Jak se zbavit svilušek? Přírodní i chemické způsoby

Svilušky patří mezi velmi nebezpečné a obávané škůdce. Pokud se na zahradě přemnoží, obvykle to znamená vážný problém – rostliny totiž mohou velmi brzy i zničit. Ovšem abyste si s nimi dokázali poradit, musíte je nejdříve správně identifikovat.

Potíž je v tom, že jde o hmyz opravdu malý, dospělci nemívají na délku více než 0,5 milimetru a mohou mít různé barvy (hnědou, černou, oranžovou apod.). Jednu nebo dvě svilušky na rostlině tak těžko rozpoznáte. Ovšem jakmile se začnou množit, obalí pokojové nebo zahradní rostliny navíc i drobnými pavučinami, v nichž lze drobné škůdce poměrně pohodlně najít. A v takové chvíli už je třeba zasáhnout.

Rychlost je velmi důležitá

Svilušky se dokážou množit opravdu neuvěřitelnou rychlostí. Jedna samička může naklást až sto vajíček, z nichž se během pouhých tří dnů vylíhnou nové svilušky. A trvá pouze týden, než dorostou do věku, kdy se mohou samy rozmnožovat. Rychlost zásahu je tedy pro úspěšný boj se sviluškami klíčová.

Aplikace chemických postřiků

Většinu milovníků zahradničení nejspíš jako první napadne sáhnout po nějakém chemickém prostředku. Obvykle jde o rychlou pomoc, kterou však bývá nutné několikrát opakovat. Mezi nevýhody tohoto postupu patří i to, že obvykle zlikviduje i prospěšné organismy – a pozor musíte dávat i na ochrannou lhůtu. A to zvláště ve chvíli, kdy ošetřujete jakékoliv jedlé plodiny (od bylinek až po ovocné keře).

Přírodní prostředky proti sviluškách

Na trhu je samozřejmě možné koupit i přípravky na přírodní bázi – ty ovšem bývají dražší a mnohdy ne tak účinné. Vsadit ovšem můžete i na pomoc z přírody. Velmi dobře proti sviluškách působí odvar z heřmánku nebo cibulových slupek. Budete potřebovat 6 lžic sušené bylinky nebo slupky asi ze čtyř cibulí.

Materiál zalijte horkou vodou a nechte 3 dny louhovat. Poté nařeďte v poměru 1:5 a použijte jako postřik na rostliny.

Dravci proti sviluškám

Vsadit ovšem lze i na živou pomoc z přírody. Svilušky totiž chutnají larvám slunéček, vosičkám nebo některý roztočům. A všechny tyto živé pomocníky si bez problému obstaráte ve specializovaném obchodě nebo na internetu.

Zdroj: https://www.pasti.cz/blog/jak-se-zbavit-svilusek/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-na-svilusky-aby-vam-neznicily-vsechny-rostliny-na-zahrade-i-doma

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *