Kdy stříhat levanduli? Jarní, letní a podzimní střih

Aby byla levandule vždy krásná a zdravá, je třeba se u ní zaměřit na správnou techniku střihu. Jen jeden za rok totiž nestačí – naopak. Pokud se chcete své rostliny postarat se vším všudy, musíte střih praktikovat třikrát do roka.

Stříhání levandule na jaře

První střih levandule je třeba provést na jaře. Přesný termín neexistuje, musíte se řídit vzhledem své rostliny. Pokud ji rozhrnete a uvidíte v keři rašit mladé lístečky, pak je na čase vzít do ruky nůžky. Levandule jednoduše zastřihněte a zarovnejte, aby měly šanci dobře obrazit.

Na jaře jsou jejich regenerační schopnosti největší, takže se vůbec nemusíte bát ani hlubokého střihu. Naopak – levanduli to jen prospěje. Nikdy však nestříhejte hloub, než do první třetiny větviček. Levandule je totiž polokeř a dřevnatí odspodu a kdybyste se dostali až na staré dřevo, splakali byste nad výdělkem – v těchto místech již totiž téměř neobráží.

Výjimku tvoří pouze mladé rostliny, které ještě nedřevnatí. Ty je možné podle potřeby zastřihnout i více. Stále by však mělo nad zemí zůstat asi 8 až 10 centimetrů rostlinné hmoty. Také si pohlídejte, aby na každé větvičce zůstaly 3 nebo 4 rašící pupeny, jinak byste se připravili o kvetení.

Stříhání levandule během kvetení

Další vhodný čas pro střih levandule je během kvetení. Možností je několik – pokud chcete levanduli sušit, pak květy stříhejte ještě čerstvé. Naopak chcete-li na zahradu přilákat včely a těšit se pohledem na krásně rozkvetlé keříky, pak se střihem vyčkejte až na dobu, kdy levandule dokvete. Poté je vhodné květy odstranit – a vůbec nevadí, když k nim „přiberete“ něco navíc. Naopak. I v této době se dokáže keř velmi dobře regenerovat.

Střih levandule na podzim

Někdy je v této době doporučováno levanduli opět sestřihnout – zvláště, pokud chcete docílit kompaktního tvaru. Pokud ovšem nebydlíte v opravdu teplých nížinách s minimálními zimami, pak tento postup doporučit nelze. Mohl by totiž ohrozit přezimování vašich rostlin. Odstraňte tedy jen nemocné, nalomené nebo suché části a jakoukoliv další péči nechte na jaro.

Zdroj: https://zavunilevandule.cz/strihani-levandule/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-ostrihat-levanduli-aby-byla-pristi-rok-obsypana-kvety

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *