Předkus – příčiny a řešení u dětí i dospělých

Předkus není nijak esteticky příjemný na pohled – zuby při něm nevyrůstají z čelisti kolmo, ale vychylují se směrem ven. Co s tím lze dělat a jaké jsou příčiny tohoto stavu?

Medicínsky řečeno – jde o ortodontickou vadu, umístěnou mezi horními a dolními zuby – jinými slovy, jde o chybu při skusu horních a spodních zubů. Pokud se mezi nimi objeví mezera, je třeba ji změřit – a pokud je rozdíl větší než 5 milimetrů, pak jde o vadu zvanou předkus. Ne vždy jde o závažný stav – pokud vám však například předkus brání v plném sevření rtů nebo brání dobrému rozkousání potravy, je rozhodně třeba ho řešit.

Kde se bere předkus

Obvykle jde o vadu, získanou už při narození – ovšem projeví se až během růstu zubů. Proto je nutné věnovat zubům dětí zvýšenou pozornost. Předkus je ovšem možné i získat – například tak, že si dítě dlouhodobě a vytrvale cucá palec nebo dlouho používá dudlík či lahev. Na vině ovšem může být například i tvar zubů.

Tip: Kdy rostou a vypadávají dětem zuby?

Jak se léčí předkus

Všeobecně platí, že se tento problém mnohem lépe řeší u malých dětí. Závažnost obtíží musí určit zubař, a ten následně nasazuje i vhodnou léčbu. Obvykle léčba spočívá pouze v nasazení rovnátek, ovšem přikročeno může být i k chirurgickému zákroku. U dětí se tento problém řeší obvykle mezi šestým a jedenáctým rokem věku. Tehdy se na předkus často přijde díky tomu, že má dítě problém s vyslovováním některých hlásek. Kromě rovnátek je někdy doporučen i expandér, který se používá ve chvíli, kdy zuby nemají v ústech (obvykle přímo v oblouku) dostatek místa. Tato pomůcka se nasazuje napevno a přímo koriguje růst čelisti, a tak se postupně dostatek místa utvoří.

Tip: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

U dospělých jsou obvykle rovnátka již zbytečná, protože je čelist plně vyvinutá. Jakýkoli předkus je tedy nutné léčit nejlépe chirurgickým zákrokem (ten se odehrává v celkové narkóze). Dle závažnosti stavu může být celý zákrok hrazen pojišťovnou anebo naopak pacientem (vše je individuální a závislé opět na posouzení lékaře). A jak celý zákrok vypadá?

Horní čelist se srovná a mírně posune dozadu, naopak dolní čelist je mírně předsunuta směrem ven. Je ovšem možné, že předkus způsobuje přílišné natěsnání zubů v čelisti. V takovém případě dojde k odstranění některých z nich a následně budou nasazena rovnátka.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/trapi-vas-predkus-co-ho-zpusobuje-a-jak-se-da-lecit/, https://www.prozeny.cz/diskuze/potize-s-predkusem-jak-vypadaji-a-co-byva-na-vine-75367

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *