Létání v těhotenství – bezpečnost a doporučené termíny

Letadlo je dnes bráno za stejně dostupný dopravní prostředek jako například automobil. Na některá specifika je však třeba stále brát zřetel. Například létání v těhotenství má svá přesně stanovená pravidla.

Létání během těhotenství je obvykle bezpečné, pokud je nastávající matka bez jakýchkoliv komplikací. Nicméně, mnoho leteckých společností preferuje, aby těhotné ženy cestovaly pouze v pozdějších stádiích těhotenství a s lékařským potvrzením o stavu těhotenství.

Do kdy je možné létat v těhotenství?

Obvykle se doporučuje hranice 36. tt. Od začátku třetího trimestru pak obvykle aerolinky vyžadují lékařské potvrzení o tom, že je létání pro těhotnou ženu bezpečné. Za nejlepší dobu na cestování letadlem se považuje období mezi 14. a 27. týdnem těhotenství (tedy druhý trimestr). Mějte však na paměti, že letiště a aerolinky mohou mít svá vlastní omezení pro cestování těhotných žen.

TIP: Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat, abyste si nechtěně neublížila?

Tipy pro létání během těhotenství

A jak si cestování v letadle co nejvíce zpříjemnit a minimalizovat možná rizika?

  • Konzultujte vše se svým lékařem: Ujistěte se o tom, že v dané fázi těhotenství je pro vás létání bezpečné.
  • Vyberte správné místo: Zvažte volbu místa v letadle – vyplatí se hledat například místa s větším prostorem pro nohy nebo větší a pohodlnější sedadla v dražších třídách.
Jak si zpříjemnit létání během těhotenství?

Vyberte správné místo, snažte se mít po ruce vodu a občerstvení, choďte a protahujte se, vyzkoušejte různé polohy během sezení a berte maximální ohled na bezpečnost.

  • Připravte se na cestu: Snažte se mít po ruce a občerstvení, stejně jako dostatek tekutin pro celou cestu.

TIP: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve, díky tomu, jak se chová vaše tělo?

  • Choďte a protahujte se: Snažte se hýbat nejenom před samotným nástupem do letadla, ale i během letu, abyste zabránili křečím a zlepšili krevní oběh.
  • Vyzkoušejte různé polohy: Vyhovovat vám může například například sezení s nohama nataženými nebo naopak s pokrčenými koleny.
  • Berte ohled na bezpečnost: Vždy se řiďte pokyny personálu a dodržujte bezpečnostní pravidla letu.

TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat. Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o jeho prvních příznacích

Na co ještě myslet

Létání rozhodně není možné brát jako zcela bezproblémovou alternativu například k použití auta – jistá opatrnost se vždy vyplatí. Je proto vždy důležité konzultovat vaši cestu s lékařem a zvážit všechna rizika a potenciální komplikace.

Zdroj: https://www.hipp.cz/tehotenstvi/pruvodce/otazky-a-odpovedi/cestovani-v-tehotenstvi/, https://www.cestujzababku.cz/cestovani-letadlem-v-tehotenstvi-a-pravidla-leteckych-spolecnosti/, https://www.emimino.cz/encyklopedie/cestovani-letadlem/

post

2 vašich komentářů a zkušeností: Létání v těhotenství – bezpečnost a doporučené termíny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *