Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat?

Lidské tělo si všechny látky potřebné k životu vytvořit nedokáže, a proto mu je mnohdy dodáváme nejen prostřednictvím vyvážené stravy, ale také nejrůznějších výživových doplňků.

Právě u nich však hrozí při nesprávném používání riziko předávkování. Stává se to především tehdy, kdy v dobré víře užíváme nějaký komplexní multivitamín a následně ho ještě „naboostujeme“ nějakým doplňkem stravy s vitamínem, který nám podle našeho mínění chybí nejvíce. Poměrně nepříjemné může být předávkování vitamínem B. Jak se projevuje?

Není vitamín B jako vitamín B

Po názvem vitamín B se ve skutečnosti skrývá hned 8 různých elementů, které mají různé účinky na naše tělo. Ne všemi je možné se předávkovat. Pro začátek se podívejme na jejich výčet.

Thiamin (B1) pomáhá regulovat metabolismus a chrání játra. Dospělý člověk potřebuje denně 0,0015 mg.

Riboflavin (B2) reguluje metabolické procesy, stimuluje regenerační procesy a stará se o optimální stav pokožky a sliznic. Dospělý člověk potřebuje denně 0,0018 mg.

Kyselina nikotinová (B3) se stará o normální fungování gastrointestinálního traktu a metabolických procesů. Dospělý člověk potřebuje denně 0,025 mg.

Kyselina pantotenová (B5) je nezbytná v metabolismu hormonů, podporuje tvorbu protilátek a příznivě ovlivňuje metabolismus. Dospělý člověk potřebuje denně 0,0008 mg.

Pyridoxin (B6) se v našem těle stará o metabolické procesy, a příznivě působí na imunitu a nervový systém. Podílí se také na tvorbě červených krvinek. Dospělý člověk potřebuje denně nanejvýš 0,005 mg.

Biotin (B7) se v těle stará o energetický metabolismus a udržuje mikroflóru ve střevech ve stabilním stavu. Dospělý člověk potřebuje denně 0,05 mg.

Kyselina listová (B9) je potřebná především pro těhotné ženy, u nichž se stará o správný vývoj dítěte. Tento vitamínů je však důležitý i pro náš nervový systém a imunitu. Dospělý člověk potřebuje denně 0,4 mg.

Kyanokobalamin (B12) napomáhá činnosti nervové soustavy, podporuje krvetvorbu, posiluje imunitu a zlepšuje reprodukční funkce. Dospělý člověk potřebuje denně 0,007 mg.

Předávkování vitamínem B1

K předávkování vitamínem B1 dochází obvykle jen při injekční aplikaci, jinak není možné (tělo to prostě nedovolí). Prozradí ho kolísající krevní tlak, zvýšení tělesné teploty, bolesti hlavy a vyrážka. Při silném předávkování se objevuje i pocení, nevolnost, slabost a svalové křeče. Vše může skončit otokem plic, ztrátou vědomí a nakonec i smrtí.

Předávkování vitamínem B2

Přebytek vitamínu B2 v těle se objevuje především ve chvíli, kdy člověk nemá zdravé ledviny, protože nadměrné množství riboflavinu se z těla obvykle vyplavuje močí. Předávkování vede k průjmu, závratím a ztrátě koordinace. Později se může dostavit i znecitlivění rukou a nohou. Typická je také světlá barva moči a otoky.

Předávkování vitamínem B3

Předávkování vitamínem B3 je rovněž možné jen díky externí aplikaci injekcí. Mezi typické příznaky patří zarudnutí a svědění kůže, průjem, závratě, poruchy srdečního rytmu, nevolnost, pálení žáhy a náhlý úbytek hmotnosti.

Předávkování vitamínem B5

Tímto vitamínem se téměř předávkovat nelze. Pokud však k tomuto stavu přesto dojde, bude u pacienta typická bledost kůže doprovázená zvracením.

Předávkování vitamínem B6

V případě tohoto vitamínu se u postižených pacientů objevuje necitlivosti rukou a nohou, anémie, poruchy koordinace a zvýšená kyselost žaludku, pojící se s trávicími problémy (pálení žáhy apod.).

Předávkování vitamínem B7

Takový stav ještě nebyl zaznamenán.

Předávkování vitamínem B9

Nadměrný příjem tohoto vitamínu vede k narušení činnosti gastrointestinálního traktu a k nespavostí.

Předávkování vitamínem B12

V případě tohoto vitamínu se objevují poruchy srdečního rytmu, vyrážka ve formě akné a úporné svědění. Pokud stav přetrvává, může dojít i k výskytu plicního edému. Problémem nastává také vyšší srážlivost krve. Nakonec se dostavuje anafylaktický šok.

Co dělat v případě předávkování

Pokud máte podezření na to, že se některý z výše zmíněných stavů může týkat i vás, určitě vyhledejte radu svého lékaře. Můžete se tak vyhnout vážným zdravotním problémům.

Zdroj: https://www.rehabilitace.info/vitaminy/priznaky-predavkovani-vitaminem-b-je-to-mozne/, https://www.zdravizone.cz/predavkovani-vitaminem-b-kolik-muze-skodit/, https://www.kulturistika.com/vyziva/ostatni/vse-o-suplementech/ceho-je-moc-toho-je-prilis-nasledky-predavkovani-vitaminy

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *