Jak napsat zavináč na PC, mobilu nebo tabletu?

Znak zavináč je již od počátků elektronické komunikace neodmyslitelně spjat s posíláním e-mailů. I přes jeho dlouholetou tradici ovšem může otázka, jak napsat zavináč, potrápit nejednoho uživatele internetu. Jak se tedy zavináč píše?

Jak napsat znak zavináč na klávesnici?

Pravděpodobně nejčastějším způsobem, jak se zavináč píše, je využití klávesové zkratky na klávesnici notebooku. Znak zavináč přitom není její standardní součástí a je proto nutné použít specifickou kombinaci kláves. První z nich je pravý ALT+V:

 1. Najeďte kurzorem myši do místa, kam chcete zavináč napsat.
 2. Podržte pravý ALT (někdy také ALT Gr) a stiskněte klávesu V.
 3. Objeví se symbol @.
jak napsat zavináč na klávesnici

Klávesu ALT (Gr) je nutné držet po dobu celého procesu, respektive, dokud se neobjeví požadovaný symbol zavináče. Nezáleží přitom na tom, zda je písmeno v malé, nebo velké V – psané se zapnutým Caps Lockem.

Druhá varianta, jak napsat zavináč na klávesnici notebooku, vyžaduje numerickou (číselnou) klávesnici:

 1. Najeďte kurzorem myši do místa, kam chcete zavináč napsat.
 2. Držte levý ALT.
 3. Stiskněte číslici 6 a následně 4.
jak psát zavináč

ALT i v tomto případě držte až do chvíle, než se objeví znak @. V případě, že ani jeden zmíněný postup nezabral, může problém spočívat v tom, že máte zapnuté anglické rozložení klávesnice. Zde zkuste kombinaci kláves SHIFT+2.

Jak se píše zavináč na notebooku?

Další variantou může být nefunkční klávesnice nebo některé klávesy. I v tomto případě však lze situaci celkem snadno vyřešit:

 1. Stiskněte klávesu s ikonou okna Windows (Start) a R.
 2. Objeví se okno Spustit. Napište do něj „charmap“.
 3. Objeví se mapa znaků. Vyberte symbol zavináče.
 4. Zkopírujte ho (CTRL+C) a vložte do textu (CTRL+V).

Ke stejnému výsledku se pak můžete dostat i po stisknutí klávesy Start (ikona okna) a zadání dotazu „Mapa znaků“ do vyhledávání. V případě nefunkční fyzické klávesnice můžete využít také virtuální klávesnici a napsat s jejím využitím výše uvedené zkratky. Pro spuštění virtuální klávesnice napište do vyhledávání ve Startu „Klávesnice na obrazovce“.

Jak napsat zavináč na klávesnici MacBooku (Macu)?

Podobně snadno, jako lze napsat zavináč, na počítači s Windows jej můžete do textu vložit i na Macbooku/Macu. Zde k tomuto účelu slouží klávesová zkratka ALT (Option) + 2, případně ALT + ě či ALT + @. Na anglickém rozložení klávesnice klávesu ALT nahraďte klávesou SHIFT – SHIFT + 2 atd.

jak napsat zavináč na macu

Jak napsat zavináč ve Wordu?

Výše uvedené způsoby pro psaní zavináče můžete využívat v rámci internetového prohlížeče, e-mailových klientů i nejrůznějších programů. Textové editory, jako je například Word, ovšem nabízí ještě jednu alternativu, jak znak zavináč napsat:

 1. Přejděte na kartu vložení.
 2. Klikněte na položku „Symboly“ na konci lišty.
 3. Zvolte „Další symboly“.
 4. Vyberte podsadu „Standardní latinka“.
 5. Klikněte na symbol zavináče a potvrďte stisknutím „Vložit“.

Jak se píše zavináč na tabletu?

Zmíněné zkratky a metody bohužel nefungují při práci s virtuální klávesnicí na mobilních zařízeních. Existuje ovšem celkem snadný způsob, jak napsat zavináč i na mobilu či tabletu:

 1. Přejděte do speciálních znaků.
 2. Vyberte symbol zavináče z nabídky.

Ikona pro přepnutí do nabídky speciálních znaků se může zařízení od zařízení lišit. Typicky se ovšem nachází v levém dolním kraji obrazovky, tak jak je znázorněno na screenshotu výše.

5/5 - (1)

Zkušenosti “Jak napsat zavináč na PC, mobilu nebo tabletu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *