Rýhy a bílé tečky na nehtech – co to znamená?

Ne vždy jsou signály onemocnění patrné na první pohled. Někdy mají podobu jen drobných změn, které snadno přehlédnete. A řada z nich se může odehrávat na našich rukou – tedy konkrétně na nehtech.

Příčin, kvůli nimž vznikají nejrůznější rýhy a dolíky na nehtech, může být celá řada. Problémem může být například zanesení organismu toxiny, ale i problémy s některými vnitřními orgány. A na co si tedy dát pozor?

Podélné rýhy na nehtech

Aby bylo jasno v terminologii – jde o rýhy svislé. Tedy ty, které se táhnou od nehtového lůžka až ke špičce nehtu. Nejsou nijak závažné, většinou se vztahují ke špatnému vstřebávání živin, tedy k nedostatečně fungujícímu trávicímu ústrojí. Často se tedy objevují společně s přirozeným stárnutím organismu.

Tip: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená?

Vodorovné rýhy ukazují na nemoci

Rýhy, které vedou vodorovně (nebo příčně či horizontálně – tedy od jedné strany prstu ke druhé) bývají závažnější. Důvodem jejich vzniku bývá nemoc, často jsou tedy k vidění poté, co se organismus člověka vypořádá s nějakým závažným onemocněním (určitý odstup souvisí s pomalým tempem růstu nehtu). Pokud si ovšem nic podobného neuvědomujete, pak byste měli vědět, že může jít také o příznak diabetu, onemocnění srdce nebo o vážnou infekční chorobu.

Lékař podle umístění rýh poté snadno odhalí, kdy nemoc propukla. Za jeden měsíc totiž vaše nehty poporostou asi o čtyři milimetry. Poslední možností je špatná výživa nebo nedostatečné zásobení těla zinkem.

Bílé skvrny mají mnoho příčin

Někdy se však na nehtech mohou objevit nepravidelné bílé skvrnky. Říká se ji také Messovy bílé proužky, jež se objevují napříč celým nehtem. Mohou být vrozené, případně se vyskytovat při horečce nebo infarktu. Ale příčinou může být i otrava těžkými kovy nebo jiné závažné stavy. Může jít o:

  • onemocnění jater,
  • anémii,
  • onemocnění ledvin,
  • nedostatek vápníku
  • nebo nedostatek vitamínů.

Důležité je i to, na kterém prstu se skvrny objevují. Pokud jde o ukazováček, pak půjde pravděpodobně o nějaké potíže na plicích. Prostředníček značí poškození ve střevech a prsteníček zase poukazuje na ledviny. Pokud ovšem zaznamenáte celý bílý nehet, pak pravděpodobně trpíte chronickým onemocněním ledvin.

Bílé rýhy mají více příčin

Ovšem bílá místa na nehtech mohou mít i podobu nepravidelných rýh. Často jde o následek úrazu nebo stárnutí, ale ukazovat mohou i na Raynaudovu chorobu, lupénku nebo cukrovku.

Tmavé okraje nehtů

Ovšem zpozorovat můžete i bílé nehty, u nichž se objevují zřetelně tmavé okraje. V takovém případě byste měli zpozornět, protože příčinou tohoto stavu může být onemocnění jater. Pokud však navíc objevíte i zarudlá nehtová lůžka, pak můžete trpět selháváním ledvin nebo urémií.

Tip: Bylinky na játra – které a jak pomáhají?

Žluté nehty značí plíseň nebo chronické problémy

Žluté nehty obvykle ukazují na plíseň, kterou je třeba začít léčit. K dalším příznakům v tomto případě patří odlučování nehtu od nehtového lůžka a jeho deformace. Ovšem nemusí jít o jedinou příčinu. Na vině může být i porucha štítné žlázy, problémy s játry, onemocnění plic a samozřejmě také žloutenka. Příčinou ovšem může být i užívání antibiotik. Žluté nehty dokáže zapříčinit například tetracyklin.

Tmavé nehty ukazují na rakovinu

Pokud jsou naopak vaše nehty tmavé (obvykle jde jen o jeden nehet), může vás tento stav upozorňovat na vznikající melanom někde na kůži. Ovšem pozor by si měli dát milovníci exotických krajů – může jít totiž i o příznak malárie.

Nedostatek vitamínu B12

Ovšem pokud jsou vaše nehty nahnědlé a nadto se vyznačují zakulacenými okraji nebo celkovou deformací, pak trpíte pravděpodobně špatnou výživou. Jde totiž o typické nedostatky vitamínu B12.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/zmeny-na-nehtech-odhali-zavazne-nemoci-pozor-si-dejte-na-bile-tecky-a-ryhy/, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/plisen-nehty-nohy.A170707_110805_zdravi_pet, https://ekomarket.cz/content/139-nehtova-plisen-muze-skoncit-az-amputaci

post

2 vašich komentářů a zkušeností: Rýhy a bílé tečky na nehtech – co to znamená?

  1. Dobrý den,
    3. den sleduji, že mi konečky nehtů pravé ruky tmavnou, vypadá to jako špína za nehty. Po vydrbání nehtů kartáčkem zhruba za 3 – 4 hod. nehty opět ztmavnou. Můžete mi poradit, co to je?
    Předem děkuji za odpověď.
    Lenka Břízová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *