Zkroucené listy u rajčat. Co je způsobuje? Nečekejte. Rychlým zásahem dokážete úrodu ještě zachránit

Ne vždy se rajčatům daří tak, jak bychom si představovali – na mnoho problémů nás však zvládnou upozornit i sama, a to nejčastěji zkroucením listů. To však může mít mnoho příčin – seznamte se se všemi obvyklými původci tohoto problému.

Škůdci a zkroucené listy

Nejčastější příčinou je napadení škůdci, a to konkrétně mšicemi a sviluškami. Obvykle stačí zkroucené listy rozevřít a malé záškodníky ihned uvidíte. Pouhé otrhání poškozených listů nestačí, stejně důležité je i nasazení správné léčby. Doporučeno je nasazení insekticidních přípravků – ovšem nemusí se vždy jednat jen o ty z obchodu. Naopak. Skvělou službu vám udělají i ty přírodní.

Přírodní postřik proti škůdcům

Velmi osvědčeným prostředkem je výluh z tabáku. 200 gramů tabáku (seženete ho v každé trafice) povařte ve 3 litrech vody nejméně 30 minut, a poté nechte přes noc vylouhovat. Posléze se tekutina naředí vodou v poměru 1:5 a použije se jako postřik. Další alternativou je použití jedlé sody – 30 gramů jedlé sody rozmíchejte v pěti litrech vody a přidejte 50 ml oleje. Použijte jako postřik na škůdce.

A jak ho správně aplikovat? Je důležité zaměřit se především na spodní stranu listů, kde škůdci přežívají nejčastěji – a to platí pro jakýkoliv postřik.

Tip: Rajčata zaštipujte každý týden. Je to základ bohaté úrody a prevence plísní. Jak na to?

Vlivy okolních podmínek

Rajčata jsou ovšem také velmi citlivá na to, co se děje v jejich okolí. Může jim vadit jak přemokření, tak i přesušení, stejně jako prudké střídání denních a nočních teplot. Pokud tedy na rostlinách nenajdete škůdce, zkuste se zamyslet nad tím, zda neděláte nějakou pěstitelskou chybu.

Stolbur – obávaná choroba rajčat

Další možností je stolbur, což je lidový název pro parazita potato stolbur phytoplasma. Listy se při kontaktu s ním kroutí směrem nahoru a předčasně vadnou. Pomáhají antibiotické postřiky z obchodů, musí však být aplikovány opravdu důsledně.

Pokud je původcem virová choroba, pak se obvykle navíc objeví i nejrůznější skvrnky nebo jiné známky přítomnosti virů. Kromě výše zmíněného tabákového postřiku pomáhají i prostředky z obchodů.

Tip: Jak nechat dozrát rajčata?

Plíseň u rajčat

Pokud se ovšem na listech objeví velké černé skvrny nebo jsou listy navíc potaženy i šedavým povlakem, pak máte co dělat s plísní. Zde pomůže nejlépe vhodný fungicid. V počátcích napadení plísně pak někteří zahrádkáři nadějí dopustit na postřik z vody a mléka (poměr 60:40), opakovaný každý třetí den až do vymizení příznaků.

Tip: Jak na zavařování rajčat?

Zdroj: https://prima-receptar.cz/trapi-vas-krouceni-listu-rajcat-duvodu-muze-byt-hned-nekolik/, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/krouceni-listu-rajcat-duvody/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *