Implantační krvácení vs. menstruace – co to je a jak se liší?

Někdy se může krvácení vyskytnout i mimo klasický menstruační cyklus. Příčin může být několik, a jednou z nich je i tzv. implantační krvácení alias krvácení během implantace čili uhnízdění oplodněného vajíčka. Co o něm vědět a jak ho spolehlivě rozpoznat?

Co je to implantační krvácení

Implantační krvácení je lehké špinění, ke kterému dochází, když se oplodněné vajíčko (blastocysta) přichytí na sliznici dělohy (endometrium). Jde o zcela přirozený proces, který však nutně nemusí postřehnout všechny ženy v požehnaném stavu (někdy totiž může být tak slabé, že projde bez povšimnutí). O budoucí vitalitě embrya to však vůbec nic nevypovídá.

Jak se liší implantační krvácení od menstruace?

Od klasického krvácení během menstruačního cyklu se liší tím, že je mírnější a kratší. Dochází k němu přibližně 10-14 dní po početí a obvykle jeho délka nepřesáhne 24 hodin (výjimečně 48). Obvykle dojde jen k lehkému špinění, oproti tomu menstruace je silnější a trvá několik dní.

TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma

Implantační krvácení má odlišnou barvu

Pokud si nejste jistá tím, který z obou procesů u vás právě probíhá, můžete jednoduše porovnat barvu krve. Barva krvácení z implantace je obvykle růžová nebo hnědá, zatímco menstruační krvácení je klasicky červené.

Kdy si po implantačním krvácení udělat těhotenský test?

Ihned po implantaci ještě neprobíhají v těle změny, které by měly vliv na hladinu hormonu hCG v krvi (právě tu totiž těhotenské testy měří). Je proto nejlepší počkat alespoň 2 týdny po implantačním krvácení a teprve poté provést těhotenský test.

Nejmodernější a nejdražší těhotenské testy však dokážou detekovat i minimální hladinu hCG, a umí potvrdit těhotenství již během 9. dne po oplodnění, tedy někdy mezi 2. až 3. dnem po uhnízdění vajíčka v děložní sliznici.

TIP: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem – vytvořte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu

Jak poznat implantační krvácení?

Implantační krvácení se projevuje jako mírný až střední výtok z pochvy, který může být šedavý, růžový nebo načervenalý. Může se objevit několik dní po zaznamenané ovulaci a může být považován za příznak možného těhotenství. Vždy je však důležité provést těhotenský test nebo navštívit lékaře, aby mohlo být těhotenství potvrzeno nebo vyloučeno.

Jaká intenzita krvácení během implantace je považována za bezpečnou

Není specifikován konkrétní limit pro bezpečné krvácení během implantace – někdy může být tak silné, že budoucí maminky zbytečně vyděsí, i když je ve skutečnosti všechno v pořádku. Intenzita krvácení může záviset na mnoha faktorech, jako je zdravotní stav ženy, prokrvení děložní sliznice, srážlivost krve apod. Pokud se však během tohoto krvácení objeví varovné příznaky, jako jsou například silné bolesti nebo zvýšení intenzity krvácení, je vhodné se co nejdříve poradit s lékařem.

TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit

První příznaky těhotenství, které mohou doprovázet implantační krvácení

Společně s mírným špiněním implantačního krvácení se mohou objevit i první známky těhotenství. Mezi ně patří:

  • Zpoždění menstruace
  • Bolest prsou
  • Náladovost
  • Únava
  • Nevolnost
  • Zvýšená citlivost na pachy
  • Zvětšení prsou a jejich bolest (obvykle kvůli zvětšení mléčných žláz)
  • Zvýšená tělesná teplota
  • Zvýšená potřeba močení.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Je implantační krvácení spolehlivým příznakem těhotenství?

Bohužel ne – uvádí se, že mírné špinění během implantace vajíčka zažije jen přibližně 15 až 25 % těhotných žen. Z jeho absence tedy rozhodně nelze nic vyčíst.

Zdroj: https://www.maminkam.cz/implantacni-krvaceni, https://www.emimino.cz/diskuse/nechtene-tehotenstvi-implantacni-krvaceni-kdy-udelat-tt-374533/, https://www.drmax.cz/clanky/priznaky-tehotenstvi-a-kdy-si-udelat-tehotensky-test

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *