Jak vysušit mobilní telefon? Postup na záchranu utopeného mobilu

Vidět svůj mobilní telefon padat do vody není nic příjemného. Pokud nemáte pořádné reflexy nebo kvalitní pojištění, často vám zůstanou jen oči pro pláč. Máme pro vás ale 9 tipů, díky kterým nemusí být voda pro váš telefon konečnou

1) Rychlá první reakce je základ

Co možná nejrychleji telefon z vody vytáhněte a ihned jej vypněte. Zamezíte tak případným zkratům, které by mohly telefonu pořádně uškodit, ne-li jej zcela odrovnat. 

Pokud to váš telefon umožňuje, vyjměte z něj také baterii – u novějších modelů s vestavěnou baterií už ale v tomto ohledu máte smůlu. 

2) Telefon vysušte a nechte jej pořádně vyschnout

Z telefonu sundejte veškeré dodatečné kryty či obaly a osušte vše, co se dá. Nejlepší jsou k setření vody savé ubrousky či utěrky

Vyhněte se ale vysušování konektorů a vnitřních prostorů, které byste nešetrným zacházením mohli poškodit. Vždy je lepší je nechat přirozeně vyschnout. 

3) První pomocí je rýžový zábal

Jak asi všichni víme, rýže dokáže skvěle absorbovat vodu a vlhkost ze svého okolí. Připravte si tedy krabičku s rýží, do které telefon umístíte na dobu minimálně 24 hodin – záleží, na situaci, zda jste jej jen polili sklenicí s vodou nebo vám spadl do bazénu. 

Rýže by měla telefon v dostatečné vrstvě obklopovat ze všech stran a krabička by měla být uzavřená. Po 24 hodinách můžete telefon zkusit nastartovat, pokud ještě není dostatečně vysušený, vše ještě na 24 hodin zopakujte. V případě, že se ani po 2 dnech v rýži nerozjede, příliš velké naděje si už nědělejte. 

Tip: 10 prověřených aplikací na snadné zaostření rozmazaných fotek

4) Nikdy nesušte telefon fénem

Respektive tedy jakýmkoliv zdrojem tepla. Není dobré utopený mobil vysoušet ani na topení, ani horkým vzduchem, pára, která se uvnitř vytvoří, by se vysrážela pod displejem. V horším případě může vysokými teplotami dojít k nevratnému poškození celého přístroje

5) Pomůže i silica gel nebo kočičí stelivo

Znáte ty malé bílé sáčky s gelovými kuličkami, které bývají například v krabici u vašich nových tenisek? Jedná se o silica gel, který má za úkol do sebe absorbovat případnou vlhkost. Sáčky se silica gelem si tak můžete sbírat a v případě potřeby využít stejně jako rýži k vysušení mobilu či elektroniky.

A obdobně funguje také stelivo určené do kočičích wc, které umí taktéž dokonale a rychle pohlcovat vlhkost. Silica gel i kočičí stelivo bude dokonce ještě účinnější než rýže, případně můžete vyzkoušet jejich kombinaci. 

6) Utopený telefon se rozjel? Zálohujte!

Ať už spadl do záchodu nebo na něm při bujaré oslavě skončila převrhnutá sklenice s vínem, vidět svůj mobil po celodenním sušení opět na živu je doslova eufórie. Nenechte se jí ale unést a vše okamžitě zazálohujte

Často se totiž stává, že zařízení v pořádku den či dva funguje a poté se jej už nikdy nemusí podařit zapnout. Na vině může být zkrat kvůli zbývající tekutině, kterou pohybem dostanete na nevhodné místo, nebo se jen projeví vzniklé poškození

7) Pozor na správnou reklamaci

Ani přes veškerou snahu se vám nepodařilo telefon vysušit a je zkrátka po něm? Je telefon ještě v záruce? Pak vás asi napadne to, co velkou část zákazníků – nechat telefon ještě pár dní vysušit a pak reklamovat u prodejce s tím, že zkrátka přestal fungovat. 

Pak pozor, nejspíše vás čeká trapná chvilka vysvětlování, většina chytrých telefonů má totiž v sobě zabudovaný indikátory namočení. A ten v servisu snadno odhalí, co se s vaším mobilem před smrtí dělo. 

Tip: Jak udělat snímek obrazovky (printscreen) na počítači a v mobilu

8) Rada proti utopení mobilu? Voděodolný telefon

Na trhu již existuje celá řada odolných telefonů, které mají různý stupeň krytí – tedy odolnosti:

IPx0 označuje telefon bez ochrany proti vodě 

IPx1 telefon je chráněn proti svisle kapající vodě

IPx2 telefon je chráněn proti kapající vodě ve sklonu 15°

IPx3 telefon je chráněn proti vodní tříšti (kropení, déšť)

IPx4 telefon je chráněn proti stříkající vodě

IPx5 telefon je chráněn proti tryskající vodě

IPx6 telefon je chráněn proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)

IPx7 telefon je chráněn proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru

IPx8 telefon je chráněn proti ponoření do vody v hloubce minimálně 1 metr

IPx9 telefon je chráněn proti tlakové vodě (WAP)

Tip: Co znamenají u chytrých hodinek parametry IP67 a IP68?

9) Pořiďte si voděodolné příslušenství

Pokud vás čeká dovolená u vody nebo máte prostě jen na topení svých mobilů “štěstí”, můžete zainvetovat do vodotěsného obalu. Pokud vyberete kvalitní kousek (vyvarujte se pochybným výrobkům okolo 100 Kč), zajistí vám potřebnou ochranu – stupeň krytí by u výrobků vždy měl být pevně definován. 

S top kousky si navíc můžete užít také focení pod vodou a nemusíte se bát takřka žádné vodní pohromy.

Zdroje: https://insmart.cz/jak-zachranit-utopeny-mobil-pomuze-ryze/ a https://www.alza.cz/jak-zachranit-utopeny-telefon  

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *