Jak se efektivně učit? Zvládnete i 20 stránek za den

Staré čínské přísloví tvrdí, že „Učení v mládí je rytí do kamene, učení ve stáří psaní do písku.“ A přestože je s přibývajícím věkem vzdělávání čím dál náročnější, učení se v průběhu života nevyhneme.

Poradíme vám, jak se efektivně učit, na co se při učení zaměřit i jak se naučit 20 stránek za den. Ať už máte před maturitou nebo si na ni jen stěží vzpomínáte.

Metody efektivního učení

Přestože hodnota našeho IQ hraje ve vzdělání určitě velkou roli, existují metody efektivního učení, díky kterým můžete excelovat i nad mnohem obdařenějšími. Stačí si najít vlastní způsob, jak se učit rychle a co možná nejlépe využít čas strávený nad daným tématem. Pro začátek vám určitě pomůže 5 tipů pro efektivní učení

1) Ideální prostředí pro učení

Pokud se chystáte vrhnout na učení, najděte si prostor, ve kterém se budete cítit příjemně a pohodlně. Klidný koutek, ve kterém vás nebude tlačit nepohodlná židle, znervózňovat vrzající stůl a pozornost nebude odvádět ani horko či chlad. Věnujte zkrátka pár minut samotné přípravě a nezapomeňte vyvětrat – čerstvý vzduch vás osvěží a probudí váš mozek.

Tip: Jak vyplnit lístek zápisový lístek na střední školu?

2) Dokonalá koncentrace je základem

Náš mozek dokáže během jednoho okamžiku vnímat celou řadu událostí, dojmů či vjemů. Ne vždy je to ale žádoucí. Při učení je důležité se 100% věnovat pouze studovanému materiálu, proto před učením zejména:

Vypněte hudbu a televizi. Stejně jako notebook či počítač, pokud je nutně nepotřebujete ke studiu.

Odložte a ztlumte telefon nebo jej zcela vypněte, aby vás neodváděl od učení a nelákal k projíždění novinek na IG nebo ke čtení nových zpráv. A schovejte ho ze svého zorného pole.

Oznamte rodičům, partnerovi nebo spolubydlícím, že potřebujete čas na učení, nechcete být rušeni a budete se jim věnovat za hodinku.

Vyžeňte z pokoje otravné sourozence, poskakující psy a další tvory, kteří by vás mohli vyrušovat.

Zavřete okno, aby vás nerušil ruch ulice. Pokud tedy nebydlíte na samotě u lesa.

3) Učení pomocí čtení

Prostředí máte dokonale přizpůsobeno, můžeme přejít k samotnému učení. Přestože učení pomocí čtení nepatří k nejefektivnějším vzdělávacím metodám, často se mu nevyhneme. I číst se dá ale tak, aby nám v hlavě důležité informace bezpečně zakotvily…

Před čtením nažhavte mozek. Můžete si například zopakovat, co už o daném tématu víte.

Čtěte pomalu – rychlé čtení není ideální volbou. S rychlostí čtení totiž souvisí také vnímání a pochopení čteného textu.

Soustřeďte se na to, co čtete. Určitě se vám někdy stalo, že se v půlce stránky přistihnete u toho, že text očima projíždíte, ale obsah vůbec nevnímáte. To je samozřejmě špatně.

Shrňte si přečtené poznatky. Třeba po každé kapitole, stránce, úseku. Snažte si uvědomit, co jste četli a co jste se dozvěděli, odpovídejte sami sobě na otázky ohledně prostudovaných materiálů, které vám pomohou utříbit poznatky a lépe je zafixovat.

Uvažujte, co je nejdůležitější a na co se vás mohou následně dotazovat nebo co budete potřebovat nejčastěji. A tyto poznatky si zopakujte.

4) Aktivní metody učení

Na rozdíl od pasivního čtení jsou aktivní metody učení mnohem efektivnější. Získávání a fixování vědomostí je pak rychlejší a mnohem zábavnější. Vyzkoušet můžete například

  • cvičné testování – jednoduše si zkusíte test nanečisto
  • samozkoušení – zkuste si vylosovat otázku, zformulovat nahlas odpověď a adekvátně se ohodnotit
  • kartičky a pomůcky k učení, které budete mít rozmístěny třeba po celém bytě – při mytí zubů zopakujete slovíčka, u mytí nádobí otestujete, co jste si zapamatovali z literatury
  • zapojte představivost nebo si zkuste studované učivo představit, pokud je to možné, tak i vyzkoušet v praxi
  • vyzkoušejte vzdělávací aplikace, hry a programy, které mohou být příjemným zpestřením
  • mnemotechnické pomůcky pro lepší zapamatování náročného učiva

5) Opakování je matka moudrosti

Nastudovali jste potřebné učivo? Položili si otázky a zjistili, že mu rozumíte? Zkuste si vše po 10 minutové pauze zopakovat. Studované materiály se vám tak lépe dostanou do dlouhodobé paměti.

A to zejména, pokud si učivo takto zopakujete další den po naučení, a pak v dalších intervalech například za týden, znovu za měsíc a vrátíte se k němu i po půl roce a znovu za rok.

Zdroj: https://jakserychlenaucit.cz/ a https://www.studenta.cz/work/skola-pameti-jak-s-prehledem-zvladnout-narocnou-zkousku/r~st:article:2169/ 

5/5 - (5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *