Jak hnojit hortenzie?

Hortenzie patří k velmi oblíbeným okrasným keřům v našich zahradách. Aby však dlouho a krásně kvetly, je třeba jim pravidelně dopřávat ty správné živiny v optimálním množství.

Jak hnojení ovlivňuje barvu květů

O hortenziích se traduje, že správné hnojení dokáže změnit barvu květů. Tuto schopnost má ovšem pouze hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Pokud ji pěstujete na spíše alkalických půdách, nabídne vám růžový květ. Ovšem pěstování v těch kyselejších vás odmění modrými květy. A právě tomu může dopomoci i vhodné hnojivo s kyselou složkou. Pokud vám však na zahradě roste hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) nebo hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris), pak se vám bohužel žádný podobný kousek nepodaří. I s tím správným hnojivem mají stále stejnou barvu květů (i když se jich na větvích bude rozhodně objevovat více).

Jak hnojit hortenzii velkokvětou

Nejnáročnější je na přísun živin však právě hortenzie velkokvětá. Na trhu lze koupit speciální hnojiva určená pro tyto dřeviny. Používají se jednou až dvakrát do měsíce podle návodu, a to od počátku doby kvetení až po konec srpna.

Pokud si ovšem chcete doopravdy pojistit výskyt modrých květů, pak vsaďte na kamenec hlinitoamnonný. Ten je běžně k dostání v drogeriích. Lze ho přidat do každé zálivky, a to od jara až do podzimu.

Jak hnojit běžné hortenzie

Pokud máte na zahradě hortenzie latnaté nebo řapíkaté, pak pro ně žádné speciální přípravky kupovat nemusíte. Postačí jim jakékoliv hnojivo aplikované jedenkrát měsíčně (nejlépe společně se zálivkou). Používat byste ho měli po celé vegetační období.

Hnojení za pomoci mulče

Pokud své hortenzie nepěstujete jen tak volně v trávníku, pak byste si měli dát pozor i na výběr vhodného mulče. Jehličí nebo kůra z jehličnatých stromů totiž mohou pomoci měnit díky svému rozkladu pH půdy směrem k žádoucím kyselejším hodnotám. A tutéž schopnost mají i piliny z jehličnatého dřeva.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-hortenzii/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/hortenzie-nejcastejsi-chyby-v-pestovani

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *