Rajčata zaštipujte každý týden. Je to základ bohaté úrody a prevence plísní. Jak na to?

Aby rajčata poskytovala maximální úrodu, obvykle ho není možné nechat růst zcela volně. Naopak – měli byste se uchýlit k zaštipování rajčat. Proč k tomuto kroku přistoupit a jak ho správně provést?

Pro začátek je třeba říct, že zaštipování se provádí jenom u tyčkových odrůd rajčat. Ta keříčková nebo divoká ho nepotřebují. Cílem je především lepší prosvětlení koruny (dozrávající plody tak získají více slunečního světla) a zmenšení náchylnosti rajčat k plísni a dalším chorobám.

Zaštipování bočních výhonů rajčat

Odstraňování výhonů je velmi podobné vylamování fazochů u vinné révy. A které odstraňovat? V zásadě jde o všechny boční výhony, které se objevují přímo za listem. Takový výhon nejčastěji vyrůstá v menší úžlabině, a to mezi dvěma silnějšími výhony. Pokud byste ho nechali na místě, vyrostl by v plnohodnotnou větev a rovněž by přinesl plody. Celkově by jich však na rostlině bylo méně, nebo by nedorůstaly žádoucí velikosti. Navíc neudržovaná koruna bude hustší a tedy i vlhčí, takže se v ní vytvoří lepší prostředí pro rozvoj nežádoucích houbových chorob a dalších infekcí.

A čím takový výhon odstranit? Pokud je opravdu mladý, stačí ho vyštípnout nehty, v opačném případě použijte ostré nůžky nebo nůž. Nástroj ovšem předtím pro jistotu vydezinfikujte v alkoholu. A to udělejte také vždy, když se zaštipováním zamíříte k další rostlině. Zabráníte tak možnému přenosu některých chorob.

Kdy vyštípnout boční výhon

Všeobecně platí, že byste tento nežádoucí kousek zeleně měli odstranit co nejdříve. Maximální délkou, kdy to ještě lze udělat, je 10 – 15 centimetrů. Později by už po výhonu zůstala příliš velká otevřená rána, která by mohla posloužit jako vstupní bod infekce. Té lze zabránit například tím, že místo vyštípnutí posypete hnědým uhlím nebo skořicí, které působí antisepticky.

Jak často vyštipovat rajčata

Příliš velkému nárůstu bočních výhonů je však vždy vhodné spíše předcházet a nedovolovat tak rostlině, aby se zbytečně vysilovala. Pokud je to tedy možné, provádějte odstraňování bočních výhonů na rajčeti každý týden.

Zaštípnutí vrcholku rajčete

Ne vždy se však zaštipování omezuje jen na boční výhony. Jeho prostřednictvím můžete ovlivnit i vývoj plodů – jinými slovy, jednoduše tak odstraníte ty, které by už nestihly dozrát. Jakmile se tedy na rostlině objeví 6 až 7 vijanů (květenství), pak je na čase zaštípnout i vrcholový výhon. Toto období nastává někdy začátkem srpna. Jak zaštipovat rajčata v srpnu? K tomuto kroku je vhodné přistoupit proto, že rajčata z dalších vijanů by už jednoduše nestihla dozrát (od vykvetení je k tomuto procesu zapotřebí asi dvouměsíční období), takže by se jejich prostřednictvím rostlina zbytečně vysilovala.

Pokud ovšem pěstujete rajčata ve skleníku, můžete s tímto krokem ještě nějaký čas počkat.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-12759-tajemstvi-uspesneho-pestovani-rajcat

2.9/5 - (16)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *