Jak správně hnojit česnek?

Pokud si chcete vypěstovat chutný a voňavý česnek kuchyňský (Allium sativum), nazývaný též česnek setý, patří k nejdůležitějším bodům v tomto procesu rozhodně hnojení. Co nezanedbat a čeho se naopak vyvarovat?

Pro začátek je třeba říct, že ani to nejlepší hnojení nebude správně fungovat, pokud budete česnek pěstovat na nevhodném místě. Pozemek, kde bude růst, by tak neměl být příliš vlhký ani stinný. Dařit se mu ovšem bude i v těžkých písčitých půdách. A pokud vysazujete česnek na tzv. zelenou louku, měla by být zorána nejméně čtyři měsíce před výsadbou (a nezáleží na tom, zda jde o výsadbu jarní nebo podzimní).

Organická hnojiva pro česnek

Česnek patří mezi rostliny 2. trati (stejně jako například cibule, pórek, mrkev, petržel, rajčata, brambory, meloun či růžičková kapusta – více v tomto článku), na stanoviště se tedy vysazuje ve druhém roce od zapracování hnoje. Přímé hnojení hnojem rád nemá, ovšem živiny ke svému růstu potřebuje.

Nejlepší je tedy vsadit na hnojení kvalitním kompostem, případně močůvkou anebo zeleným hnojením. Použít je možné například hořčici, ředkev olejnou, hrách, vikev apod.

Průmyslová hnojiva pro česnek

Nemáte-li organické hnojení po ruce, nebo si chcete práci zkrátka a dobře zjednodušit, pak vsaďte na průmyslová hnojiva. Hodí se především ta kombinovaná s obsahem síry. Tento minerál totiž dokáže omezit výskyt původců houbových onemocnění jako je například obávané padlí.

Snažte se také vybírat hnojiva s draslíkem použitým ve formě síranu draselného. Síra se totiž u česneku uplatní nejenom v boji proti chorobám, ale také při tvorbě aromatických silic. Vhodný je tedy například oblíbený Cererit. Naopak klasické NPK hnojivo se příliš nehodí, v protože v sobě obsahuje draslík ve formě hůře využitelného chloridu draselného.

Kdy hnojit česnek

Ideální přehnojení ještě před výsadbou, jak bylo uvedeno výše. Chcete-li hnojit i během vegetace, pak použijte menší dávku hnojiva jednou nebo nanejvýš dvakrát za sezónu. Hodí se například 5% roztok močoviny.

Čím česnek nehnojit

Jak bylo uvedeno výše, česnek nemá příliš v oblibě čerstvý hnůj. A to samé platí i pro chlór, proto vždy vybírejte bezchlorové hnojivo, nebo alespoň to s nízkým obsahem tohoto prvku.

Zdroj: http://www.cesnek-vysocina.cz/cs/o-cesneku/, https://bydlimeutulne.cz/spravne-hnojeni-cesneku-zaruci-ze-jeho-listy-nezezloutnou/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *