení. Po propuštění psal deset let zpravodajské statě.

Ve svých šedesáti letech začal s literární tvorbou, ve které využíval skutečné příběhy, které rozvinul a zpracoval tak, aby byly pro čtenáře lákavé a zajímavé.

Nepřehlédněte: Na západní frontě klid – rozbor díla do čtenářského deníku

Jazykové prostředky v knize

Autor používá spisovný jazyk, přímou řeč, detailní popis prostředí i osob. Dílo je psáno jako deník v ich-formě a má většinou chronologicky řazený děj, proložený retrospektivou.

Děj knihy Robinson Crusoe

Mladý Robinson je synem obchodníka v anglickém Yorku. Chce se stát námořníkem, ale jeho otec je proti tomu a zaměstnává ho ve svém obchodě. Na obchodní cestě se setkává s bývalým spolužákem a bez otcova vědomí s ním odpluje do Londýna. Tam prohrává s námořníky všechny peníze v kostkách.

Kapitán Dubbley jej pozve na svou loď a vyplouvají do Guineje. Po přepadení lodi piráty je Robinson prodán a stává se otrokem. Po čase se mu podaří utéct a odplouvá do Brazílie. 

Loď ztroskotá a Robinson se jako jediný dostane na pustý ostrov, který je nazván Ostrovem Zoufalství. Aby přežil, musí se o sebe postarat. Postaví si příbytek, který si postupně zdokonaluje, pěstuje si užitkové rostliny, ochočí si kozy. Ze ztroskotané lodi si přivede psa Reka a odnese si odtud i mnoho potřebných věcí včetně zbraně.

Na ostrov připlouvají lidožrouti se svými vězni. Jednoho z nich se Robinsonovi podaří zachránit. Podle dne, kdy k záchraně došlo, dostává jméno Pátek. Z Robinsona a Pátka se stane nerozlučná dvojice, která vysvobodí další dva zajatce lidožroutů. Později se jim podaří zachránit tři zajatce pirátů, kapitána a další členy posádky lodi, na které došlo ke vzpouře. Společně naplánují dobytí pirátské lodi a v boji s piráty zvítězí.

Pátkův otec, který na ostrov připlul a setkal se tu se synem, se znovu vydal na plavbu, při které onemocněl a zemřel. Smutný Pátek se rozhodne připojit se k Robinsonovi, který se po dvaceti osmi letech strávených na ostrově chce vrátit do Anglie.

Po návratu do Yorku se Robinson setkává se svým strýcem, posléze s matkou. S otcem se už nestihl potkat, zemřel před dvěma lety. Nakonec pracovitý Robinson spolu s přítelem zakládají obchodní dům Crusoe a Pátek.

Toto je původní obsah románu, který do češtiny převyprávěl J. V. Pleva a v některých částech je oproti původnímu dílu značně pozměněný.

Může se hodit: Jak se efektivně učit? Zvládnete i 20 stránek za den

Postavy knihy Robinson Crusoe

  • Robinson Crusoe, zpočátku nezodpovědný, chce se stát námořníkem, na ostrově je v situaci, kdy si musí poradit sám, rychle dospívá
  • Pátek, zajatec lidožroutů, indián, kterého Robinson naučil angličtinu, spolehlivý přítel, trošku strašpytel
  • Matka a otec Robinsona, jeho strýc, zachráněná posádka lodi

Další tip: Karel Čapek – Bílá nemoc – rozbor díla k maturitě

Další známá autorova díla

Bouře, pojednává o tom, co se stalo na konci roku 1703

Moll Flandersová je kniha o životě v Londýně, příběh chudé ženy Moll toužící po bohatství a slávě

Deník morového roku je román o obyvatelích Londýna v průběhu morové epidemie roku 1665

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *