Jak odstranit akrylovou barvu z oblečení

Akrylová barva bývá mezi milovníky umění i nejrůznějšími tvořílky velmi oblíbená. Dokáže totiž přilnout k celé řadě povrchů a drží na nich. Navíc odolává i nejrůznějším vnějším vlivům a lze jí tedy použít i pro dekoraci exteriéru. Ne vždy je však jejich používání bez rizika. Jak odstranit akrylovou barvu z oblečení bez jeho poškození?

Akrylová barva patří mezi poměrně odolné druhy znečištění. Všeobecně však platí, že čím dříve se o odstranění pokusíte, tím větší je vaše šance na úspěch.

Odstranění čerstvé barvy z oblečení

Pokud se barva ještě nezaschla, může vaše rychlá reakce zabránit tomu, aby se barva vstřebala do tkaniny. Proto barvu okamžitě setřete hadříkem nebo ubrouskem a poté vyperte oblečení v teplé vodě s běžným pracím práškem.

TIP: Recenze Vinted – vyplatí se zde kupovat oblečení? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč s (ne)vyplatí nakupovat právě přes něj

Co je akrylová barva?

Akrylová barva je typ vodou ředitelné syntetické barvy, která se skládá z pigmentů smíchaných s akrylovým polymerem. Polymer v barvě zajišťuje, že barva bude odolná vůči vodě, vysoké teplotě, UV záření a otěru. Akrylová barva se proto používá na různé povrchy, jako jsou například plátno, papír, dřevo, kov, keramika a plast. Je vhodná i pro různé umělecké techniky.

Použití acetonu na odstranění akrylu

Aceton může být při odstraňování akrylové barvy z oblečení také velmi účinný. A jak ho použít? Jednoduše naneste malé množství acetonu na skvrnu a jemně ho vtírejte hadříkem, dokud se barva nerozpustí. Poté oblečení vyperte jako obvykle.

Použití alkoholu na odstranění skvrn

Pokud nemáte k dispozici aceton, můžete použít běžný alkohol. Naneste malé množství na skvrnu a počkejte, dokud se barva nerozpustí. Poté vyperte vše v teplé vodě s běžně používaným pracím práškem.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Ocet se skvrnami od akrylu také zatočí

Smíchejte stejné množství octa a teplé vody a touto směsí navlhčete skvrnu a nechte ji odpočívat po dobu několika minut. Poté vyperte oblečení v teplé vodě s pracím práškem.

Jaký je rozdíl mezi temperou a akrylovou barvou?

Temperová i akrylová barva patří mezi druhy vodou ředitelných barev, ale existují mezi nimi některé zásadní rozdíly. Temperová barva se skládá z pigmentů smíchaných s vodou a lepidlem, zatímco akrylová barva se skládá z pigmentů smíchaných s vodou a polymerem na bázi akrylátu. Temperové barvy také poměrně rychle schnou, ovšem akrylové bývají po zaschnutí odolnější.

TIP: Jak prát péřovou bundu? Postup je sice dlouhý, ale jednoduchý – po vyprání bude stále vypadat jako nová

Na co si dát pozor

Je důležité poznamenat, že při odstraňování barvy z citlivých druhů textilu je vždy třeba postupovat opatrně. Proto na ně vždy zkuste nejdříve použít o něco jemnější metody, a teprve pokud nefungují, se postupně uchylte k silnějším prostředkům jako jsou aceton, alkohol nebo ocet.

Zdroj: https://ibuilder-cs.techinfus.com/kraski/akrilovye/kak-otstirat-s-odezhdy/, https://www.davona.cz/blog/vytvarne-techniky/akrylove-barvy-zakladni-popis-24290/, https://www.mcpenbavi.cz/akryl-akvarel-olej-nebo-tempery-po-cem-sahnout-kdyz-muzy-zavolaji/, https://cs.decorexpro.com/kraski/akrilovye/kak-otstirat-s-odezhdy/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *