Jak nechat dozrát rajčata?

jak nechat dozrát rajčata

S druhou polovinou září přichází nejvyšší čas na sklizeň nedozrálých rajčat. V tomto období totiž již hrozí riziko prvních ranních mrazíků, které by mohly úrodu poškodit. Poradíme vám hned několik způsobů, jak můžete rajčata nechat dozrát doma.

Kdy nejpozději sklízet rajčata?

Rajčata mohou v záhonech zůstat až do příchodu prvních mrazů. Za nejzazší termín pro jejich sklizeň je tedy obecně považována druhá polovina září, případně první polovina října. Záleží ovšem hlavně na aktuálních podmínkách, proto se vyplatí sledovat předpověď počasí.

Tip: Zkroucené listy u rajčat. Co je způsobuje?

3 způsoby, jak nechat dozrát rajčata

Ve chvíli, kdy uvidíte, že rajčata nestíhají dozrát, přichází čas na omezení zálivky. Pak už stačí jen vybrat některý z níže uvedených způsobů, jak na dozrávání rajčat.

Jak podpořit dozrávání rajčat? Přidejte k nim jablka

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak nechat dozrát rajčata, je použití jablka a krabice, případně bedýnky. Rajčata zabalte po jednom do ubrousku, naskládejte je do krabice nebo do bedýnky (až ve dvou vrstvách) a vložte mezi ně jablka. Ta uvolňují etylén, který urychluje zrání.

Krabici či bedýnku uložte do chladné, temné místnosti a jednou za čas je zkontrolujte, abyste včas podchytili jejich případné znehodnocení.

Tip: Jak často zalévat rajčata? Pozor i na velké množství vody

Dozrávání rajčat v garáži nebo ve sklepě

Druhou variantou je dozrávání rajčat v temnější, dobře větrané garáži. Pokud se pro ni rozhodnete, tak ze záhonu vytáhněte celou rostlinu i s kořenem, případně uřízněte nedozrálou větev a pověste ji kořeny vzhůru na půdu, do kůlny, do garáže či do sklepa.

Jak nechat dozrát rajčata? Pomůže sluneční svit

Posledním z tipů, jak na dozrávání rajčat doma, je dozrávání u okna. Rajčata v tomto případě vyskládejte na tác nebo do přepravky a překryjte je vlhkým hadrem. Pravidelně je kontrolujte, aby neshnila a udržujte vlhkost, dokud nezčervenají.

Stejně efektivní může být parapet u jižního nebo východního okna. Stačí, když rajčata vyskládáte do misky tak, aby se nepřekrývala a necháte na ně působit sluneční svit.

Zdroj: abeceda zahrady, zahrádkářův rok

1/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *