Jak založit účet, aby na něj nemohl exekutor?

Dostat se do situace, kdy máte exekutorem obstavený bankovní účet, není nic příjemného. Že je ideálním řešením své dluhy aktivně řešit, vám asi připomínat nemusíme, tak si dnes raději povíme, jak založit účet, aby na něj nemohl exekutor, a zda je to vůbec možné. 

Je možné si v exekuci založit účet?

To, zda máte exekuci, nemá na založení bankovního účtu žádný vliv. Můžete si jej založit naprosto běžně u jakékoliv banky. Situace může být jiná, pokud jste šli do oddlužení, s insolvencí mají některé banky při založení účtu problém. 

Ochrání vás nový účet před exekutorem?

Pokud vám exekutor obstavil účet, na kterém máte své finance a chodí vám na něj výplata, můžete si samozřejmě založit nový účet u jiné banky. Jedná se ale pouze o dočasné řešení

Exekutoři jsou si moc dobře vědomi, že založení nového účtu bývá častým prvním krokem dlužníků, proto si i po obstavení stávajícího účtu v určitých intervalech zjišťují, zda si dlužník nezaložil nový účet

Můžete se tak třeba dostat i k několika výplatám, stejně tak ale můžete mít smůlu a účet budete mít zatížen exekucí již po několika dnech. Záleží jen na aktivitě exekutora, banky samotné o založení účtu exekutory neinformují, ti ale mají své osvědčené metody, jak se o novém účtu spolehlivě dozvědět. 

Náš tip: Nebankovní půjčky – kde vám opravdu půjčí?

Řešením může být chráněný účet

Exekutoři mohou postihnout exekucí jakýkoliv účet, bez ohledu na nezabavitelné minimum nebo na to, zda vám na něj nechodí například výživné pro osobu, jež máte v péči. 

Proti tomuto jednání vám může od roku 2021 poskytnout pomoc tzv. chráněný účet. Na těch je před exekucí chráněna nezabavitelná částka ve výši životního minima i jednorázové či měsíční dávky. 

Na základě žádosti si může fyzická osoby nechat u banky zřídit chráněný účet, který musí dle zákona být bez poplatků. Banka vám jej musí zřídit do 5 pracovních dnů od podání žádosti.

Náš tip: Jak se zbavit nevýhodných nebankovních půjček?

Co spadá pod chráněné prostředky na chráněném účtu?

Před exekucemi budou na chráněném účtu v bezpečí následující finanční prostředky:

  • Nezabavitelná částka ve výši životního minima (k lednu 2023 činí 4 860 Kč).
  • Výživné určené pro osobu, kterou máte v péči.
  • Mzda nebo jiný příjem, který již byl exekucí postižen.
  • Příjmy z podnikání – je možné provádět srážky jen ve výši 2/5, zbytek je chráněným příjmem. 
  • Peněžité dávky sociální péče.
  • Dávky pomoci v hmotné nouzi.
  • Příspěvek na bydlení.
  • Jednorázově vyplacené dávky státní sociální podpory a pěstounské péče.
  • Daňový bonus.
  • Pojistné plnění určené na nové bydlení či opravu obydlí, vyplacené vlastníkovi chráněného účtu.

Jak rychle dorazí finance na chráněný účet?

Chráněný účet je vám bankou zřízen k účtu postiženému exekucí, banka vám tedy musí každou příchozí chráněnou platbu na váš chráněný účet převést. Nemusíte se ale bát žádné prodlevy, banky vám prostředky na chráněný účet převedou tentýž den

Jednorázová výplata prostředků z exekucí obstaveného účtu

Využít můžete také možnosti nechat si 1x za dobu trvání exekuce vyplatit ze svého účtu částku ve výši trojnásobku životního minima. Jelikož je v současné chvíli životní minimum 4 860 Kč, můžete si nechat jednorázově vyplatit 14 580 Kč. 

Pozor na odklánění peněz na dětský účet – hrozí vám i vězení!

Ve spoustě internetových diskuzí narazíte na radu, abyste si založili dětský účet, na který exekutoři nesmí. Dětské či studentské účty nabízí většina českých bank a to s vedením účtu zdarma. 

Dětský účet je veden na jméno vašeho dítěte, působíte zde jen jako disponent a můžete si na něj nechat zasílat třeba i výplatu, která by vám jinak chodila na exekucí obstavený účet. Většinou je ale výplata obstavena již přímo u zaměstnavatele.

Tip: Jaký je nejvýhodnější spořicí účet pro děti?

Má to ale velký háček! Systém sice takto funguje a banky vás exekutorovi neprozradí, pokud se ale exekutor banky zeptá, ta mu může potvrdit, že si skutečně necháváte na účet zasílat pravidelné platby a další příjmy podléhající exekuci. 

Některé banky na takové jednání reagují dokonce tím, že vám zneužívaný dětský účet zruší. Hrozí vám ale mnohem větší postih, zneužíváním dětského účtu pro odklánění svých příjmů kvůli exekuci může přinést postih za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí (lidově „mařenka“) či poškození věřitele. A hrozí vám tak i odnětí svobody

Náš tip: Kdy chodí nemocenská (2023) a jaká je její výše?

Pokud vám chráněný účet ve vaši situaci nepomůže, není dětský účet ideálním řešením, stejně jako odesílání prostředků na cizí účet. Zkuste tedy zvážit insolvenci neboli oddlužení …

Zdroje: https://abivia.cz/rady-jak-na-dluhy/chraneny-ucet-poskytne-dluznikum-v-exekuci-vetsi-jistotu/, https://abivia.cz/rady-jak-na-dluhy/zalozeni-uctu-v-exekuci/ a https://exekuce-insolvence.cz/2020-jak-zalozit-ucet-v-bance-aby-na-nej-nemohl-exekutor/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *