Jak pilovat nehty – postupy a dobré rady

Mít zdravé, pevné a krásně upravené nehty je snem každé ženy. Bohužel, příroda všem nenadělila stejně, takže některá žena toho dosáhne téměř bez námahy, zatímco jiná se musí hodně snažit a ještě není výsledek často podle jejích představ. Ovšem základní znalost toho, jak pilovat nehty, vám může v mnoha ohledech pomoci.

Ochrana nehtů

Samozřejmě také záleží na tom, jakou práci vykonáváte, u některých profesí nehty hodně trpí. Pokud to jde, používejte co nejvíce rukavice, jak při práci, tak na ochranu před mrazem a větrem. Hodně namáhaným a poškozeným nehtům dopřejte masku nebo olejovou lázeň. Také je často mažte krémem, který hodně vmasírujte jak do nehtu, tak do kůžičky kolem nehtu.

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Úprava nehtů před pilováním

 • Nehty se snažte pravidelně pilovat, abyste je nemuseli zastříhávat nebo zkracovat kleštičkami. Nehet se tím může poškodit a také budete muset znovu vypilovávat tvar.
 • Pokud přece jen musíte nehty zkrátit (například když se vám jeden zlomí a chcete je mít všechny stejně dlouhé), dejte si pozor, abyste je nezkrátili příliš a nezpůsobili si zbytečnou bolest. Kůže pod nehtem je jemná a když ho příliš ustřihnete, může prasknout. Ranka dost krvácí a dokud nehet nedoroste, místo je hodně citlivé.
 • Pilujte jen čisté, dobře umyté ruce. Při náhodném poranění se Vám do ranky nedostane tak snadno infekce. Vyčistěte i případnou špínu za nehty.
 • Ruce dobře osušte a nehty nechte ještě chvíli vyschnout. Pilník použijte až na úplně suché nehty, mokré (například po koupeli) se snadno třepí a lámou.

TIP: Jak odstranit gelové nehty doma? Vsaďte na prosté namáčení

Jak upravit kůži před pilováním nehtů?

Před samotným pilováním upravte kůžičku kolem nehtu. Zatlačte ji a pokud je potřeba, zastřihněte, abyste předešli záděrám. Ty jednak hyzdí nehet a jednak se do nich může dostat infekce.

Jak vybrat správný pilník

Základem k dokonalému pilování nehtů jsou vhodné pomůcky. Vyberte si pilník, který co nejméně naruší vaše nehty. Můžete použít papírový, akrylový nebo skleněný. Vyhněte se používání kovového pilníku, příliš nehty drásá. Nejlepší je pořídit si pilník hrubší na základní opracování nehtu a jemnější na dopilování a uhlazení.

 • Papírové pilníky jsou asi nejrozšířenější, jsou levné, ale dlouho nevydrží. Prodávají se v různých stupních hrubosti, čím nižší číslo, tím hrubější pilník. Na přírodní pevné nehty se používá nejčastěji hrubost 220-300.
 • Akrylový pilník poslouží o něco déle, bývá trochu hrubší.
 • Skleněný pilník je prakticky nezničitelný, pokud ho nezlomíte. Někdy ale bývá příliš jemný.

TIP: Premium Collagen Complex recenze – může vám tato kloubní výživa přinést opravdu všechno, co potřebujete?

Tvar nehtu

Než začnete nehet pilovat, musíte si rozmyslet, jaký zvolíte konečný tvar. Přitom záleží i na tom, jak dlouhé nehty chcete mít a také na vašem tvaru a délce nehtového lůžka. Používá se pět základních tvarů nehtů:

 • Ovál – nehet je na konci mírně zúžený a zakulacený. Je vhodný pro nehty s kratším i delším nehtovým lůžkem, dobře se udržuje a vypadá elegantně, jemně a žensky. Nehet pilujte nejprve ze stran, když jsou obě strany stejné, konec pak vypilujte do lehce špičatého oblouku. Pilník veďte jakoby do zatáčky z obou stran.
 • Kruh – nehet je více zakulacený, než u oválu, jinak postupujte stejně. Hodí se i pro nehty s širokými lůžky, kde pomáhá nehty opticky zúžit. Nejvíce zachovává přírodní tvar nehtu.
 • Čtverec – nehet pilujte rovně po stranách a na konci v pravém úhlu také rovně. Většinou je to spíše obdélník než čtverec, záleží na délce nehtu. Hodí se pro úzké nehty s dlouhým lůžkem. Tento tvar se často používá pro francouzskou manikúru a pro náročné umělecké zdobení nehtů.

TIP: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená? Nehty mohou být závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů

 • Zaoblený čtverec – vypilujte jako čtverec a rohy pak mírně zakulaťte. Tento tvar je nejčastěji používaný, mnohým takto rostou nehty přirozeně. Je téměř univerzální, hodí se na všechny tvary nehtů, i širokým dodá pěkný tvar. Využívají ho také ženy, které chtějí mít hranatý tvar nehtů, ale ne ostré hrany.
 • Mandle (špička) – zvolte si pomyslný střed na horním konci nehtu a z obou stran k němu nehet vypilujte do špičky. Pokud pak výslednou špičku trochu zapilujete do rovna, vznikne takzvaná „balerína“. Tento nehet vyžaduje častější údržbu a je náchylnější ke zlomení. Je ale vzhledově velmi působivý, zvláště je-li velmi dlouhý.

TIP: Dr. Max Collagen Drink recenze – co dokáže?

Jak pilovat

 • Nejdůležitější je, abyste pilovali stále jedním směrem, a to od kraje nehtu do středu z jedné i z druhé strany.
 • Nejprve použijte hrubší pilník a vypilujte základní tvar, který jste si zvolili.
 • Jemnějším pilníkem tvar dolaďte a zapilujte případné otřepy.
 • Když jste s opilováním spokojení, zkuste ještě každým nehtem přejet po jemné látce, která se snadno zatrhává. Pokud to přežije bez úhony, jsou nehty opilované dokonale, jinak je ještě více ohlaďte.
 • Nehty můžete nakonec vyleštit leštičkou, nebudete-li je lakovat.
Je možné pilovat nalakované nehty?

Ano. Pokud máte nehty nalakované, nemusíte je před pilováním odlakovávat, naopak se vám budou lépe pilovat, nebudou se tolik třepit.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky?

Jedna rada a jeden tip na závěr

Kupte si malý pilníček do kabelky a noste ho stále u sebe. Kdykoli tak můžete malé poškození hned zapilovat a předejít tak většímu zatržení nebo i utržení nehtu.

Na první dokonalé opilování si zajděte k profesionální manikérce. Zvolený tvar nehtu pak budete jen udržovat, případně si po čase návštěvu zopakujete.

Zdroj: https://www.wikihow.cz/Jak-pilovat-nehty, https://blog.naninails.cz/dejte-svym-nehtum-tvar-naucime-vas-to-A58eb876e0dde0/, https://styl.magazinplus.cz/1561-jak-spravne-pilovat-prirodni-nehty-a-jaky-tvar-zvolit.html, https://www.dm.cz/inspirace-a-poradenstvi/make-up/jak-pilovat-nehty-867320

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *