O myších a lidech – rozbor díla do čtenářského deníku

O myších a lidech je novela amerického spisovatele Johna Steinbecka, která byla vydána také pod názvem … jejich je království nebeské. První výtisk této knihy vyšel v roce 1937. Autor se zamýšlí nad hospodářskou krizí, honbou za majetkem a rasismem, které v té době ovládly jih Spojených států. Přátelství a důvěra jsou u něj na prvním místě.

Kdo je autorem knihy O myších a lidech?

Známý americký autor John Ernst Steinbeck (1902 – 1968) se narodil v Kalifornii. Jeho předkové byli přistěhovalci z Německa a z Irska. Po střední škole studoval na Stanfordově univerzitě historii, biologii a anglickou literaturu, ale studium nedokončil. Přivydělával si už jako student na zemědělských usedlostech, kde poznával těžký život farmářů a jejich dělníků. Jejich vyprávění i tulácké historky byly inspirací pro jeho tvorbu.

Oženil se s levicovou aktivistkou Carol Hennigovou, se kterou žil na poloostrově Monterey. Zde začal psát svoje první povídky a romány. Při mapování hospodářské krize a jejího vlivu na společnost se setkával s vystěhovalci a zemědělskými migranty. 

Náš tip: Malý princ – rozbor díla k maturitě

Pulitzerova cena, deprese a dva rozvody

Vznikly další knihy na toto téma, z nichž nejslavnější se staly Hrozny hněvu, později oceněné Pulitzerovou cenou. Pro své levicové smýšlení a vstup do komunistické Ligy amerických spisovatelů byl podnikateli odsuzován a odmítán, přestože nikdy zásadním komunistou nebyl.

Kvůli rodinným neshodám se rozvedl a později podruhé oženil, z druhého manželství měl dva syny. Začal mít psychické problémy, propadal depresím a utápěl se v alkoholu, a tak ani druhé manželství nebylo poslední. Znovu se rozvedl a oženil se potřetí.

Steinbeck jako válečný respondent psal literární příspěvky, a to, co zažil během války, se odrazilo v jeho dalších dílech. Literární tvorba mu pomáhala potlačit a zmírnit poválečné psychické trauma.

Jako host Syndikátu českých spisovatelů v roce 1946 přijel do Československa, konkrétně na Dobříš. Znovu jej navštívil v roce 1963 spolu s dalšími zeměmi východního bloku a v dalším roce Vietnam s cílem popsat průběh války. Jako jeden z mála účast USA ve válce nejdříve obhajoval, a až poté, co do ní byl vyslán jeho syn, svůj názor přehodnotil.

V roce 1962 dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Náš tip: Revizor – rozbor díla do čtenářského deníku i k maturitě

Jazykové prostředky knihy

Spisovatel používá dialog, jednoduché věty, děj je chronologicky uspořádaný, v závěru graduje, novela je psaná v er-fomě.

Děj novely O myších a lidech

Příběh se odehrává na farmě nedaleko od Soledadu. Přátelé George a Lennie si tu chtějí vydělat peníze, aby si mohli koupit domeček a založit vlastní farmu s králíky, což je jejich snem.

Z obou přátel menší George, který se má na základě slibu Lennieho tetě Kláře o mentálně zaostalého kamaráda postarat, slib zodpovědně plní. Lennie je totiž jednoduchý hromotluk s obrovskou silou, kterou sám neovládá, a s chováním malého dítěte, které se neumí o sebe postarat. Líbí se mu hebké věci, ale nemá v rukou cit a drobná zvířátka, jako jsou třeba myši, v jeho rukou nemají šanci přežít. Přesto není konfliktní a je velmi pracovitý. 

Majitel farmy, na které oba pracují, má syna Curleyho, který se jednoho dne Lennieho rozhodne vyprovokovat k bitce. Lennie se prát nechce a ani svého soupeře nechce zranit, ale díky své síle se mu při sebeobraně málem podaří soupeři rozdrtit ruku. Přestože Curley neprozradí otci původ svého zranění a Lennie na farmě pracuje dál, pokračují Curleyho nešťastné epizody.

Nechtěně při mazlení rozdrtí štěně, které mu daroval kočí Slim. Následně se mu v maštali manželka Curleyho začne zpovídat a vypráví o tom, jak chtěla hrát v divadle, jak je v manželství nešťastná a začne s ním koketovat. Chce, aby ji Lennie hladil vlasy, ale na to dojde, žena začne křičet a nešťastný Lennie jí při utišování zlomí vaz

S hrůzou utíká z místa činu a ukrývá se na předem smluveném místě, které určil George. Začíná hon na vraha, lidé z ranče jsou připraveni se s ním vypořádat, ale George ho najde první a před jistým lynčováním Lennieho vysvobodí tak, že ho zastřelí. Udělal pro něj to, co bylo pro slaboduchého Lennieho v dané chvíli nejméně bolestné.

Další z deníku: Karel Čapek – R. U. R. – rozbor díla k maturitě

Postavy novely O myších a lidech

  • George Milton, obětavý a zodpovědný, přestože Lennieho kritizuje, má ho rád, chtěl by malou farmu a domek
  • Lennie Small, mentálně zaostalý dobrák, který neumí odhadnout svou sílu
  • Curley, syn majitele farmy, žárlivý a konfliktní provokatér
  • Curleyova žena, vyzývavá koketa, nešťastná na farmě, snila o životě herečky
  • Candy, starý muž, který se s Georgem spřátelí a spolu spřádají plány o koupi domku
  • Crooks, inteligentní osamělý černoch, který na ranči pečuje o koně
  • Slim, kočí, dělník na ranči, má respekt a dokáže poradit

Další známá autorova díla

Bitva je románem ze života česáčů jablek, popisuje jejich boj za lepší životní i pracovní podmínky

Hrozny hněvu o zkrachovalých farmářích v Oklahomě, kteří cestují do Kalifornie ve víře v lepší budoucnost

Na východ od ráje je rodinnou kronikou a zároveň nejdelším románem spisovatele

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *