Jak a kde koupit bitcoin?

Bitcoin patří mezi nejpopulárnější kryptoměny a svým potenciálem neustále láká nové investory. Pokud tematika virtuálních měn zaujala i vás, tak pokračujte ve čtení, připravili jsme pro vás stručný přehled, jak a kde můžete bitcoin koupit.

Kde koupit bitcoin a co k tomu budete potřebovat

K nákupu bitcoinu můžete přistoupit čtyřmi různými způsoby. Liší se od sebe mírou anonymity, délkou trvání převodu, výší poplatků za zpracování a výhodností kurzu. Postup, jak bitcoin koupit, se liší v návaznosti na konkrétní platformu či formu nákupu.

U všech variant budete potřebovat telefon, nebo počítač s připojením k internetu a hotovost, případně bankovní účet. Ještě před nákupem je vhodné zřízení bitconové peněženky, ačkoli se v některých případech obejdete i bez ní.

jak a kde koupit bitcoin
Zdroj: Pixabay

Bitcoinová peněženka slouží k uložení měny a je tak obdobou běžného bankovního účtu. Může mít několik podob:

 • hardwarovou, tedy fyzickou – za jejíž pořízení ovšem zaplatíte,
 • mobilní, která funguje jako mobilní aplikace,
 • online – webová aplikace.

Příkladem mobilní bitcoin peněženky je Coinomi, kterou si do telefonu můžete stáhnout z Google Play i App Store.

Jak koupit bitcoin v kryptoměnových směnárnách

Prvním způsobem, který můžete k nákupu bitcoinu využít, jsou takzvané kryptoměnové směnárny. Fungují jako tradiční směnárny, jež navštěvujete ve chvíli, kdy si chcete proměnit české koruny například na eura.

Nákup bitcoinu v tomto případě tedy probíhá za skutečné peníze, které pošlete převodem na konto směnárny, nebo zaplatíte kartou – což celý proces urychlujte. Cena za bitcoin se stejně jako v případě fyzických měn odvíjí od aktuálního kurzu.

Postup, jak koupit bitcoin v kryptoměnových směnárnách je jednoduchý:

 1. Navštívíte kryptoměnovou směnárnu (například Coinmate).
 2. Zaregistrujete se.
 3. Zadáte částku, kterou chcete směnit.
 4. Vyplníte adresu kryptopeněženky.
 5. Zaplatíte převodem, nebo kartou.

V některých směnárnách, stejně jako při vyšší transakcí je nutné prokázat svou identitu. K tomu se typicky využívá sken občanského průkazu. Bitcoiny se vám v peněžence objeví zhruba hodinu od nákupu. Nevýhodou kryptoměnových směnáren mohou být vyšší kurzy. Současně se jedná o jeden z nejsnazších způsobů, jak můžete bitcoiny získat.

Nákup bitcoinu a kryptoměnová burza

Dalším místem, kde můžete bitcoin koupit, je kryptoměnová burza. Pojí se typicky s nižším kurzem za nákup, avšak vyššími poplatky za transakci. Výhodou burzy je možnost nakoupit i jiné kryptoměny než bitcoin a eliminace potřeby zakládat peněženku. Na druhou stranu je postup o něco složitější, budete k němu potřebovat angličtinu a pravděpodobně se nevyhnete SEPA poplatku za převod.

Při výběru kryptoměnové burzy dbejte na bezpečnost, zejména pak na přítomnost HTTPS připojení – přeci jen se jedná o finanční transakce. Příkladem populárních burz jsou Binance, Coinbase, Kraken nebo Coinmate.

Postup, jak koupit bitcoin, se v tomto případě liší povinností ověření identity, připravte se tedy na to, že budete potřebovat sken občanského průkazu, nebo pasu a nějaký doklad o trvalém bydlišti, například fakturu za energie. V prvním kroku si založíte účet, poté ověříte identitu a bankovní účet a zašlete peníze na konto burzy.

Ne všechny burzy však počítají s českými korunami, pravděpodobně se tedy setkáte se zmíněným poplatkem za převod do cizí měny. Burzy vám umožní nakoupit větší množství měny, přičemž si můžete vybírat z existujících nabídek či založit svou vlastní a eliminovat tak související poplatky.

Bitcoiny a přímý nákup

Třetím způsobem, jak koupit bitcoin, je takzvaný přímý nákup. Prostřednictvím speciální platformy tak kontaktujete fyzickou osobu, domluvíte si s ní místo setkání, zaplatíte jí příslušnou částku a ona vám na oplátku do peněženky zašle bitcoiny. V tomto případě směny buďte opatrní, transakce provádějte na frekventovaných místech a snažte se ověřit, zda je daná osoba skutečně důvěryhodná.

Snazší a rozhodně bezpečnější variantou je v tomto případě přímý nákup od osoby, kterou znáte. Ne každému se to ovšem poštěstí. Příkladem platformy, kde můžete prodejce sehnat je LocalBitcoins. Zde si založíte profil, opět ověříte identitu, projdete nabídky a kontaktujete jejího autora prostřednictvím formuláře.

Tip na článek v angličtině: Jak kupovat Bitcoin přes PayPal?

Jak koupit bitcoin v kryptoměnových bankomatech

Pravděpodobně nejsnazším způsobem, jak můžete bitcoin koupit, jsou kryptoměnové bankomaty. Bankomat najdete v každém větším městě, přičemž budete k výběru potřebovat pouze hotovost, kterou vložíte do bankomatu. Postup nákupu populární kryptoměny se příliš neliší od běžného postupu převodu peněz:

 1. zvolíte kryptoměnu,
 2. zvolíte částku, kterou chcete směnit,
 3. naskenujete QR kód peněženky (případně si necháte vytisknout papírovou),
 4. vložíte hotovost,
 5. potvrdíte nákup.

Požadavek se odešle na burzu a zakoupené bitcoiny se objeví ve vaší peněžence. Výhodou tohoto postupu nákupu je vysoká anonymita i rychlost. Záporem jsou ovšem vyšší poplatky. Při nákupu vyšších částek pak může být vyžadována verifikace.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *