Larvy a brouci v půdě – prospěšný vs. škodlivý hmyz. Jak ho rozeznat?

Ne všichni obyvatelé zahradní zeminy naší zelenině prospívají, ale na druhou stranu by bylo velkou chybou vidět ve všem, co se pohne, jen škůdce. Jak tedy rozeznat prospěšný hmyz od toho škodlivého?

Červeně zbarvené ruměnice neškodí

Zdroj: canva

Tyhle červené broučky s černými skvrnkami zná určitě každý. Ruměnice pospolná dokáže zejména na jaře doslova okupovat paty lip a jiných vhodných stromů. Leckdo se tak velké invaze děsí a obává se, co by mu na zahradě mohla způsobit. Máme však pro vás dobrou zprávu – nic. Ruměnice se živí zbytky rostlin i hmyzu, takže vaši zahradu čistí od potenciálně nebezpečného materiálu, ve kterém by se mohly rozmnožit patogeny

Střevlík dokáže vyděsit

blank
zdroj: canva

Potkat ovšem můžete i velké černé nebo hnědé brouky, kteří díky svým velkým kusadlům už na první pohled vypadají nebezpečně. A oni opravdu nebezpeční jsou – jde totiž o opravdu neúnavné predátory, kteří dokážou ulovit škodlivé housenky, žížaly apod. Loví v noci – přes den se schovávají tam, kde zem pokrývá spadané listí. Dejte na ně tedy pozor, až budete pálit shrabané listí.

Stonožky a co o nich vědět

blank
zdroj: canva

Ke stonožkám se váže jedna zajímavost – fungují totiž jako spolehlivý indikátor kvality zeminy na vaší zahradě. Pokud je na zahradě máte, znamená to, že si vaše zelenina a další plodiny mohou užívat opravdu úrodné zeminy s dostatkem makroživin. V opačném případě byste na kvalitě tohoto důležitého média měli ještě zapracovat. A co samotné stonožky? Ty si dokážou poradit s mnoha otravnými škůdci – konzumují dospělce i vajíčka Rozhodně byste si je tedy měli hýčkat.

Škvor si poradí s mšicemi

blank
zdroj: canva

Ze škvorů alias střihavek má mnoho lidí husí kůži. Ale je to zcela zbytečné – běžní škvoři vás „střihnout“ nedokážou. Škvor velký sice ano, ale nejde o nijak bolestivé zranění, navíc k této obraně přistupuje jen v případě velké nouze. A zalézání škvorů do ucha nebo jiných tělních dutin patří spíše do kategorie urban legends. A co vlastně na zahradě dělá? Likviduje mšice, a čas od času se pustí i do nějakého toho přezrálého ovoce. Celkově vzato je však jeho funkce spíše pozitivní.

Svinky a stínky

blank
zdroj: canva

Tito drobní korýši mají charakteristický článkovaný vzhled. Ani oni vám nijak neškodí – živí se totiž rozkládajícími se zbytky. Vaši zahradu tak velmi efektivně vyčistí.

Na larvy chrousta pozor

blank
zdroj: canva

Ovšem v zemině můžete objevit i poměrně velké, tlusté larvy chrousta. Jsou obvykle žlutobílé a opravdu masité, a když je vyrušíte, stáčí se do oblouku. Těchto larev se určitě zbavte – mohou vám totiž zlikvidovat vaše rostliny tím, že jim ožerou kořínky Dospělci pak okusují listí stromů, čímž je mohou velmi vážně poškodit.

Velmi podobně vypadají i larvy chroustka letního. Jsou jen o něco méně „macaté“ a mají oranžovou hlavičku. Dospělci i larvy se ovšem chovají velmi podobně jako běžní chrousti, takže je zlikvidujte také.

Pozor na larvy zlatohlávka

blank
zdroj: canva

Škodit vám ovšem mohou i larvy zlatohlávků. Mají tvar písmene C a oproti larvám chroustů jsou menší. Pokud se dostanou do záhonu se zeleninou, pak jí mohou ožírat kořínky, mnohem častěji se však živí tlejícími rostlinami a trouchnivějícím dřevem. Od škodlivých konkurentek se pak liší i druhem pohybu – přesouvají se totiž vlnivým pohybem po zádech.

Škodlivé larvy lalokonosce

Dospělí lalokonosci jsou k poznání vcelku snadno podle „dlouhého nosu.“ Ožírají listy rostlin a na zahrádce mohou být poměrně významným škůdcem. Jejich larvy jsou však nenápadnější. Měří 8 až 10 milimetrů, barevně se pohybují od zcela bílých až po hnědé. Typická je pro ně oranžovo-hnědě zabarvená a lesklá hlava. Pokud tedy na podobná „individua“ v substrátu narazíte, také je zlikvidujte.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/pozor-hmyz-v-zahrade-ktery-vam-prispechal-na-pomoc-29947.html, https://www.pasti.cz/blog/chrousti-jak-likvidovat-chrousty-a-larvy/, https://www.moni.cz/aktuality/larvy-v-kompostu, https://www.ceskazahradka.cz/jak-se-zbavit-lalokonosce/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *