Jak hnojit okurky?

Aby okurky maximálně plodily, je vhodné je během vegetační sezóny přihnojovat tím správným způsobem. Jde o plodiny velmi náročné na živiny, takže tento aspekt rozhodně nesmíte zanedbávat.

V zásadě lze říci, že jde o jeden z nejnáročnějších druhů zeleniny vůbec – tedy alespoň co se živin týče. Patří totiž mezi rostliny 1. trati (společně s jinými druhy plodové zeleniny), které se do zeminy vysazují ihned na jaře po podzimním hnojení vyzrálým hnojem.

Humózní substrát je základ

Ale ani to nejlepší hnojení nepomůže ve chvíli, kdy okurky rostou na špatném místě. Pro začátek si tedy pamatujte, že potřebují humózní a propustnou zeminu. Na podzim ji můžete pohnojit chlévskou mrvou, později se hodí i kompost nebo minerální hnojivo. Pokud však půdu zbavujete plevele, dělejte to ručně a maximálně citlivě. V žádném případě nepoužívejte herbicidy, na ty totiž jsou okurky velmi citlivé a mohly by snadno uhynout.

Jak na hnojení okurek

I když se často tvrdí, že důkladné prohnojení zeminy před výsadbou okurek stačí, obvykle to není pravda. A jak poznat, že mají vaše okurky nedostatek živin? Především podle toho, že nevyrovnaně nakvétají a později rovněž nesou plody jen nerovnoměrně. A na co si dát pozor? Především na dusík.

Toho nikdy nesmí být příliš, protože oddaluje kvetení a později i vyzrávání plodů. Důraz by měl být kladen spíše na draslík a hořčík. Pokud chcete například použít hnojivo z kopřiv, musíte vsadit na jeho správnou koncentraci.

Jícha z kopřiv na okurky

A jak na jeho výrobu? Natrhejte kopřivy ještě před květem a naplňte s nimi asi z poloviny velkou nádobu. Nesmí být kovová a s minimálním objemem 10 litrů. Poté vše zalijte vodou a překryjte vhodným víkem.

Každý druhý nebo třetí den promíchejte. V létě byste měli mít po 10 až 14 dnech hotové kompletní hnojivo. Poznáte to tak že jícha přestane pěnit. Tehdy ho přeceďte, nařeďte vodou v poměru 1:10 a použijte jako zálivku na okurky. Aplikujte každý týden.

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/vite-jak-spravne-vysevat-vysazovat-a-pestovat-okurky-poradime-jak-mit-bohatou-a-zdravou-urodu/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *