Jak opravit prasklý displej telefonu?

Známe to asi všichni. Stačí chvilka nepozornosti, přelidněné MHD nebo jen neškodné postrčení na ulici a náš dotykový miláček se válí na zemi. Takový pád často odnáší nejdůležitější část telefonu – displej, a ačkoli nemusí nutně ovlivnit jeho funkčnost, způsobí kosmetickou vadu, se kterou se ne každý dokáže smířit. Poradíme vám, jak prasklý displej telefonu opravit nebo alespoň zamaskovat praskliny tak, aby nebyly vidět.

Jak opravit rozbitý displej telefonu

Displej většiny dnešních smartphonů se skládá ze dvou vrstev – dotykové a samotného LCD displeje. Způsob, jak prasklý displej opravit, se tak liší podle toho, k jakému typu poškození došlo.

Poškození dotykové části displeje se typicky pojí s vytvořením „pavouka“, který nebrání v běžném používání telefonu. Jedná se tedy pouze o estetickou vadu. Druhý případ – prasknutí LCD displeje telefonu je už horší. Zde nezbývá nic než displej vyměnit. Často i s druhou zmíněnou částí.

jak opravit rozbitý displej telefonu
Zdroj: Pixabay

V obou případech máte na výběr ze dvou možností, jak prasklý displej telefonu opravit. Buď si vyhledáte servis, kde vám jednu nebo obě částí vymění, anebo se do opravy pustíte své pomocí.

Tip: Jak vysušit mobilní telefon? Postup na záchranu utopeného mobilu

Jak vyřešit prasklý displej telefonu svépomocí?

Pokud patříte mezi kutily, nebo jen prostě nechcete za opravu vydávat tolik peněz, můžete zkusit několik následujících tipů, jak si prasklý displej opravit svépomocí. Většina z nich – těch jednodušších, zabírá pouze na lehké škrábance. Pokud se vám tedy na displeji objevily hlubší praskliny, tak pro vás pravděpodobně bude nejjednodušší hned sáhnout po výměně displeje, ať už v servisu, nebo svépomocí.

Tapeta, která zakryje praskliny

Asi nejznámějším a současně nejméně efektivním trikem, jak vyřešit prasklý displej mobilu, je zakrytí praskliny pomocí vhodné tapety. Na internetu je k dispozici řada screenshotů, které ukazují, jak uživatelé kreativně využívají různých postojů akčních herců, a vytváří iluzi v podobě rozbití displeje jejich bojovým chvatem.

Stejně tak může alespoň dočasně pomoci volba tmavé tapety, na které praskliny či škrábance nebudou tolik znatelné. Jedná se však pouze o prozatímní řešení, které může posloužit ve chvíli, kdy máte zrovna na programu například důležitou schůzku a chcete udělat dojem. Problému jako takového se ovšem nezbavíte.

Prasklý displej telefonu a leštící pasty

Efektivnější způsob, jak zamaskovat prasklý displej mobilu, jsou leštící pasty. Pastu nanesete na displej a krouživými pohyby roztíráte po displeji, čímž dochází ke zbroušení dotykové vrstvy displeje a vyrovnání povrchu obrazovky. Mělké škrábance tímto způsobem můžete zcela odstranit, hrozí zde však riziko narušení dotykové vrstvy a s tím i zhoršení ovládání telefonu.

Jak vyřešit prasklý displej telefonu? Zkuste retušovací fix

Prasklý displej telefonu můžete podobně jako v případě poškrábaného laku u auta vyřešit retušovacím fixem. Před použitím fixu či štětce je třeba displej odmastit, pak už stačí jen několikrát přejet. Menší škrábance z displeje zcela zmizí a ty větší se alespoň překryjí.

Prasklý displej a kouzlo UV záření

Posledním tipem, jak vyřešit prasklý displej telefonu svépomocí, je použití tvrzeného skla lepeného UV lepidlem či UV gelu. V obou případech se UV vrstva pod zářením z UV lampy rozpustí a zaplní praskliny v displeji k nepoznání.

Tvrzené sklo s UV lepidlem si můžete objednat například z eBay nebo AliExpressu, kde vám k němu mnohdy přibalí i zmíněnou UV lampu.

Jak vyměnit prasklý displej telefonu svépomocí

Nejefektivnějším způsobem, jak opravit prasklý displej telefonu, je samozřejmě jeho výměna. I tento akt přitom s trochou šikovnosti zvládnete vykonat i vy sami doma. Před tím, než se do toho pustíte je vhodné upozornit na to, že zásahem do zařízení ztrácíte záruku. Stejně tak jsou domácí opravy typicky méně účinné než ty z autorizovaného servisu, kde pracují v bezprašném prostředí a podobně.

Jinými slovy, ačkoli se vám výměna displeje svépomocí podaří, vám nikdo nezaručí, že bude displej ve výsledku fungovat stejně dlouho, jako by tomu bylo v případě profesionální výměny.

jak vyměnit displej telefonu
Zdroj: Pixabay

Pokud se přesto chcete do výměny displeje pustit sami, stačí následovat tyto kroky:

  1. Zakupte si displej, případně pouze dotykovou část displeje, pro váš model telefonu.
  2. Rozdělejte telefon, buď přes zadní kryt, nebo vypáčením zadní části těla.
  3. Rozmontujte všechny šrouby – vhodné šroubováky i páčidla jsou typicky součástí balení displeje.
  4. Odstraňte jistící pásky, které obrazovku drží.
  5. Páčidlem, či například kreditní kartou oddělte sklo od zbytku těla.
  6. Zapojte nové sklo.
  7. Složte telefon zpět.

Výše uvedené kroky jsou pouze obecným postupem, jak displej telefonu vyměnit. Konkrétní postup se totiž model od modelu lehce liší, ať už v důsledku konstrukce či výrobce zařízení. Například na YouTube najdete spoustu návodů, které váš provedou krok za krokem.

Jak opravit prasklý displej mobilního telefonu?

Nejbezpečnější a současně nejdražší cestou, jak displej mobilního telefonu opravit, je využití služeb servisu. Na druhou stranu ovšem získáváte větší záruku, že bude displej skutečně fungovat, přičemž se na tento servisní úkon obvykle vztahuje roční či půlroční záruka.

Cena za opravu displeje mobilního telefonu

Cena za opravu displeje mobilního telefonu se liší v závislosti na značce a konkrétním modelu. Řada servisů má však na svých stránkách k dispozici tabulku nejpopulárnějších modelů spolu s přehledem cen za jednotlivé opravy. Pokud tedy například vlastníte nějaký iPhone, si můžete předem porovnat ceny u jednotlivých poskytovatelů.

Pokud byste svůj telefon v ceníku nenašli, tak vám konkrétní částku jistě rád sdělí technik příslušné firmy, nebo podpora prostřednictvím e-mailu. Délky opravy pak záleží na složitosti daného úkonu. Mnoho servisů nabízí i expresní výměny, které jsou vyřízené během několika hodin – musíte si za ně ovšem připlatit.

3.6/5 - (5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *