Kontryhel je pomocník pro ženské zdraví – jak pomáhá a jak ho užívat?

Kontryhel obecný patří mezi nejznámější bylinky vhodné pro řešení „ženských“ problémů. Jak pomáhá a jak ho užívat?

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), běžně známý pod přezdívkou sukénka Panny Marie je vytrvalá rostlina pocházející z Evropy a Asie. Je široce pěstován pro své atraktivní olistění a jemné žlutozelené květy, které rozkvétají od začátku do poloviny léta. Jeho listy jsou pokryty výraznými vroubkovanými listy, které tvoří růžici a jsou pokryty jemnými chloupky, které jim dodávají měkký, sametový vzhled.

Něco málo o kontryhelu

V zahradě se kontryhel často pěstuje jako okrasná rostlina, ceněná pro své atraktivní olistění a jemné květy. Dobře roste ve vlhké, dobře odvodněné půdě a snáší i částečný stín. Je také oblíbenou volbou pro použití ve skalkách nebo poslouží i jako půdopokryvný element. Vyžaduje minimální údržbu, takže je skvělou volbou pro zahradníky, kteří chtějí na svou zahradu nenáročný zelený doplněk, navíc vybavený i léčivými vlastnostmi.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Účinky kontryhelu na zdraví

Kontryhel se používá v tradiční medicíně k různým účelům, mimo jiné jako lék na menstruační křeče, k zastavení krvácení a k léčbě zažívacích problémů. Používá se také v produktech péče o pleť pro svou údajnou schopnost zklidňovat a hydratovat pokožku. A jaká jsou konkrétní využití této bylinky?

Zmírnění nepříjemné menstruace

Kontryhel má adstringentní a protizánětlivé vlastnosti, takže je užitečný pro snížení menstruačního nepohodlí a křečí. Zmírňuje také intenzitu menstruace a může pomoci s vyrovnáním cyklu.

TIP: Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví. Co vám hrozí, pokud to s oblibou toho nápoje přeženete?

Co jsou to adstringentní účinky?

V kosmetice se adstringenty používají ke zmenšení pórů a k omezení produkce kožního mazu. Tyto látky také pomáhají udržovat pokožku suchou a čistou.

Péče o pleť

Skvěle se hodí také k léčbě kožních onemocnění, jako je akné a ekzém.

Hojení ran

Tato bylinka má také potenciál podporovat hojení ran a snižovat zánět. Obvykle se používá přikládání čerstvých listů.

Péče o zdraví trávicího traktu

Kontryhel se také se někdy používá k léčbě zažívacích problémů, jako je průjem a zažívací potíže.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Jak připravit čaj z kontryhele

Nejčastěji se používá čaj, připravovaný běžným způsobem. Recept vypadá takto:

  • 1 polévková lžíce sušených listů
  • 1 šálek vroucí vody
  • Med nebo citron (volitelné)

Sušené listy vložte do šálku a zalijte vroucí vodou. Nechte čaj louhovat 5-10 minut, nebo dokud nedosáhne požadované síly. Čaj sceďte do samostatného šálku, lístky vyhoďte a pokud chcete, přidejte med nebo citron podle chuti. Užívají se obvykle 3 až 4 šálky denně po dobu několika týdnů nebo podle potřeby. A pokud do něj namočíte čisté plátno, poslouží i jako obklad na problematickou pleť.

Kontryhel – kontraindikace

A při jakých stavech je lepší kontryhel neužívat, nebo se předtím alespoň poradit s lékařem?

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Lze kontryhel užívat v těhotenství?

Ne, může způsobit potrat, takže by se neměl užívat během těhotenství.

Při potížích se srážlivostí krve

Bylinka Alchemilla vulgaris může ovlivňovat koagulaci krve, takže by se neměla užívat u pacientů s poruchami srážlivosti krve.

Lze kontryhel užívat během kojení?

Ne, kontryhel může negativně ovlivňovat tvorbu mléka, takže by se neměl užívat během kojení.

Interakce s léky

Neužívejte jej ani ve chvíli, kdy užíváte léky ovlivňující srážlivost krve. Bylinky na ředění krve – jaké druhy jsou nejlepší?

Zdroj: https://www.avicenna.cz/item/alchemilla-vulgaris-kontryhel-obecny, https://www.dtest.cz/clanek-1166/leciva-sila-rostlin-kontryhel-obecny-alchemilla-vulgaris-l, https://www.prozdravi.cz/problematiky/kontryhel-obecny-alchemilla-vulgaris/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *