Jak a na kolik prát ručníky? Nedělejte běžné chyby

Na ručníky klademe obvykle značné nároky – musí dobře nasávat vlhkost, dobře zahřát a potěšit na dotek. O žádné tvrdé, škrábavé a nesavé kousky rozhodně nikdo nestojí – přesto se řada z nich časem v takové nehezké kousky textilu promění. Může za to obvykle špatná technika praní a teplota. Na kolik tedy prát ručníky, aby zůstaly stále měkké a hebké?

Při praní ručníků je třeba rozlišovat, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Podle toho je možné určit vhodnou teplotu praní.

Na kolik prát ručníky

Teplota, na kterou je možné prát ručníky, se liší v závislosti na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Obecně platí, že ručníky z bavlny a froté se mohou prát při teplotách mezi 40 a 60 °C, zatímco jemné ručníky z hedvábí nebo viskózy by se měly prát pouze v nízkých teplotách (obvykle do 30 °C). Vždy se proto vyplatí ještě před prvním praním zkontrolovat štítek na ručníku a dodržovat pokyny výrobce.

TIP: Jak prát péřovou bundu? Postup je sice dlouhý, ale jednoduchý – po vyprání bude stále vypadat jako nová

Je vhodné na ručníky použít aviváž?

I když můžete mnohdy slyšet opak, aviváž na ručníky vhodná je. Pomáhá udržovat je měkké, příjemně vonící a čisté. Ovšem musí jít o čistě bavlněné nebo bambusové materiály – jiné materiály (především umělá vlákna) aviváž nesnášejí.

Je také třeba vybrat správný druh aviváže. Nezapomeňte se proto podívat na její obal a zkontrolovat, zda je vhodná pro použití na ručníky.

Tipy pro praní ručníků

Pokud je chcete prát ručně, použijte teplou vodu a prací prostředek určený pro jemné prádlo. Ručníky neždímejte, jen je jemně stiskněte, abyste z nich odstranili co nejvíce vody – poté je nechte vyschnout volně na vzduchu. Při praní v pračce pracím prostředkem šetřete a neperte ručníky příliš často, abyste je neopotřebovali.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Pokud je to možné, sušte ručníky na slunci. Tím zničíte všechny bakterie a zároveň zachováte jejich pružnost. Před jejich uložením do prádelní skříně se pečlivě ujistěte o tom, že jsou dokonale suché, předejdete tak možnému vzniku plísní a zápachu.

Jak vrátit ručníkům měkkost?

Pokud jste při údržbě ručníků něco zanedbali nemusíte zoufat. Stále ještě je lze změkčit a vrátit jim původní vlastnosti. Pro začátek se bude skvěle hodit prostředek, který změkčí možné usazeniny – například octový roztok nebo kyselina citronová. Pomůže i jedlá soda.

TIP: 9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky. Nemusíte být zrovna vášnivý kutil, základní vybavení se většinou najde v každé domácnosti

Do praní lze také přidat komerční přípravek na změkčování vody. A pomůže jim i vysušení v sušičce, pokud ji máte. Tyto tipy vám pomohou obnovit měkkost ručníků a udržet je na dlouho v dobré kondici.

Zdroj: https://www.spotrebitelov.cz/clanky/na-kolik-prat-rucniky/, https://living.iprima.cz/bydleni/koupelny/rucniky-jako-z-hotelu-tipy-jak-je-mit-i-doma-stale-mekke-a-vonave, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-prat-rucniky-30001210.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *