Jak správně napsat částku (v Kč, eurech €)

Správný zápis částky v často používaných měnách dělá často problémy i zkušeným spisovatelským matadorům. Naučte se proto, jak správně napsat částku (v Kč, eurech) jednou provždy správně.

Jak psát větší částky

Každou trojici číselných řádů je třeba v zápisu oddělit mezerou. V textech administrativní povahy lze použít i oddělování tečkou. Správně tady bude jak částka 3 000 000 Kč, tak i 3.000.000 Kč.

Kde uvádět značku měny?

Pro začátek je třeba si ujasnit, kde je nutné napsat značku měny. Tu lze uvádět jak za samotnou částkou (běžnější typ zápisu), tak i před ní.

TIP: Několik způsobů, jak napsat hvězdičku na klávesnici notebooku, s numerickou částí i bez ní.

Proč neuvádět pomlčku

Někdy je možné vidět i tvar zápisu v tomto provedení: 500,– nebo dokonce 500,– Kč. Pokud se však v textu používají celá čísla, je pomlčkový zápis považován za nevhodný (a v druhém případě je dokonce vyloženě nesprávný).

A hovoří-li se v textu o haléřových položkách, pak se za celou částkou uvádí v případě potřeby i nuly (např. 400,00 Kč.).

Jak na napsat euro

Pokud chcete psát o eurech, použijte buď malé písmeno (tedy jednoduše euro) nebo mezinárodní zkratku (EUR). První zápis je však mnohem lepší a v mnoha případech i správnější.

Kdy se píše Euro s velkým písmenem?

V zásadě nikdy, i když lze tento nešvar v psaném textu často vidět. Pokud chcete ve svém textu použít toto označení společné evropské měny, pak ho vždy napište malým písmenem. Pro upřesnění ještě uveďme, že slovo euro je středního rodu a tím pádem se tedy skloňuje podle vzoru město.

TIP: Jak lze napsat hranatou závorku napsat na klávesnici počítače

Nejčastější zkratky/značky měn

V textech se také často objevují mezinárodní zkratky nebo také značky měn. Podívejte se na seznam těch nejznámějších a nejčastěji používaných.

Název měnyAbecední kódSymbol měny
Česká korunaCZK
Hongkongský dolarHKD $HK$
Mexické pesoMXN $Mex$
DolarUSD$
Švýcarský frankCHFFr., SFr, FS
Japonský jenJPY¥
Novozélandský dolar, KiwiNZD$, NZ$
EuroEUR
Britská libraGBP£
Australský dolarAUD$, A$, AU$
Kanadský dolarCAD$, C$
Švédská korunaSEKkr
Dánská korunaDKKkr
Norská korunaNOKkr
Singapurský dolarSGD$, S$
Ruský rublRUB
Turecká nová liraTRY
Jihoafrický randZARR
Čínský offshore juanCNHCNH
Polský zlotý PLNPLN

TIP: Jak napsat přehlasované o (ö, Ö) na mobilu a notebooku i klasické klávesnici stolního počítače

Jak napsat euro na klávesnici?

Často lze tento symbol najít na numerické klávesnici. Pokud ji k dispozici nemáte, pak zmáčkněte zároveň Alt Gr (najdete ji vpravo od mezerníku) a klávesu E. Použít lze i postup, při něm najednou zmáčkněte klávesy: levý Alt, levé Ctrl a klávesu písmena E. Zajímavou možností je i použití ASCII kódu. V tomto případě jednoduše stiskněte a držte levý Alt a na numerické části klávesnice vzápětí napište číslo 0128. U Windows je pak nejuniverzálnějším způsobem vkládání znaku pro euro a jiných speciálních znaků zkratka win+.

Zdroj: https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=786, https://www.cnews.cz/jak-napsat-euro-znak-na-klavesnici/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *