Jak a kdy sázet ovocné stromy? Na jaře, nebo raději až na podzim?

Existují dva termíny, ve kterých můžete svou zahradu obohatit o nové ovocné dřeviny: jaro a podzim. Jaká jsou specifika jednotlivých období a na co si dát pozor, pokud chcete, aby se vaše nové ovocné stromky bez potíží ujaly?

Kdy sázet ovocné stromy

Na jaře nebo na podzim? To je otázka, na které se mnozí majitelé zahrad se svými sousedy jednoduše neshodnou. Oba termíny však mají své výhody i nevýhody.

  • Podzimní výsadba bývá výhodnější, dřeviny se rychleji aklimatizují, brzy přecházejí do vegetačního klidu a v jarních měsících obvykle bez potíží obrazí. Při pozdní výsadbě však může dojít k jejich poškození mrazem.
  • Jarní termín dává dřevinám více času připravit se na zimu. Hodí se tedy především pro citlivější druhy, jako jsou meruňky a broskvoně.

Vše výše řečené však platí pro stromky prodávané jako prostokořenné. Ty dražší s kořenovým balem lze sázet kdykoli od časného jara až do podzimu.

Jak sázet ovocné stromy na jaře?

Stromky je možné sázet od března až do konce května (podle počasí). Před samotným úkonem je vhodné jejich kořeny na několik hodin namočit do vody. Mezitím vytvořte v zemi dostatečně velkou jámu (oproti velikosti balu by měla být dvojnásobně široká a hluboká). Strom vložte do otvoru a zasypte ho zeminou. Před jejím udusáním s ním však dobře zastřeste, aby si dobře sedla a mezi kořeny nezůstaly vzduchové kapsy. Tím zajistíte stromku lepší stabilitu.

Po vysazení je nutné zeminu sešlapat a nové zahradní přírůstky vydatně zalít (počítejte s 5-10 litry vody na jeden). V blízkosti kmene je vhodné vyhloubit mělký příkop kolem dokola, aby voda neodtékala zbytečně pryč. A vhodné je vytvořit také podpěry, které brání vyvrácení a zlomení stromků například při nepříznivém počasí.

Pokud ovšem sázíte strom s kořenovým balem, pak se radou o hloubce jámy příliš neřiďte. Měl by být totiž vysazen do stejné hloubky, v níž předtím rostl v květináči. Pokud jste tedy jámu vykopali hlubší, dosypte ji dobrou kompostovanou zeminou, což samozřejmě můžete provést i u sazenic prostokořenných. Do jámy je vhodné rovněž nalít vodu, lépe a rychleji se pak spojí stará a nová zemina.

Kořenový bal před zasazením také mírně narušte. Donutíte tak rostlinu k tvorbě nových kořenů, které se vydají do okolí. Rychleji se tak ujme a dříve začne růst a plodit.

Jak sázet ovocné stromy na podzim?

Na konci zahradnické sezóny je optimálním termínem pro výsadbu ovocných stromů říjen a prvních deset listopadových dnů. Pokud však ve vaší oblasti převládá spíše chladnější klima, hrozí jim při pozdní výsadbě nebezpečné poškození mrazem. V takovém případě rozhodně výsadbu neodkládejte.

Užitečné rady před sázením

Ještě předtím, než poprvé zaryjete rýč do zeminy, budete muset celou oblast důkladně odplevelit – ušetříte si tak pozdější starosti. Vhodné je také zeminu vyživit proleželým hnojem nebo kompostem (u hnoje nepřekračujte dávku 5-7 kg na 1 m2). Hnůj lze zároveň použít i jako skvělý mulč, stačí kolem každého stromu nasypat po výsadbě asi 10 kg. Vždy ho samozřejmě rozhrňte, rozhodně nesmí tvořit hromadu.

Na jaře i na podzim pak čerstvě vysazené stromky vydatně zalévejte. U jarní výsadby pokračujte s tímto ošetřováním až do podzimu, naopak stromky z podzimní výsadby potřebují vody o něco méně. Jakmile tedy půda začne zamrzat, přestaňte s tím.

Jak daleko od sebe sázet ovocné stromy?

Vše záleží na odrůdě, velikosti stromů a i na tom, do jakého tvaru chcete stromy řezat. Přesto však lze uvést alespoň orientační doporučení:

  • Mezi opravdu vysokými stromy by měl být rozestup asi 5 až 6 metrů,
  • středně velké se spokojí s 3 až 4 metry
  • a ty nejmenší potřebují jen 1 až 2 metry.

A pokud sázíte stromy do řad, pak mezi nimi zachovejte rozestup alespoň 4,5 metru.

Zdroj: https://www.floranazahrade.cz/jak-spravne-sazet-ovocne-stromky/, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28396-ovocne-stromy-sazeni-je-umeni-aneb-5-zasad-ktere-se-vyplati-dodrzet

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *