Recenze Aukro – zkušenosti zákazníků. Stojí stále za to?

Online aukční portál s názvem Aukro známe již řadu let. Při svém vzniku v roce 2003 bylo snad jediným tržištěm s možností běžného prodeje i dražeb. Vyplatí se zde ale stále inzerovat a nakupovat? Nebo už Aukro není, co bývalo?

Co je Aukro?

Aukro je jeden z největších českých aukčních portálů s dlouhou historií. Můžete zde dražit, prodávat či nakupovat nejrůznější předměty od starožitností až po automobily. Sami se označují jako “největší online bazar s aukcemi”.

Kdo je provozovatelem Aukro?

U zrodu Aukra stál Václav Liška, který byl až do roku 2009 jeho generálním ředitelem. V roce 2011 se Aukro stává členem skupiny Allegro Group, která ale v roce 2016 posílá Aukro zpět do českých rukou a 50% vlastníkem je opět zakladatel Václav Liška. 
Další změna nastává o 3 roky později, kdy se v roce 2019 stává majoritním majitelem Aukra skupina Pale Fire Capital

Co najdete na Aukru?

Jak už jsme naznačili, sortiment, který na Aukro.cz najdete, je velmi rozsáhlý. Vybírat nebo naopak prodávat můžete nové zboží i použité věci či starožitnosti. Obecně je nabídka rozdělena do několika hlavních kategorií

 • Mobily a GPS
 • Počítače a hry
 • Oblečení, obuv a doplňky
 • Dům a zahrada
 • Hudba a film
 • Knihy a časopisy
 • Auto-moto
 • Děti
 • Sport a turistika
 • Šperky a hodinky
 • Kosmetika a parfémy
 • Erotika
 • Lékárna a zdraví
 • Potraviny
 • Zábava
 • Podnikání a průmysl
 • Cestování

Pokud nehledáte nic určitého, je někdy zajímavé sledovat aukce, které začínají na 1 Kč nebo naopak právě končí. Pokud budete mít štěstí, můžete se dostat k zajímavému sortimentu za výhodné ceny.

Náš tip: VidaXL recenze – kvalita zboží a hodnocení zákazníků

Recenze Aukro – zkušenosti klientů 

Svou největší slávu Aukro zažívalo zhruba v letech 2009 – 2013, kdy získalo také několik ocenění – například Obchodník roku nebo Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Později ale jeho jméno upadalo. Tedy až do roku 2019, kdy byla zahájena masivní marketingová kampaň včetně TV reklam. 

A tak je dnes Aukro opět na výsluní. Podle recenzí napříč celým internetem to ale na hvězdný návrat zrovna nevypadá. 

Většina zákazníků má problém zejména se zákaznickou podporou. Ta by měla být nestranná a v případě problémů nezávisle vyhodnotit problém a zjistit, zda je na vině prodejce či kupující. Jenže to vypadá spíše tak, že aukro chce hlavně za každou cenu vydělat. 

Je pravda, že pokud se na obou stranách sejdou seriózní a rozumní uživatelé Aukra, nejspíše vše proběhne v pořádku a spokojenost bude na obou stranách. Jakmile ale budete potřebovat vyřešit nedodané zboží, jeho neodpovídající kvalitu nebo naopak problém s kupujícím, popřejeme vám pevné nervy. 

Už jen informace o tom, že podpora má na vyřízení vašeho požadavku 5 pracovních dnů, není zrovna pozitivní. Podle častých názorů na internetu ale nejsou vůbec neobvyklé ani mizející negativní komentáře a hodnocení

Dalším problémem je také to, že Aukro ani přes mnohé podněty neřeší prodávající, kteří uměle zvyšují ceny v aukci vlastními příhozy. Stačí mít 2 ověřené účty a můžete si díky vlastním příhozům v aukci upravit tak, abyste předmět neprodal pod cenou. A aukce na Aukru pak často postrádají smysl. 

Pokud prodejcům ale opravdu něco leží v žaludku, jsou to vysoké provize z prodeje a další náklady. Ty obecně neodpovídají nabízeným službám, podrobněji si je uvedeme níže v tomto článku.

Aukru příliš nepomohl ani tah, kdy nechala Aukro+ prodejce na Aukro nahrávat kompletní sortiment e-shopů. Aukro se tak sice zaplnilo tisíci nových produktů, které denně přibývaly, ale vlastně jste pak na něm našli stejné nabídky jako třeba na Heurece nebo v nabídkách běžných prodejců a samotné aukce byly zazděny pod lavinou nijak výhodných nabídek. 

A nesmíme zapomenout zmínit ani kontroverzní požadavek Aukra, který pro ověření profilu požaduje oboustrannou kopii občanského průkazu. Kvůli tomuto kroku přišli o řadu zákazníků, kteří si své údaje střeží. 

V posledních letech se na Aukru množí také ukradené profily, které zneužívají podvodníci. Ti prolomí přístup k účtu, který delší dobu na Aukru není aktivní, ale má slušné hodnocení. A pak už pokračují podobně jako na inzertních portálech, kdy se z vás snaží vytáhnout údaje k platební kartě nebo přístup k bankovnictví.

Pro představu, co si o dnešním Aukru uživatelé myslí, jsme pro vás vybrali několik recenzí, které shrnují nejčastější názory a mluví asi za vše …

“Tomuto zkrachovalému portálu se vyhnete širokým obloukem pokud nechcete přijít o nervy. Zákazníkovi odpovídají po 14 dnech. Drží Vaše peníze a nechcou je vrátit. Ohání se bezpečným a garantovaným obchodem, ale opak je pravdou. Zakoupil jsem díky tvrzení , že garantují vrácení peněz předmět v hodnotě 11tis od neověřeného uživatele a měsíc se už nic neděje. Budu podávat trestní oznámení přímo na tuhle zpropadenou společnost. Absolutní dno v podnikatelském prostředí. TFUJ”

Anonymní uživatel, Heureka.cz

“Kdysi luxusní společnost. Dnes – kvůli zaměstnancům/povalečům – totální propad. Když je upozorníte, že někdo prodává na jejich portálu nelegální software, mlčí a přehlížejí to. Když je upozorníte, že nechodí vůbec e-maily o úspěšném obchodu, mlčí a přehlížejí to. Ozvou se až s smskou, že jsem neuhradil fakturu za provize, kterou jsem ale nemohl uhradit, protože mi ji ani neposlali! Vizitka firmy je dána úrovní zaměstnanců. A ta je mizerná…”

Radim Martynek, Mapy.cz

“Na Aukru kupuju jen nové zboží max do 500,-. Ač se chlubí ochranou nakupujících (snad do 20 tis, teď si nejsem jistá), tak realita je úplně jiná. Jednou jsem s nimi řešila nedodané tričko za nějaké 3 stovky, po x mailech a zaslaném potvrzení o platbě mi napsali, ať jdu podat trestní oznámení. Z jejich strany žádná snaha o nápravu, smířila jsem se s tím, že jsem prostě naletěla. Prodávající tričko nakonec poslal, ale bylo to spíš štěstí, ne zásahem Aukra.Další věc, která mě na Aukru pěkně točí je zamořenost padělky – neustále nahlašuju aukce s faky, u kterých se prodejce zaručuje, že jde o 100% originál a nic se neděje, prodává do očí bijící šunty dál “

Moomee, Omlazeni.cz

“Snaha o prodejní portál. Pokud dojde k problému mezi prodejcem a kupujícím, Aukro se distancuje, hraje mrtvého brouka, nikomu nepomáhá a samozřejmě provizi s obchodu si nechá, neboť splnilo svůj cíl a to je propojení kupujícího s prodejcem. Následné řešení potíží jak na straně prodejce, nebo kupujícího, většinou nechává na nich, je to v podstatě již nezajímá, neboť zaplaceno již dostali.

Tragicky neschopná a pomalá podpora. Neexistuje na ně telefonní spojení. Vše se řeší přes formuláře s odpovědní dobou, když to jde „dobře“ tak 5 dní, některé záležitosti nejsou zodpovězeny do dnes. Bezdůvodné zadržování plateb prodejcům. TV reklama nekoresponduje s dlouhodobou zkušeností. Vybírané poplatky nekorespondují s poskytovanými službami. Netransparentní vyúčtování. Nedoporučuji.”

Petr, Recenzer.cz 

Aukro provize a poplatky

Vystavení je pro prvních 20 nabídek zdarma, později platíte 0,2 až 0,7 Kč za každou vystavenou nabídku. Cena se liší v závislosti na délce vystavení, na nejnižší ceny ale dosáhnou pouze podnikatelé. Výjimka ale existuje – u aukcí od koruny se poplatky za vystavení neplatí.

Poplatek za vystavení je ale zanedbatelný v porovnání s poplatkem za úspěšný prodej. Ten je stanoven procenty dle příslušných kategorií – od 4,5 až do 20 %. Většinou se ale pohybuje v rozmezí 5 – 8 %. Poplatek je zastřešen horní hranicí, která je u většiny kategorií stanovena na 8 999 Kč. U nemovitostí je tento poplatek nulový

Pro představu tedy při úspěšném prodeji vozidla zaplatíte Aukru 6 % z prodejní částky, maximálně ale do výše 8 999 Kč. 20 % výše poplatku dosahuje pouze kategorie Software.

Dalším ale již volitelným poplatkem je propagace. Přednostní výpis nabídky vás bude stát 1 – 15 Kč na den dle dané kategorie. Zvýraznění inzerátu či aukce začíná na 15 Kč, tučný titulek vás vyjde min. na 5 Kč.

Veškeré poplatky a provize se platí zpětně na základě vystavené faktury. Ta má splatnost 14 dní a obdržíte ji v e-mailu. Někdy ale Aukro může pro platbu použít i váš kladný zůstatek na Aukro účtu nebo může být poplatek za úspěšný prodej stržen z vyplacené částky (v případě, kdy zákazník zvolí Platbu přes Aukro.

Může se hodit: Recenze Temu – levný nákup nebo zahraniční podvod?

Je nákup na Aukro bezpečný?

Určitě se nejedná o podvodné tržiště, které by se jen nečestně snažilo obrat své zákazníky. Naopak jde o léty prověřený projekt. Před nákupem je nutné si uvědomit, že Aukro není prodejcem nabízeného sortimentu a záleží tak zejména na jednání třetí strany – tedy prodejce. 

Přestože na Aukru mohou prodávat jen ověření uživatelé, občas se nějaký podvodník najde. Proto v rámci ochrany nakupujících přišlo Aukro s možností bezpečné Platby přes Aukro. Jako kupující pak převedete peníze na účet Aukra, které je prodejci přepošle až v okamžiku, kdy budete mít zakoupené či vydražené zboží doma.

Otázkou pak jen zůstává, jak rychlé a pružné bude Aukro a jeho zaměstnanci v případě řešení případného problémů či reklamace.

Nepřehlédněte také: Recenze Viagogo – pozor na podvod se vstupenkami!

Aukro kontakt 

Provozovatelem portálu Aukro je společnost AUKRO s.r.o., která sídlí v Brně na adrese Londýnské náměstí 886/4. 

V dnešní době ale bude jen málokdo řešit případný problém písemně a zasílat dopisy na adresu sídla společnosti. Na stránkách je ale velmi obtížné najít možnost, jak Aukro kontaktovat. 

Pokud tedy potřebujete vyřešit jakýkoliv problém – ať už jako prodejce nebo kupující – je potřeba navštívit sekci Nápověda a kontakt. V té kliknete na daný problém a následně se dozvíte, jak postupovat nebo se dostanete na kontaktní formulář.

Shrnutí závěrem…

Přestože už očividně není Aukro, co bývalo, od nákupu na Aukru vás odrazovat nebudeme. Ve většině případů inzerují na portále spolehliví a ověření prodejci, u těch bez hodnocení můžete využít bezpečnou Platbu přes Aukro. 

Přesto si ale dejte pozor, od koho nakupujete, a ignorujte zprávy podvodníků, kteří se z vás jen snaží vytáhnout údaje k vaší kartě nebo využívají podobné triky. A v případě řešení sporu s ochotou Aukro zákaznické péče moc nepočítejte.

Máte také zkušenost s prodejem či nákupem na Aukro.cz? Podělte se o názor s námi a dalšími čtenáři v komentářích níže …

Zdroje: https://aukro.cz/, https://obchody.heureka.cz/aukro-cz/recenze/, https://mapy.cz/zakladni?source=firm&id=13218995&recenze=1&x=16.5992707&y=49.1713408&z=17#, https://www.emimino.cz/diskuse/je-aukro-solidni-428405/, https://www.recenzer.cz/aukro/#sluzby-a-ostatni, https://webtrh.cz/diskuse/aukro-zkusenosti-s-bezpecnou-platbou/ a https://www.omlazeni.cz/aukro-cz-a-91-305732-0.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *