Sushi v těhotenství – je vhodné nebo ne?

Sushi patří v současnosti mezi velmi oblíbené potraviny – tedy alespoň u milovníků exotických jídel. Ne vždy je však jeho konzumace vhodná. Jak je to se sushi v těhotenství? A co další kontroverzní druhy potravin, jako jsou například plísňové sýry?

Žena by se v těhotenství měla vyvarovat konzumace potravin, které by v sobě mohly obsahovat zárodky potenciálně nebezpečných patogenů, jež mohou mít negativní vliv na dítě (především tím, že způsobují různá onemocnění).

Co je to sushi?

Sushi je japonský pokrm, který se skládá z rýže, syrové ryby nebo jiného mořského plodu a řasy (i když v současnosti jsou k mání i jiné varianty tohoto pokrmu). Podává se obvykle se sójovou omáčkou, wasabi a zázvorem.

TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma

Sushi v těhotenství

V těhotenství je proto vhodné se vyvarovat konzumace syrových ryb a pokrmů, které je obsahují, jako je například sushi. Vhodná není ani konzumace krabího masa, které může obsahovat těžké kovy.

Je možné jíst sushi v těhotenství?

Doporučeno to rozhodně není. V případě, že si přesto chcete dát sushi, zvolte variantu s tepelně upravenými přísadami nebo sáhněte po tom vegetariánském či veganském, které neobsahuje syrové maso.

Nevhodné potraviny v těhotenství

Sushi však není jediným druhem potraviny, jehož konzumace by se těhotné ženy měly vyvarovat. Platí to i pro následující kategorie potravin:

  • Syrové nebo špatně tepelně upravené maso (např. syrový steak, tatarák)
  • Syrová vejce nebo potraviny s raw vejci (např. Některé druhy majonézy)
  • Ryby s vysokým obsahem rtuti (např. žralok, tuňák, makrela)
  • Některé druhy sýrů (např. Roquefort, Gorgonzola) s plísní
  • Alkohol a některé druhy kávy (např. espresso)
  • Nepasterizované nápoje (např. zcela čerstvé mléko)

TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat

Je důležité si uvědomit, že každé těhotenství je jedinečné a tento seznam potravin tak nemusí být konečný. Pokud máte podezření, že vám způsobuje potíže i potravina, která není v seznamu výše uvedena, pak se neváhejte poradit se svým lékařem.

Zdroj: https://www.energieprirody.cz/blog/jake—super-potraviny–ne-jist-v-tehotenstvi/, https://www.gustoacademy.cz/clanky/detail/jakym-potravinam-se-v-tehotenstvi-vyhnout

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *