Bylinky na ředění krve – jaké druhy jsou nejlepší

Tzv. hustá krev byla v minulosti považována za příčinu mnoha problémů. Podle konzistence je opravdu hustá a lepkavější, takže může způsobovat celo řadu obtíží – například plicní embolii, infarkt, trombózu nebo mrtvici. A které bylinky na ředění krve používali naši předkové?

Zatímco dříve byla tato diagnóza určována spíše odhadem, dnes se pro její potvrzení dělá hematologické vyšetření. Pokud se podezření na tento problém potvrdí, pak následuje předepsání léků, které brání shlukování krevních destiček. Jde o tzv. antikoagulační terapii. U méně závažných stavů „husté krve“ však lze hodnoty dostat do normálu i prostřednictvím přírodních prostředků, a to buď díky působení jednotlivých bylin nebo působením speciálních bylinných směsí.

Kdy užívat bylinky na ředění krve

V každém případě by tomuto kroku měla vždy předcházet konzultace s lékařem. Zejména u léků platí, že by měly být jejich dávky postupně snižovány a nahrazovány bylinkami – jednorázový přechod se z důvodu možných vedlejších účinků rozhodně nedoporučuje. Mějte proto na paměti, že i informace v tomto článku mají pouze informativní charakter a nemohou tedy v žádném případě nahradit odbornou lékařskou péči nebo radu lékaře. Rovněž neslouží k určování diagnózy ani jako návod k léčbě jakýchkoliv zdravotních problémů bez konzultace s lékařem.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Jaké bylinky jsou vhodné na ředění krve?

Mezi ty nejúčinnější patří: zázvor obecný (Zingiber officinale), hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum) alias hřebíček, jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), vilín virginský (Hamamelis virginiana), artyčok zeleninový (Cynara scolymus L.), česnek kuchyňský (Allium sativum), pelargonie růžová (Pelargonium graveolens), kotvičník zemní (Tribulus terrestris L.), oregano čili dobromysl (Origanum), lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) a kajenský pepř alias chilli papričky.

Zázvor na ředění krve

Zázvor obecný (také zvaný pravý), latinsky Zingiber officinale je velmi oblíbeným kořením, ovšem skvěle se hodí i jako bylinka pro léčbu nejrůznější neduhů, a to včetně ředění krve. Výborně podporuje elasticitu tepen a je také bohatou zásobárnou vitaminů, minerálů a antioxidantů.

Čaj ze zázvoru na ředění krve

Stačí vzít 1 lžičku strouhaného zázvoru (pokud toto množství převážíte, je to asi 5 gramů) a vhodit do vroucí vody (asi 250 ml). Hrnec zakryjte pokličkou a nechte na mírném plameni vařit přibližně po dobu 10 minut. Užívá se jedna až tři sklenky zázvorového čaje denně, což se odvíjí od vašeho zdravotního stavu.

Jaké účinky má zázvor?

Především posiluje imunitu, pomáhá s hubnutím a trávením, snižuje cholesterol, rychle zmírňuje nevolnost (včetně těhotenské) a bolest, pomáhá s astmatem, chřipkou a rýmou a rovněž skvěle působí proti bakteriím a zánětům.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Kdy neužívat zázvor

Je však třeba dávat pozor i na možné kontraindikace. Neužívejte ho, pokud trpíte alergií na zázvor nebo (kvůli jeho dráždivosti) jakýmkoli chronickým onemocněním zažívacího traktu (může jít například o nezaléčené žaludeční nebo dvanáctníkové vředy). Neměl by být používán ani několik dní před plánovanou operací a v případě, že patříte mezi osoby užívající Warfarin a jemu podobné léky či nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID).

Hřebíček jako pomocník při potížích s krví

Skvěle může pomoci i hřebíček, což jsou sušená poupata stromu známého jako hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum). I ten se často používá jako koření, ale nelze opomenout ani jeho zdravotní účinky.

Čaj z hřebíčku pro normální krevní oběh

Budete potřebovat ½ čajové lžičky hřebíčku (asi 2 gramy) a 1 šálek vody. A jak čaj připravit? Jednoduše přelijte hřebíček horkou vodou a nechte 10 minut vylouhovat. Není třeba vařit, dostatek účinných látek se uvolní i tak. Poté sceďte a vypijte. Denně jsou doporučeny dva šálky tohoto pomocníka.

Jaká prospěšné látky obsahuje hřebíček?

Sušená poupata hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum) známá jako hřebíček mají velký význam v přírodní medicíně. Obsahují totiž například vitamíny C a K, vlákninu, eugenol, různé minerály, apod. Díky nim má hřebíček silné antibakteriální účinky, zlepšuje trávení a napomáhá při střevních potížích, skvěle posiluje imunitní systém, funguje jako přírodní anestetikum a má také opravdu silné protizánětlivé účinky.

A kdo by neměl tohoto pomocníka užívat? Jako léčebný prostředek se nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy nebo osoby s rakovinou.

TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit

Jinan dvoulaločný pro paměť a zdravou krev

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) patří mezi velmi zvláštní zástupce rostlinné říše. Na zemi roste už od dob dinosaurů a kromě své okrasné funkce může nabídnout i pomoc s nejrůznějšími neduhy včetně problému s hustotou krve. Jeho unikátních vlastností využívá tradiční čínská medicína již pět tisíc let. V současnosti se přípravky s obsahem účinných látek dostávají i na český trh, kde jsou k dostání v různých formách.

Čaj z listů ginkgo biloby

Pokud si chcete užít jeho léčivých účinků na maximum, pak vsaďte na léčivou sílu jeho listů. Pro přípravu čaje bude potřebovat 1 lžíci listů ginkgo biloby (po převážení je to asi 15 gramů) a 1 šálek vody (250 ml). Usušenou bylinu vhoďte do hrnce s vroucí vodou a deset minut vařte pod pokličkou. Potě čaj sceďte a vypijte ještě teplý. Jinak dvoulaločný je tak silný, že vám bude stačit jeden šálek denně, ovšem dbejte na to, aby délka vaší léčebné kúry nepřekročila délku tří týdnů.

Jaká prospěšné látky obsahuje jinan dvoulaločný

Za většinou prospěšných účinků jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) stojí flavonoidní glykosidy, terpeny, organické kyseliny. Ovšem najdeme v něm i rostlinné hormony známé také jako sitosteroly, polysacharidy a mnoho dalších prospěšných látek.

TIP: Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat? Nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti

Jaké jsou kontraindikace jinanu dvoulaločného?

Léčba není vhodná pro těhotné nebo kojící ženy, děti a osoby trpícími epileptickými záchvaty. Opatrní by měli být i uživatele antikoagulantů. Při překročení doporučené denní dávky pak hrozí různé nepříjemné obtíže, jako například bolesti hlavy, závratě a zažívací problémy.

Vilín virginský – bylinka na ředění krve

Vilín virginský (Hamamelis virginiana) se často používá jako okrasná rostlina. Ovšem má i skvělé účinky na naše zdraví, i když ty už tak známé nejsou. Pochází ze Severní Ameriky, ale vyskytuje se také v Asii. Nejčastěji se užívá jako čaj nebo jako tinktura.

Čaj z vilínu pro zdravou krev

Pokud ho chcete použít k ředění krve, připravte si čaj. Budete potřebovat 1 lžíci sušeného vilínu (po převážení jde asi o 15 gramů) a 1 šálek vody (250 ml). Aby byla příprava správná, nestačí jen vilín zalít horkou vodou v hrnku. Místo toho nasypte sušenou bylinu do hrnce s vodou a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte asi 5 minut a poté nechte vychladnout. Přeceďte a nařeďte třikrát, tedy na trojnásobný objem. Doporučuje se užívání jednoho šálku denně po dobu dvou týdnů.

Jaké účinky má vilín jako bylinka?

Mezi účinné látky v této rostlině se řadí především flavonoidy, třísloviny a esenciální oleje. Díky tomu má pozitivní vliv nejen na hustotu krve (ředí ji), ale také se používá ke zlepšení vzhledu pokožky, zabraňuje předčasnému stárnutí, zmírňuje příznaky průjmu, bojuje proti akné, mírní rozvoj ušních infekcí a pomáhá při nachlazení, kašli a chřipce.

Kontraindikace vilínu virginského

Jde o poměrně bezpečnou rostlinu, která obvykle nemívá žádné vedlejší účinky. Vnitřní užívání je bezpečné i pro těhotné ženy, výjimečně se objevují mírné podráždění žaludku.

Vyplatí se podpořit i játra

Vilín k dobře pomáhá s problémy s hustotu krve mimo jiné i proto, že má dobrý vliv na játra, které rovněž dokážou zdraví cévního systém a jeho funkci ovlivnit. A jaké další bylinky se k tomuto účelu hodí?

Jaké bylinky na játra jsou nejúčinnější?

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea), pampeliška lékařská neboli smetánka lékařská (Taraxacum officinale), sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.), zemědým lékařský (Fumaria officinalis), černucha damašská (Nigella damascenka), jaterník podléška (Anemone hepatica),
libeček lékařský (Levisticum officinale), dřín lékařský (Cornus officinalis) nebo třeba ostropestřec mariánský (Silybum marianum).

Artyčok a jeho účinky na krev

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus L.) je velmi oblíbenou zeleninou (i když jde vlastně o květ bodláku) a má i mnohé zdravotní přínosy. Odvar se připravuje z čerstvého artyčoku, takže na to musíte myslet předem

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Čaj z artyčoku

Budete potřebovat 1 středně velký artyčok a velký hrnek vody (250 ml). Artyčok rozdělte na několik kusů a zbavte se nejedlé vnitřní části. Poté ho vložte do vroucí vody a vařte na mírném plameni tři až pět minut. Nakonec odstavte z plotny a nechte při pokojové teplotě vychladnout. Hotový odvar je pak třeba rozdělit na dvě porce. Jedna se pije ráno během snídaně a druhá později nejlépe během odpolední svačiny.

Jaké jsou účinné složky v artyčoku?

Na naše zdraví působí artyčok mnoha směry. Stará se především o krev a cévní systém, které čistí od toxinů a tuků. Z účinných látek v něm najdete především fenolové kyseliny, flavonoidy a triterpeny.

Kajenský pepř na ředění krve

Nenechte se zmást názvem, nejde o nějaký lokálně pěstovaný druh pepře, ale o chilli papričky. V nich lze najít přírodní fytochemickou látku piperin, která má na lidský organismus mnoho ceněných účinků. Pomáhá při hubnutí a nabízí také důležité antikoagulační vlastnosti. Zlepšuje průtok krve a předchází tak degenerativnímu zúžení nebo dokonce ucpání cév.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat

Čaj z kajenského pepře alias chilli papriček

A jak užívat chilli papričky pro zdraví cév? Budete potřebovat ¼ čajové lžičky kajenského pepře (1 gram) a 1 sklenici vody (250 ml). Příprava je jednoduchá, koření stačí přelít vroucí vodou a nechat vychladnout. Čaj z kajenského pepře alias chilli papriček je třeba vypít co nejdříve ráno, pokud možno ještě před snídaní. Užívat ho lze po dobu tří týdnů.

Chilli jako zdravotnický prostředek – jaké má kontraindikace?

Chilli papričkám nebo také kajenskému pepři by se měli vyhnout lidé se zažívacími problémy (způsobuje podráždění žaludeční sliznice) lidé trpící akné a dalšími zánětlivými chorobami kůže (obvykle se u nich zvýší počet zánětlivých ložisek, a to kvůli zvýšené tvorbě mazu).

Účinné složky chilli papriček

Jako antikoagulant se uplatňuje především capsaicin, který působí i při hubnutí. Z dalších účinných látek je vhodné vypíchnout ještě vitamíny E a C, mangan, vápník, betakarotenoidy, draslík a další prospěšné látky.

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Další bylinky na ředění krve

Na řádcích výše rozhodně nenajdete kompletní výčet bylin, vhodných při nejrůznějších potížích s krví a krevním systémem. Mezi další účinné druhy patří i:

  • česnek kuchyňský (Allium sativum), zvaný též česnek setý
  • skořice: pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum) nebo levnější a ne tak dobře chutnající čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie
  • pelargonie růžová (Pelargonium graveolens)
  • přeslička rolní (Equisetum arvense)
  • kotvičník zemní (Tribulus terrestris L.)
  • růže šípková (Rosa canina)
  • kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) alias kurkuma
  • oregano čili dobromysl (Origanum)
  • majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)
  • lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
  • máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita)
  • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Stačí si tedy jen vybrat ten druh, který bude nejlépe vyhovovat právě vám.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-byliny-pro-zdravou-krev-40274239, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/caje-na-redeni-krve-30001214.html, https://www.nasevyziva.cz/sekce-lidove-lecitelstvi/clanek-bylinky-na-redeni-krve-tzv-husta-krev-872.html, https://sk.wikipedia.org/wiki/Kotvi%C4%8Dn%C3%ADk_zemn%C3%BD

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *