Ghosting – co to je a kdo se takto nejčastěji rozchází?

blank

Rozchod může být komplikovaný a bolestivý proces a lidé vymysleli různé způsoby, jak ukončit vztah. Jedním z těchto způsobů, který v posledních letech velmi rozšířil, je tzv. ghosting. Ghosting označuje situaci, kdy jedna osoba, často partner v romantickém vztahu, beze stopy zmizí a zcela ignoruje veškeré pokusy o kontakt ze strany svého bývalého milence nebo partnera.

Tento způsob ukončení vztahu může být neuvěřitelně zraňující a matoucí, protože zanechává v druhé osobě nespočet nezodpovězených otázek a pocit opuštění.

Bolestivá povaha ghostingu

Ghosting je považován za jeden z nejbrutálnějších způsobů ukončení vztahu, a to hlavně proto, že je spojen s nejasnostmi a citovým zmatkem. Ti, kteří se ghostingu dočkají, mají spoustu nezodpovězených otázek, jako například: „Proč se to stalo?“ a „Udělal jsem něco špatně?“. Je nesmírně náročné vyrovnat se s tím, že nevíme, co bylo špatně. Náhlé, nevysvětlitelné zmizení kdysi slibného vztahu, často plného vášně a intimity, může být zničující. Je však nezbytné si uvědomit, že to není vaše vina a že se jedná o odraz chování ghostera, nikoliv vaší hodnoty jako osoby.

TIP: Recenze seznamky eDarling – najdete zde partnera? Zjistěte, jak tuto oblíbenou platformu používat.

Dva typy věřících v lásku

Podle odborníků existují dva typy jedinců, kteří si vykládají navazování vztahů odlišně. První skupina věří, že vztahy vyžadují práci a úsilí, protože štěstí v lásce nespadne jen tak z nebe. Pro ně jsou konflikty, nedorozumění, a dokonce i hádky přirozenou součástí každého vztahu a znamenají, že stojí za to na nich pracovat. Naproti tomu druhá skupina má odlišný pohled na věc. Ti věří, že když potkáte toho pravého, mělo by vše plynout hladce a problémy by prakticky neměly existovat. Počáteční konflikty ve vztahu mohou považovat za důkaz toho, že jim vztah není předurčen. Toto přesvědčení může bohužel vést k rychlému ukončení vztahu bez vysvětlení a jakýchkoli zdvořilosti.

Proč dochází ke ghostingu

K fenoménu ghostingu může přispívat několik faktorů:

  • Strach z konfrontace: Mnoho lidí považuje za obtížné konfrontovat svého partnera s rozhodnutím ukončit vztah. Tento strach z konfrontace může vést k tomu, že se ghosting stane snazším východiskem.
  • Vyhýbání se citovému nepohodlí: Někteří lidé se rozhodnou vyhnout bolesti a citovému nepohodlí, které s sebou rozchod přináší, tím, že ze vztahu úplně zmizí.
  • Vyhýbání se konfliktům: Ghosteři se mohou vyhýbat konfliktům a místo toho, aby řešili jakékoli problémy nebo obavy, raději přeruší všechny vazby, aby předešli konfrontaci.
  • Nedostatečná citová vyspělost: Emocionální zralost hraje zásadní roli v tom, jak lidé zvládají vztahy. Lidé, kteří se chovají jako duchové, mohou mít potíže s citovou zralostí, což zvyšuje pravděpodobnost, že se k takovému chování uchýlí.

TIP: Recenze seznamky FlirtKontakt. Podvod s falešnými profily? Podívejte se, jestli jste se nestali obětí podvodu.

Jak se vypořádat s ghostingem

Pokud jste se stali obětí ghostingu, je důležité si uvědomit, že si zasloužíte, aby vaše vztahy byly jasné, respektované a uzavřené – a nenívaší chybou, že to někdo má jinak. Zde je několik tipů, jak se s ghostingem vypořádat:

  • Dejte si čas: Zpracování emocí spojených s ghostingem může trvat delší dobu. Netlačte na sebe a dopřejte si smutek z konce vztahu.
  • Vyhledejte podporu: Promluvte si o své zkušenosti s přáteli, rodinou nebo terapeutem. Sdílení pocitů vám může pomoci vyrovnat se s nimi a získat nový pohled na věc.
  • Zaměřte se na péči o sebe: Věnujte se péči o sebe, jako je cvičení, meditace a činnosti, které vás baví, abyste podpořili svou emocionální pohodu.
  • Poučte se z této zkušenosti: Přestože je odloučení bolestivé, může sloužit také jako zkušenost k učení. Zamyslete se nad vztahem a nad tím, co jste z něj získali.
  • Odolejte navazování kontaktů: Může být lákavé pokusit se kontaktovat osobu, která vás ghostovala, ale obvykle to není produktivní. Soustřeďte se na uzdravení a posun vpřed.

TIP: Co je a jak funguje OnlyFans? Podívejte se na recenzi známé platformy a zjistěte, co od ní můžete očekávat

Co je to ghosting?

Ghosting znamená náhlé a nevysvětlitelné zmizení jedné osoby ve vztahu, která zcela ignoruje veškeré pokusy o kontakt ze strany svého partnera.

Proč se někteří lidé rozhodnou pro ghosting u svých partnerů?

Někteří lidé se svých partnerů bojí jako duchů, protože se bojí konfrontace s rozhodnutím ukončit vztah. Jiní to dělají proto, aby se vyhnuli citové bolesti spojené s rozchodem, nebo proto, že se raději vyhýbají konfliktům úplně.

Jak se lze vyrovnat s následky ghostingu?

Vyrovnání se s ghostingem může být náročné, ale je nezbytné věnovat se péči o sebe, vyhledat podporu blízkých nebo odborníka na duševní zdraví a využít tuto zkušenost jako příležitost k osobnímu růstu.

Závěrem lze říci, že ghosting je bolestivý způsob ukončení vztahu, který způsobuje emocionální zmatek a zmatek u osoby, která ho zažívá. Pochopení příčin ghostingu a znalost toho, jak se s ním vyrovnat, může těm, kteří byli ghostingem zatíženi, pomoci zvládnout náročný proces překonání této bolestné zkušenosti. Nezapomeňte, že si ve svých vztazích zasloužíte respekt, transparentnost a uzavření, a že existují zdravé způsoby, jak se z ghostingu uzdravit a v budoucnu navázat silnější vztahy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/zpusoby-rozchodu-rozchod-ghosting.A200320_095311_jpz-laska-sex_skld, https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/vcera-laska-dneska-zobrazeno-proc-je-ghosting-horsi-nez-smrt-2, https://junior.rozhlas.cz/zbabele-chovani-a-online-rozchody-co-znamena-ghosting-benching-a-zombieing-8579929, https://www.flowee.cz/11191-jak-se-otrepat-z-ghostingu-neberte-si-ho-osobne-chyba-byva-na-druhe-strane, https://www.mojezdravi.cz/psychika/ghosting-co-to-je-a-jaky-dopad-muze-mit-na-nasi-psychiku-6945.html

post

Zkušenosti “Ghosting – co to je a kdo se takto nejčastěji rozchází?

  1. Naprosto stejná modelová situace, pouze jako chlap a ona se vyghostovala po 3 letech z toho 1,5 roku chození a společných zážitků včetně plánování společného života. Došla dokonce tak daleko, že nejen, že nedala nic znát, naopak rozjela to ve vyznávání lásky ještě víc, než dosud. Milion zpráv, 2 miliony srdíček, ujišťování jak se těší na společný život…. Jenže v práci se objevil někdo jiný a ona zbabělec nevěděla, jak se rozhodnout. Nový objev s insolvencí a trvalým bydlištěm v občance na magistrátu tlačil v práci čím dál víc a už nechtěl trpět, že je tam někdo před ním. Ještě den před jejím zmizením společná večeře, objetí, líbání, smích, srandy…. A druhý den ještě ráno další zprávy Krásné ráno moje lásko…. A další ujišťování v lásce. A poslední zprávy v 10 hodin opět jak se těší na společný život… Pak v práci u nich pauza, frajer už to nedal zatlačil na ní a ona se pod nátlakem ale vlastním rozhodnutím během pár sekund po tom všem VYPAŘILA…. Kdyby byly nějaké náznaky už předem, ale nic, naopak spíš podezřelé moc příjemná, romantická, milování atd.,…. Slzy štěstí u milování, po tom co zažila v předchozím 10 letém vztahu za bolest….. A najednou po poslední zprávě s vyznáním lásky cca za hodinu BLOK VŠUDE. SMS, FB, prostě vše. Člověk nevěděl jestli žije, jestli nenabourala autem, jestli se jí něco nestalo. A vrcholem všeho bylo, že dotyčného jsem znal z práce, tak nevědomky jsem mu volal AHOOJ, NEVÍŠ, BYLA DNESKA V PRÁCI????? ještě člověk ze sebe udělá debila jak se staral a přitom volal novému du.ákovi. Závěr? Věřím, že karma je dobije za tohle a vím, že nikdy nebude šťastná. Nikdy a odplata v životě za tohle čeká každého. Nikdy to nikomu nepřeju, byla to ta nejhorší zkušenost! bezmoc, hlavně ten strach jestli je ten druhý v pořádku. Když člověk někoho miluje, opravdu má o druhého šílený strach. Nikdy ta dotyčná nepochopí, jaký to byl zmatek, bolest, strach co se stalo. Snad až bych ji to ani nepřál, protože člověk málem přestal dýchat, jak miloval a měl strach o druhého….. Časem člověk začíná zjišťovat, že dotyčného člověka vlastně neznal. Přes lásku, milování, touhu, společné zážitky, objetí, smích si člověk ani nevšiml, kdo vedle něho jde….. A přitom paradoxem bylo, že sama tato osoba na naprosto prvním rande před 1,5 rokem brečela 15 minut v kuse v objetí, vzlykala, že se to nedalo zastavit štěstím a tím, že nevěřila, že se jí splnil sen o kterém vždy snila. Nikdy jsem nezažil a nikdy už nezažiju, aby holka na prvním rande brečela štěstím 15 minut a nešlo to zastavit. A z toho plyne ponaučení: ANI TOTO NENÍ ZÁRUKOU, ŽE NAKONEC TA SAMÁ OSOBA SE VYTRATÍ BEZESLOVA. citový ztroskotanec, narcistka, bez špetky vnímání bolesti toho člověka co na druhé straně umíral strachem jestli žije……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *