Jak vypěstovat mango? Květů se dočkáte za 6 let, plodů nikdy

Mnoho zajímavých pokojových rostlin si můžete vypěstovat i z odpadu – například z pecek, které vyhodíte po konzumaci exotického ovoce. A mezi takovéto rostliny patří i mango. Jeho pěstování má však svá pravidla.

Pro začátek je třeba zvolit zralý a nepoškozený plod. V žádném případě nepoužívejte ten, jehož lehce nahnědlé zabarvení dužiny svědčí o tom, že v něm již započaly hnilobné procesy. Ty se totiž mohou poměrně snadno dostat i k semenu a zničit ho. A jak se chovat k semenu z dokonale zdravého plodu?

Jak pěstovat mango doma

Mango je ovoce pocházející z Indie, Číny a Thajska. Je poměrně citlivé na přepravu (proto jeho poměrně vysoká cena) a také na vnější vlivy. A to platí i pro semena. Po vyjmutí z dužiny je proto nutné je zasadit ihned – čekání se nevyplácí a mohlo by vaše úsilí zcela zmařit. Semeno vyjměte a pečlivě ho očistěte od dužiny – nesmíte ho nikde poškodit.

Poté ho ponořte do slabého roztoku manganistanu draselného na 10 minut a následně opláchněte pod tekoucí vodou. Tato procedura chrání semena před tvorbou plísní a jiných infekcí. Dále si připravte si gázu nebo jakýkoli jiný měkký hadřík a dobře ho navlhčete vodou. Semena do této látky zabalte a vložte do libovolného sáčku. Uzavřete a nechte na teplém místě klíčit. Pokud proces výsadby probíhá v zimě, může být nádoba umístěna v blízkosti topení nebo pod ním. Textil je třeba každý den znovu navlhčit. Klíčení trvá v průměru 5 až 14 dní, poté by mělo následovat přímé zasazení do země.

Jak zasadit mango

Pro počáteční péči budete potřebovat středně vysoký květináč o průměru 10 cm. Dostatek volného místa mango podpoří v růstu kořenů. A myslete také na drenážní otvor. Pro výsadbu je vhodná univerzální směs neutrální zeminy (pH 7). Ale možné je zvolit i rašelinu smíchanou s hrubým pískem v poměru 2 : 1. Samozřejmostí musí být i drenážní vrstva například z keramzitu, nasypaná na dno květináče (nikdy nesmí zabírat více než čtvrtinu volného prostoru).

Uprostřed květináče udělejte důlek a semínka zasaďte klíčkem dolů. Měla by být ovšem hlínou zakrytá maximálně do 3/4. Dále mango střídmě zalévejte odstátou vodou pokojové teploty a umístěte ho na parapet. Aby rychleji vyklíčilo, je vhodné květináč překrýt potravinářskou fólií nebo sáčkem. Tento kryt je možné sejmout po objevení prvních pravých lístků.

Jak vypěstovat mango

Pokud se o svůj stromek budete dobře starat, může poprvé vykvést už po 6 letech. Květy je třeba opylit, pokud se chcete dočkat plodů. Připravte se však na to, že jde jen o dekorativní záležitost. V našich podmínkách ovoce nikdy zcela dozrát nemůže.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vypestovat-mangovnik-z-pecky-manga-z-obchodu

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *