Půjčka v exekuci – jak získat a čemu se vyhnout?

Dostat se v dnešní době do finančních problémů, které končí exekucí, není nic složitého. Stačí pár nezaplacených účtů, zesplatněná půjčka a problém je na světě. Jak řešit situaci v případě, že máte exekuci a potřebujete půjčku? 

S exekucí u banky nepochodíte

Půjčovat si peníze v případě, kdy nestíháte splácet své závazky a máte exekuci, není zrovna ideální nápad. Banky moc dobře ví, že byste jim s největší pravděpodobností nebyli schopni úvěr splatit, proto klientům s exekucí zásadně nepůjčují.

A jelikož si před schválením půjčky banky vždy prohlížejí veškeré záznamy a příslušné registry, rozhodně si nemyslete, že by se vám exekuci povedlo utajit. 

Mohlo by vás zajímat: Jak založit účet, aby na něj nemohl exekutor?

Půjčky v exekuci od nebankovních společností

Také solidní nebankovní společnosti vám s exekucí nepůjčí. Stejně jako banky mají zákonnou povinnost se přesvědčit o tom, že klient je schopný půjčku splatit, nemá exekuce nebo není v insolvenci. 

Najdou se ale i takové nebankovní společnosti, které si se zákonem zahrávají a skutečně nabízejí půjčky v exekuci. V podstatě se většinou jedná o dva typy půjček …

1) Půjčky v exekuci se zástavou

Pokud vlastníte dům, byt či jinou nemovitost, můžete využít nabídky některé z nebankovních společností. Podmínkou samozřejmě je, že bude půjčkou splacena exekuce – o její vyřízení se často postará sama společnost. 

Vy tak můžete vyřešit svůj problém a pokud je hodnota nemovitosti vyšší než exekuce, můžete si často půjčit ještě další finance navíc

Nebankovní společnosti ve vás ale v tomto případě vidí rizikového klienta a navíc také ví, že moc možností na výběr nemáte. Počítejte tedy s opravdu poměrně vysokými úroky či RPSN a přísnými podmínkami. Hrozí vám nejen vysoké pokuty při nesplácení, ale snadno můžete o svou nemovitost přijít také v případě, kdy se objeví nová exekuce

Čtěte také: Anonymní bankovní účet – jak založit a poslat vklad?

2) Krátkodobé půjčky v exekuci

Spousta nebankovních společností nabízí krátkodobé mikropůjčky také lidem s exekucí. Většinou se jedná o půjčky ve výši několik málo tisíc korun s krátkou 30 denní splatností

Tyto rychlé půjčky vám sice mohou vypomoci před výplatou, ale vzhledem k enormně vysokým úrokům či poplatkům mohou být také rychlou cestou do finanční pasti. Namísto splacení půjčky budete platit jen úroky a nakonec se můžete dočkat i zesplatnění a další exekuce. 

Pro koho jsou půjčky v exekuci vhodné?

Obecně lze říci, že pro nikoho. Pokud máte exekuci, další půjčkou si můžete zadělat na další problémy. Chápeme ale, že někdy mohou být jediným východiskem …

Pro získání půjčky v exekuci ale bude nezbytné prokázat váš pravidelný příjem, což může být problém. V exekuci lidi často volí vyplácení peněz na ruku nebo si je nechávají zasílat na cizí účet. V tomto případě nemusít být jednoduché potvrzení o výši příjmu sehnat. 

Problém s vyplacením půjčky

Pokud vám exekutor obstavil účet, může být problém také vyplacení půjčky. Ta by v případě bezhotovostní platby na váš účet šla rovnou exekutorovi. 

Pokud tedy nemá půjčka sloužit ke splacení exekuce, bude nutné se poohlédnout po hotovostní půjčce na ruku, kterou ovšem nabízí jen zlomek nebankovních společností

V tomto případě počítejte také s hotovostním splácením a ne každému musí být příjemné, když vám každý týden zaklepe na dveře cizí člověk, který si přišel pro splátku. 

Tip: Půjčka Zonky nevýhody – recenze a zkušenosti klientů

Dejte si pozor na půjčky na směnku

Pro lidi v exekuci nabízí na internetu poměrně mnoho záhadných investorů půjčky na směnku. Těm je ale potřeba se obloukem vyhnout. Půjčka na směnku je nerizikovějším finančním produktem, ke kterému se můžete dostat. A poměrně jistě se bude jednat o rychlou cestu do pekel. 

Lidé, kteří půjčují peníze na směnku žadatelům s exekucí stojí na hraně zákona a většinou se jedná o novodobé lichváře, kteří vám nastaví takové podmínky, které nebudete schopni zvládat.

Shrnutí závěrem …

Pokud čelíte exekuci, snažte se ji aktivně řešit. Pokud už si musíte půjčit, půjčte si právě na vyřešení exekuce nebo vyhledejte alespoň co možná nejbezpečnější možnost.

Vyhněte se půjčkám na směnku i novodobým lichvářům. Nikdy taky neplaťte žádnou částku za vyřízení půjčky předem, často se jedná o podvod a vy už neuvidíte ani „zástupce společnosti“ ani své peníze.

Kde sehnat peníze v exekuci?

Banky vám s exekucí nepůjčí, zbývají tedy jen nebankovní společnosti. Ty vám mohou na základě zástavy nebo ručitele půjčit peníze na vyplacení exekuce + případně nad rámec této částky, využít můžete i krátkodobých půjček. Vyhněte se ale půjčkám na směnku a půjčůjte si jen v jinak neřešitelných případech.

Můžu si půjčit, když mám exekuci?

Bankám i nebankovním společnostem zákon ukládá povinnost si předem zjistit, zda bude klient schopen svou půjčku splácet. Pokud jste tedy v exekuci, žádná solidní společnost ani banka by vám půjčit neměla. Stejně tak vy byste si neměli brát půjčku, o které víte, že ji nebudete schopni splatit.

Zdroje: https://exekuce-insolvence.cz/t/kde-najit-solidni-pujcku-pro-lidi-v-exekuci/ a https://www.expresscash.cz/pujcka-na-smenku-na-ruku

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *