Malinový jazyk – co to je? Je třeba řešit?

Malinový jazyk může být jak projevem neškodných úprav jídelníčku, tak i příznak špatně vyvážené stravy nebo dokonce vážně nemoci. Je proto třeba věnovat pozornost i dalším příznakům.

Bohužel, i když z názvu to úplně nevyplývá, jedná se o příznak choroby či nedostatku. Malinový nebo také jahodový jazyk je způsoben odlupováním bílého povlaku a vystoupnutím červených papil. Toto zbarvení naznačuje, že ve vašem organismu něco není tak, jak má.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Co to může být?

Malinový jazyk může ukazovat na různé stavy. Je třeba věnovat pozornost i jiným příznakům, např. projevům na kůži, hladině cukru, únavě či problémům s páteří. Mezi stavy s takto zabarveným jazykem patří například nedostatek vitamínů skupiny B, nedostatku vitamínů a živin. Malinový jazyk se vyskytuje při streptokokové angíně, při otravě oxidem uhelnatým nebo při Kawasakiho nemoci či nedostatku železa.

Malinový jazyk jako projev nedostatku vitamínů

Někdy může za nepřirozené zbarvení „pouze“ špatně sestavený jídelníček. A na které vitamíny je třeba se zaměřit?

  • Deficit vitamínu B1 – Thiamin – projevuje se únavou, ochablostí svalů, bolestmi hlavy, anorexií a je spojen s chronickým alkoholismem.
  • Deficit vitamínu B9 – kyseliny listové – zbarvení jazyka je v tomto případě červenofialové – jeho nedostatek se projevuje anémií. Ohrožuje především těhotné ženy, kdy může dojít k rozštěpu neurální trubice plodu.
  • Deficit vitamínu B12 – Kobalamin – nedostatek se projevuje neprospíváním, neurologickými příznaky a makrocytární anémií

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Které vitamíny mohou za malinový jazyk?

Obvykle jde o nedostatek vitamínů skupiny B, zejména B1 (Thiamin), B9 (kyselina listová) a B12 (Kobalamin).

Další důvody objevení malinového jazyka

Ovšem jazyk jako malina se může objevit i z jiných důvodů tady jsou ty nejčastější.

  • Deficit železa – chudokrevnost, brnění v lýtkách, nápadná bledost a zimomřivost, nevolnost, průjmy nebo zácpa, celková slabost
  • Streptokoková neboli spálová angína – onemocnění se projevuje jako běžná angína. Později se mohou dostavit horečka, bolesti hlavy, břicha a krku a také pocit na zvracení.
  • Kawasakiho nemoc – je to vzácné onemocnění s obdobnými příznaky jako spála. K projevům patří navíc zčervenání očí, vyrážka a otok uzlin. Postihuje především malé děti do 5ti let věku.
  • Otrava oxidem uhelnatým – jasně červený jazyk – je doprovázena bolestmi hlavy, tlakem na prsou, bušením krve v hlavě, závratěmi, nevolností a zvracením.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky? Jedna rada a jeden tip na závěr

Co dělat, když máte malinový jazyk?

Při malinovém jazyku je na místě navštívit lékaře. Lékař z podrobnějšího vyšetření, případně z analýzy krve stanoví léčbu. Ačkoliv se může jednat o „pouhý“ nedostatek vitamínů, může se jednat i o vážný stav, který je třeba léčit. Ovšem není třeba hned panikařit. Červená řepa či sladký červený bonbon vám jazyk zabarví velice spolehlivě.

Zdroj: https://medicspark.cz/priznaky/malinovy-jazyk/, https://styl.instory.cz/2073-jake-onemocneni-signalizuje-malinovy-jazyk.html, https://www.mzcr.cz/intoxikaci-oxidem-uhelnatym-je-dobre-nepodcenovat/, https://www.wikiskripta.eu/w/Kawasakiho_nemoc, https://www.gsklub.cz/gs-magazin/nedostatek-zeleza-dava-telo-najevo-jasnymi-priznaky/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *