Proč je křovinořez vaším nejlepším přítelem při údržbě zahrady

Každý správný sekáč potřebuje pořádný stroj! Křovinořez si poradí všude tam, kde klasická sekačka končí. Zkrotí hustou trávou, náletové dřeviny a dokonce vám pomůže zastřihnout i živý plot, keře nebo větve. V dnešním článku si řekneme, jaké jsou výhody křovinořezu, co od něj čekat a na co si dát pozor při výběru.

Univerzální pomocník do každé zahrady

Ať už vlastníte menší zahradu nebo velký pozemek se svažitým terénem, vaším ideálním pomocníkem při jeho údržbě se nepochybně stane křovinořez. K čemu slouží? Snadno se dostane do hůře přístupných míst a nezalekne se ani kopcovitého terénu a léta neudržované zahrady. Oceníte především jeho univerzální využití, hodí se totiž prakticky do každé zahrady. Práce s křovinořezem je velice snadná a stejně dobře se s ním také manipuluje. 

Před výběrem dejte pozor, abyste si křovinořez nespletli se strunovým vyžínačem. Křovinořez je mnohem výkonnější i těžší a zvládne práci, při které byste vyžínač dost pravděpodobně poškodili. Jak vybrat nejlepší křovinořez a na co si dát pozor? 

Otázky, které byste si měli položit hned na začátku

Jakmile se vrhnete do výběru konkrétního křovinořezu, pravděpodobně se setkáte s rozdíly v ceně, výkonu i typu pohonu. Jde vám z toho hlava kolem? Nemusí! Nejprve si položte základní otázky, které vám výběr zúží hned na začátku: 

  • Jak často budu křovinořez používat? 
  • Čeká mě boj s hustým porostem, nebo jen pravidelná údržba zahrady?
  • Jak velký pozemek budu sekat? 
  • Čeká mě práce ve svažitém terénu?
  • Mám v blízkosti pozemku dostupnou elektrickou síť?
  • Chci spíše lehčí stroj nebo mi nevadí vyšší hmotnost? 
  • Jakou částku chci do křovinořezu investovat?

Při výběru je nejdůležitější pohon, který vybrat? 

Na pohonu zkrátka záleží. Na trhu jsou k dostání celkem tři typy křovinořezů – benzínové, elektrické a AKU. Každý z nich se hodí na jiný druh práce, velikost pozemku i jeho stav. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? 

Benzínový křovinořez zatočí s hustými křovinami i nálety 

Benzínové křovinořezy patří bezesporu mezi nejvýkonnější a nejsilnější stroje, které obstojí i v náročných podmínkách. Hodí pro větší pozemky, na kterých často roste také mnoho křovin a náletových dřevin. Je poměrně robustní a hlučný a počítat musíte také s tím, že je oproti ostatním typům méně ekologický. Obrovskou výhodou je absence přívodního kabelu a naprostá svoboda pohybu

Zdroj foto: Shutterstock, Riwall, Bosch, Fieldmann

Elektrický křovinořez pomůže s pravidelnou údržbou zahrady

Elektrický křovinořez se vám bude hodit v případě, že budete pracovat na jasně vymezeném prostoru. Ke svému chodu totiž potřebují zdroj elektrické energie a často i prodlužovačku. Přívodní kabel vám může během práce zavazet. Naproti tomu s ním můžete pracovat nepřetržitě a vyhnete se i dolévání benzínu nebo dobíjení akumulátoru. Oproti benzíňáku je lehčí a dobře se s ním manipuluje. Je také poměrně tichý, takže si ho zamilují i vaši sousedé. 

blank
Zdroj foto: Shutterstock, Riwall, Bosch, Fieldmann

Akumulátorový křovinořez zvládne i těžko přístupná místa

Kompromisem může být akumulátorový křovinořez. Není sice tak výkonný jako benzínový pohon, naproti tomu odpadají starosti s délkou přívodního kabelu. Můžete se ním tak pohybovat naprosto kdekoliv. Omezeni jste jen kapacitou akumulátoru, který je potřeba pravidelně dobíjet. Výborně si poradí se základní údržbou v okolí záhonů nebo mezi stromky, ale přetěžovat ho se nemusí vyplatit. 

blank
Zdroj foto: Shutterstock, Riwall, Bosch, Fieldmann

Základem úspěchu je výkon

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru křovinořezu je výkon. Ten byste měli zvolit v závislosti na velikosti pozemku. Nejčastěji se pohybuje mezi 1 až 4 kW a obecně platí, že nejvýkonnější modely najdete mezi benzínovými křovinořezy. Stroje s výkonem do 1 kW jsou ideální při práci na menších plochách. Nejvyhledávanější křovinořezy mívají výkon mezi 1 až 3 kW. Jsou vhodné pro běžné využití a zvládnete s nimi zkrátit i živý plot. Pokud však vlastníte větší pozemek s kopcovitým terénem a náletovými dřevinami, rozhodně sáhněte po pořádné mašině s výkonem od 3 kW a více. 

blank
Zdroj foto: Shutterstock, Riwall, Bosch, Fieldmann

Další funkce, které vám usnadní práci

Křovinořezy disponují kromě základních parametrů také dalšími funkcemi, které vám mohou během práce přijít vhod. Které to jsou? 

  • Dělitelný hřídel – umožní vám rozebrat křovinořez na několik dílů (nejčastěji dva). Přístroj díky tomu jednoduše uskladníte nebo převezete.
  • Antivibrační systém – výrazně snižuje vibrace vedoucí z motoru a tím šetří především vaše ruce. U benzínových křovinořezů, které jsou výkonnější, je tato funkce téměř nezbytností. 
  • Ramenní popruh – umožní zavěsit křovinořez na záda a přenést tak většinu zátěže z rukou. 
5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *