Jak oddálit menstruaci? Babské rady i lékařské řešení

Menstruace je běžnou součástí života každé ženy v plodném věku. Téměř každé ženě se někdy stalo, že menstruace měla přijít v naprosto nevhodné chvíli. Pokud vás čeká důležitá zkouška, dovolená, romantická večeře s partnerem či společenská událost, tak vyzkoušejte naše triky a odsuňte menstruaci na vhodnější dobu. 

Funguje to vůbec?

100% účinnost vám samozřejmě slíbit nemůžeme. U babských triků záleží na konkrétní ženě. Zatímco některé ženy s méně pravidelným cyklem zareagují a menstruace se skutečně posune, tak na jiné ženy tyto metody nezaberou. 

Jediné stoprocentně funkční jsou postupy na hormonální bázi. Ženy užívající antikoncepci si ji mohou posunout. Pokud ji neužíváte, tak lze navštívit gynekologa, který vám předepíše lék oddalující menstruaci. 

Zchlaďte tělo

Chlad stahuje cévy a tím pomáhá oddálit krvácení. Zatímco pro vyvolání menstruace si půjdete dát horkou vanu, tak pro její oddálení raději zvolte studenou sprchu. Zchlaďte si podbřišek a můžete si dát nápoje s ledem. 

Dejte si citron

Podle babských rad pijte minimálně tři dny před očekávaným termínem menstruace citronovou šťávu. Lze ji pít jen tak nebo naředěnou či oslazenou cukrem. Některým ženám skutečně citron pomůže, ale nejde o 100% metodu. Můžete se však dočkat o něco slabšího krvácení.

Chladivé potraviny

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které mají zchlazující účinky. Kombinujte je s vlažnou sprchou a naopak se vyhněte zahřívacím potravinám.

Jaké jsou ochlazující potraviny:

 • citrusy, 
 • vodní meloun,
 • jogurt,
 • okurka, 
 • rajčata, 
 • ananas, kiwi, mango, 
 • sojová omáčka.

Jaké jsou zahřívací potraviny:

 • červené maso, 
 • výrazné koření,
 • jáhly, rýže, špalda,
 • batáty, dýně,
 • tučné ryby,
 • kozí sýr a parmezán, 
 • mořské plody.

Lékořice 

Snad jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků na oddálení menstruace je právě lékořice. Lékořice zpomaluje periodu díky působení na hormony a tím ji dokáže o několik dní posunout. Smíchejte 4 gramy prášku z lékořice a promíchejte s vodou. Nápoj popíjejte týden před očekávanou menstruací. 

Koriandrová semínka 

Také koriandrová semínka dokážou odsunout očekávanou menstruaci díky působení na hormony ženského těla. Stačí vám svařit 20 gramů semen ve dvou šálcích vody, odvar popíjejte opět týden předem a uvidíte, zda vám zabere. 

Tip: Implantační krvácení vs. menstruace – co to je a jak se liší?

Nevysazujte antikoncepci

Nejjednodušeji se ženám manipuluje s termínem menstruace, když užívají hormonální antikoncepci. Ve většině z nich najdete platíčko s 21 tabletami a po jejich vybrání následuje 7 dnů pauza, kdy nastane menstruace. 

Pro její oddálení, v tomto případě spíše vynechání, stačí ihned začít brát další platíčko a menstruace se nedostaví. Život bez otravného krvácení zní možná dobře, ale nikdy nevynechávejte více než 3 cykly po sobě. 

Prášky na oddálení menstruace 

Pokud hormonální antikoncepci neužíváte a přesto chcete spolehlivě odsunout krvácení, tak zajděte za svým ošetřujícím gynekologem. Ten vám nejspíše předepíše lék na bázi gestagenů, který je třeba začít brát tři dny před očekávanou menstruací a brát jej po celou dobu odsunu. Po jeho vysazení se menstruace dostaví do 2 až 4 dnů. 

Tip: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?

Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/novinky/jak-posunout-menstruaci-aby-nevysla-na-dovolenou-tipy-lekaru-i-babske-rady-4968.html, https://www.ladybio.cz/magazin/-clanky-funguji-babske-rady-jak-oddalit-mensturaci-html/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *