Jak se důstojně obléct na pohřeb? Tipy pro muže i ženy

Dříve nebo později se každý z vás ocitne v situaci, kdy je nucen se zúčastnit pohřbu. Ať již se jedná o pohřeb blízké osoby, kamaráda nebo spolupracovníka, jde o důstojnou a vážnou událost, u které se nevyplatí podcenit vhodný oděv.

Oblečení nesmí působit vulgárně či urážlivě nebo neuctivě. Svou přítomností na pohřbu vyjadřujete úctu zesnulému a pozůstalým. Je tedy na místě zachovat jisté dekorum a nepodcenit přípravu a volbu vhodného oděvu. I když nejsou přesně stanovena pravidla co si obléci na pohřeb, jistý všeobecně uznávaný dress code dodržte.

Co si obleče žena

Dámy mají dvě pravidla při oblékání pohřeb. První je, že oblečení musí být decentní a nesmí být vyzývavé a druhé pravidlo je, že žena má mít zakryté ramena a délka šatů či sukně by měla zakrývat kolena.

TIP: Recenze Lapert.cz – pozor na rizikový nákup! Tohle varování se opravdu vyplatí brát vážně

Co se týká barvy oblečení, je samozřejmě vhodná černá. Ovšem je možné zvolit i tmavé barvy jako tmavě hnědou či tmavě modrou. Doplňky lze zvolit v barvě béžové, krémové či bílé. Černé šaty, či černá sukně se sakem je nejvhodnější volbou. K sukni oblečte halenku. Kalhotovým kostýmkem také neuděláte krok špatným směrem. V zimě doplňte outfit o černé kožené rukavice a černý kabát.

Šperky spíše omezte, zvolte jemné, decentní nebo ponechejte doma. Někdy lze mít také černý klobouk a černé brýle, nejsou však nezbytnou nutností.

Jak se správně obléct na pohřeb?

Oblečení na pohřeb by mělo být respektující a decentní. Tradičně se na pohřeb nosí černá, ale v dnešní době se stále více toleruje i tmavě šedá, tmavě modrá nebo tmavě fialová. Barvy jako bílá, červená nebo velmi světlé pastelové barvy by se na pohřeb ovšem nosit rozhodně nikdy neměly.

Co si obleče muž

Muži to mají, jako obvykle, jednodušší a tedy jasně dané. Černé sako, černé společenské kalhoty a černá kravata je jediná vhodná možnost. Můžete mít bílou košili. Sako nemá mít žádný výrazný vzor. Samozřejmostí jsou černé ponožky.

TIP: Recenze 2jakost.cz – vyplatí se nákup nižší kvality? Podívejte se, zda je opravdu dobré šetřit právě na tomto místě

I když je kapesník vhodným doplňkem, není nutné jej mít v klopě saka. Hodinky zvolte decentní, nepříliš výrazné, nebo je ponechte doma.

Pro muže nejsou vhodné ani džíny či sportovní oblečení. Také trekové boty, botasky nebo sandály nechte doma. Zvolte uzavřené polobotky v tmavých barvách.

Oblečení na pohřeb – co je dobré vědět?

Vyhněte se přehnanému použití klenotů, řetízků a náušnic. Pokud máte tetování, je lepší ho zakrýt.

Co oblečete dětem

Pokud berete děti na pohřeb, pak vězte, že by jejich oblečení mělo kopírovat to vaše. Obecná pravidla a výše popsané rady platí i pro ně. To se týká především starších dětí. Sice nemusí být striktně v černé barvě, ale vhodné jsou tmavé odstíny. Vyhněte se světlým a křiklavým barvám. Také obuv, pokud je černá a decentní nemusí být nutně společenská. Černá či tmavá nenápadná sportovní obuv bude v pořádku.

TIP: Flaro.cz recenze – varování ČOI. Co zákazníkům hrozí? Nenechte se napálit tak, jako mnoho jiných zákazníků

Musíte-li vzít na pohřeb opravdu malé děti třeba v kočárku, oblečte je do jednobarevných odstínů. Zde úplně neplatí nutnost se vyhnout světlým odstínům, nicméně vzory ani výrazné barvy nejsou vhodné. Použijte třeba tmavší dečku či pléd na kočárek.

Závěrem pár tipů

Oblečení musí být vyžehlené a čisté. Základní pravidlo je, že čím bližší vztah k zesnulému máte, tím má být váš oděv důstojnější. Budete-li sedět v první řadě musí být váš oděv perfektní. Jste-li známí nebo kolegové a budete stát vzadu, nemusíte trávit výběrem oblečení dlouhou dobu. Oblečte se vhodně podle výše uvedených pravidel, případně vhodně upusťte od dress codu.

Pokud si i přesto nejste jistí vhodným oděvem, můžete své pochybnosti konzultovat s pozůstalými. I pohřby jsou různé a mají různá pravidla, která mohou ovlivňovat to, jak budou smuteční hosté oděni.

Zdroje: https://goodbye.cz/poradna/pohreb-vhodne-obleceni/, https://www.pohrebpegas.cz/obleceni-na-pohreb/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *