Cukrovka u psa – může ji mít? Jak ji poznat a co dělat?

Cukrovka je velmi závažné onemocnění. Trpět jí mohou nejen lidé, ale i domácí mazlíčci. Jak se tato nemoc objevuje u psů a co dělat, aby neohrozila jejich život?

Kteří psi jsou cukrovkou nejvíce ohroženi

Cukrovka alias diabetes mellitus negativně zasahuje do metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků v organismu vašeho psa. Pokud je tedy neléčená, může ho ohrozit i na životě. Veterináři se s tímto problémem setkávají nejčastěji u zvířat mezi 7. a 11. rokem věku, přičemž častěji bývají postiženy feny.

Nejohroženějšími plemeny jsou jezevčíci, samojedi, jorkšírští teriéři, pudlové a malí knírači, ovšem vyskytnout se může u jakéhokoliv psa. Diabetes mellitus může souviset i s užíváním některých léků, (zejména antikoncepce pro psy), nebo naopak s extrémními hormonálními výkyvy u nesterilizovaných fen.

Tip: Jak často odčervovat kočku a psa?

Příznaky cukrovky u psa

Prvními příznaky, které mohou na toto onemocnění poukázat, patří silná žízeň a s tím související častější močení. Pes také může začít jíst více, ale přesto se to na jeho váze neprojeví nebo bude dokonce hubnout. Pokud mu přičichnete k tlamě, ucítíte charakteristický, ovocný zápach. Váš mazlíček rovněž může být letargický nebo trpět nechutenstvím. Později bude možné pozorovat i změny na jeho srsti.

Tip: Jak poznat začínající cukrovku u lidí?

Pokud máte podezření na cukrovku, pak nikdy nezahajujte samoléčbu. Lidské léky jsou pro zvířata zcela nevhodné. Cukrovku navíc může spolehlivě diagnostikovat pouze veterinář, a to na základě krevních testů. Mnohdy se totiž výše zmíněnými příznaky může projevovat například i selhávání organismu u starších psů apod.

Jak se léčí diabetes u psa

Toto onemocnění je obvykle nutné dostat pod kontrolu podáváním inzulínu nebo perorálními léky proti cukrovce. Jakékoliv léky je vždy nutné podávat přesně tak, jak vám předepsal váš veterinář. Jinak může být váš mazlíček ohrožen vznikem hypoglykémie (příliš nízká hladina glukózy v krvi). Tu je možné poznat poměrně obtížně. V počátcích se totiž o projevuje jen únavou psa nebo naopak jeho přehnanou chutí k jídlu. Ovšem váš pes může být i úzkostný nebo trpět svalovým třesem.

Tip: Jak snížit cukr v krvi?

Hypoglykémie u psa

Pokud máte obavu, že váš pes trpí hypoglykémií, pak okamžitě kontaktujte svého veterináře. Jestliže pes odmítá žrát, podejte mu glukózový roztok (stačí i obyčejná cukrová voda, přičemž platí, že na jeden kilogram tělesné hmotnosti by měl pes přijmout asi 1 gram glukózy). Pro případ potřeby je vhodné mít doma i práškovou glukózu, určenou potírání jazyka. Pes totiž může ztratit vědomí a nedokáže připravený roztok sám spolknout. Jestliže se stav nezlepší ani po podání glukózy, je návštěva veterináře bezpodmínečně nutná.

Čím a jak často krmit psa s diabetem

Dieta je pro psa trpícího diabetem nezbytnou součástí jeho léčebného režimu. Měla by obsahovat především pomalu se uvolňující sacharidy (tedy žádné obiloviny), které nezvyšují hladinu cukru v krvi psa. A rovněž musí být bohatá na bílkoviny a vlákninu (ta totiž zpomaluje přenos cukru do krve). Krmíte-li svého psa barf stravou, pak věnujte pozornost především ovoci – některé totiž obsahuje cukru až příliš (například banány). Zcela zakázány jsou samozřejmě jakékoliv sladkosti.

Je rovněž nutné podávat krmivo několikrát denně v pravidelnou dobu a dbát na opravdu přesné odměřování množství. Pokud ovšem pes celou porci nesní, vyhoďte ji a následně mu podejte čerstvou v optimálním množství. Všeobecně platí, že nemocný pes by měl jíst 4-5krát denně podle doporučení veterináře. Ten vám poradí i se správným množstvím potravy. A pokud nemůžete se svým psem být celý den, požádejte o jeho krmení někoho známého nebo pořiďte dávkovač krmiva.

A co by měl jíst? Na trhu dnes existují i celé produktové řady, určené pro psy s diabetem – jde jak o suché krmivo, tak i o nejrůznější kapsičky, paštiky apod.

Zdroj: https://primanapady.cz/clanek-28316-jak-poznate-ze-ma-vas-pes-cukrovku, https://www.vaschovatel.cz/blog/172-jak-spravne-nakrmit-psa-s-cukrovkou.html, https://www.becydog.cz/blog/2018/01/pes-s-cukrovkou-pravidelne-ho-krmte-vyradte-ovoce-pichejte-mu-inzulin

post

Zkušenosti “Cukrovka u psa – může ji mít? Jak ji poznat a co dělat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *