Jak koupit Ethereum?

Ačkoli je Bitcoin nejlepší kryptoměnou podle hodnoty mincí v oběhu, Ethereum není žádný břídil. S tržní kapitalizací přes 232 miliard dolarů je druhou nejvýznamnější formou kryptoměny a má podporu podnikatelských lídrů, jako je Mark Cuban.

Navíc se jedná o výnosnou investiční volbu. Pokud byste v srpnu 2015 investovali do Etherea 1 000 korun, měla by vaše investice o téměř šest let později hodnotu neuvěřitelných 2,23 milionu korun.

V tomto článku se dozvíte, jak si koupit Ether. Ether je oficiální název tokenu, kterému se častěji říká Ethereum, protože je spojen s platformou Ethereum, kterou pohání.

Jak koupit Ethereum

Investování do Etherea může být jednodušší, než si myslíte. Zde je pět kroků, jak začít:

1. Určete svou úroveň rizika

Nejde se tomu vyhnout; nákup Etherea může být hazard. Ačkoli jsou všechny investice spojeny s určitým rizikem, kryptoměny jsou obzvláště náchylné k výkyvům cen. Stačí si uvědomit, jaký dopad na cenu kryptoměn může mít pár desítek znaků: Poté, co Elon Musk na Twitteru oznámil, že Tesla už nebude přijímat bitcoiny jako platidlo, se hodnota této mince propadla o 15 %.

Ačkoli Ether v minulosti dosahoval působivých výnosů, zažil také několik výrazných pádů v překvapivě krátkém čase. Za zmínku stojí zejména jeho propad z nejvyšší hodnoty téměř 4 000 dolarů za minci v květnu 2021 na méně než 1 800 dolarů v červnu 2021. Pokud byste nakoupili v době jejího maxima, měli byste investici s poloviční hodnotou o pouhý měsíc později. To je docela extrémní volatilita.

Proto je důležité, abyste před nákupem Etherea zvážili svou toleranci k riziku spolu s diverzitou a stabilitou zbytku svého investičního portfolia. Odborníci doporučují, abyste do kryptoměn nikdy neinvestovali více, než si můžete dovolit ztratit.

2. Vyberte si krypto směnárnu

Nákup Etherea je o něco složitější než pouhý nákup akcií nebo podílových fondů prostřednictvím vašeho běžného makléřského účtu. S kryptoměnami se neobchoduje na velkých burzách, jako je newyorská burza cenných papírů (NYSE), a mnoho makléřských společností nenabízí investování do kryptoměn.

Chcete-li nakupovat kryptoměny, musíte si nejprve vytvořit účet na krypto směnárně. Prakticky vzato je to stejné jako u makléřských platforem, které možná znáte lépe: Směnárny umožňují kupujícím a prodávajícím směňovat fiat měny – například americké dolary – za kryptoměny, jako je Ethereum, Bitcoin nebo Dogecoin.

Pokud ještě nemáte žádnou kryptoměnovou směnárnu vyhlédnutou, můžete začít u nejznámějších jako jsou: Coinbase, Binance, Coinmate (i v CZK). Přestože jsou obchodní platformy některých směnáren složité, většina z nich nabízí jednoduché nákupní rozhraní pro začátečníky, i když si může účtovat vyšší poplatky než jejich obchodní platforma.

Několik klíčových bodů: Při výběru burzy se ujistěte, že nabízí kryptopeněženku pro uložení vašich investic. Drtivá většina z nich to dělá, ale pokud ta vaše ne, budete si muset pořídit vlastní.

A pokud jste opravdový začátečník, vždy můžete použít platformy, jako je Revolut, eToro, PayPal. Ty vám proces nákupu kryptoměn značně zjednoduší, ale mají výraznou nevýhodu: Svou investici do Etherea nemůžete vybrat a vložit ji do peněženky třetí strany nebo ji použít k placení online nákupů.

Používání jedné z těchto zjednodušených platforem bude znamenat, že s vaší kryptoměnou lze obchodovat pouze v rámci platformy, na které jste ji koupili. Takže byste museli z této platformy vyplatit peníze a pak je znovu koupit na opravdové krypto směnárně, abyste je mohli držet v samostatné peněžence.

3. Vložte peníze na účet u směnárny

Předtím, než si budete moci koupit Ethereum prostřednictvím směnárny, musíte si na účet dobít peníze. Ve většině případů vložíte peníze z bankovního účtu, například z osobního běžného nebo spořicího účtu. Obvykle můžete také použít bankovní převod, debetní kartu nebo vložit peníze z PayPalu.

Tip: Jak koupit Bitcoin přes PayPal?

Při výběru způsobu financování si prostudujte poplatky směnáren; mohou se lišit v závislosti na platební metodě. Například bankovní převody jsou na Gemini zdarma, ale za převody debetní kartou si platforma účtuje poplatek 3,49 %.

Jedno upozornění: Některé platformy umožňují nákup kryptoměn pomocí kreditní karty. I když se to může zdát lákavé, společnosti vydávající kreditní karty obecně považují nákup kryptoměn za hotovostní zálohu. V závislosti na tom, jakou kartu máte, budete možná muset kromě poplatků směnáren zaplatit i vyšší úrokovou sazbu a poplatek za hotovostní zálohu.

4. Nákup Etherea

Při nákupu akcií, podílových fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) jste omezeni tržními hodinami. Například, obchodní hodiny burzy Nasdaq jsou od 9:30 do 16:00 ET a burza je o víkendech a některých svátcích zavřená.

Kryptoměny, jako je Ethereum, fungují velmi odlišně: Protože se jedná o decentralizované měny, můžete je nakupovat a prodávat nepřetržitě.

Chcete-li nakoupit Ethereum, zadejte jeho symbol – ETH – do pole „koupit“ na burze a zadejte částku, kterou chcete koupit. Pokud nechcete koupit celý token Ethereum nebo nemáte na účtu dostatek peněz na celou minci, můžete si koupit její zlomek. Pokud je například cena Etherea 2 000 USD a vy investujete 100 USD, koupíte si 5 % mince Ether. Je to stejné, jako když si koupíte zlomek akcie.

5. Ukládejte své Ethereum

Po zpracování nákupu Etherea je třeba kryptoměnu uložit. Zatímco některé platformy ji uloží za vás, někteří lidé se rozhodnou uložit své investice sami, aby snížili pravděpodobnost, že o své kryptoměny přijdou kvůli hackerskému útoku. To je pochopitelné, ale je také důležité si uvědomit, že většina velkých burz úschovy svých klientů pojišťuje a většinu aktiv často ukládá offline, aby zabránila masivní krádeži. Navíc v minulosti burzy, které byly hacknuty, veškeré ztráty uhradily.

Jestliže však chcete mít kolem svých kryptoměn klid, můžete se rozhodnout pro jejich přesun do jednoho ze dvou typů peněženek třetích stran:

  • Hot wallet: „Horká peněženka“ je připojená k internetu a můžete k ní přistupovat z počítače nebo chytrého telefonu. Jsou pohodlné a obvykle je poskytují platformy pro výměnu kryptoměn bez dalších nákladů, i když můžete používat i vlastní, pokud byste raději měli své krypto mimo burzu. Protože jsou však stále připojeny k internetu, hrozí u nich vyšší riziko narušení bezpečnosti.
  • Cold wallet: „Studené peněženky“ jsou externí zařízení zcela odpojená od internetu. V závislosti na zvoleném typu obvykle stojí mezi 50 a 200 dolary, i když existují i dražší verze. Cold wallets jsou sice méně pohodlné než hot wallets – musíte je ručně připojit k internetu pokaždé, když chcete získat přístup ke svým kryptoměnám, ale jsou bezpečnější a mohou mít smysl, pokud vlastníte značné množství Etherea nebo jiných kryptoměn.

Prodej Etherea

Chcete-li prodat své Ethereum, jednoduše vstupte na svou oblíbenou směnárnu a zadejte částku, kterou chcete prodat.

Pokud však prodáváte značné množství kryptoměn, možná se budete chtít poradit s daňovým poradcem. Navzdory své decentralizované povaze, výnosy z investic do kryptoměn podléhají zdanění. Vaše zisky z prodeje obvykle podléhají dani z kapitálových výnosů – v ČR by aktuálně tento výnos z investice měl spadat do 15% sazby.

Měl bych si koupit Ethereum?

Ethereum je nesmírně populární, v současné době mají investoři v rukou více než 116 miliard mincí. Ale to, že je to jedna z nejznámějších kryptoměn, ještě neznamená, že je pro vás ta pravá.

Před nákupem volatilní investice, jako je Ether, byste se měli ujistit, že jste si udělali dobrý průzkum a vaše finance jsou v dobré kondici. V ideálním případě byste měli mít velký pohotovostní fond, maximálně využívat své penzijní účty a mít minimální dluhy. I když můžete všechny tyto položky zaškrtnout, je důležité své portfolio diverzifikovat, takže jen část vašich investic by měla být v Ethereu a dalších kryptoměnách.

Zdroj: Forbes

4.1/5 - (34)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *